Z jakimi roślinami można w jednej donicy posadzić kliwię? Odpowiada ekspert

2025-01-07 9:42

Dostałam w prezencie kliwię pomarańczową. Chciałabym posadzić ją w jednej dużej donicy z inną niską rośliną, ale nie wiem jakie rośliny się do tego nadają i czy można sadzić kliwię z innymi roślinami - pyta nasza czytelniczka.

Spis treści

  1. Jak wygląda kliwia pomarańczowa?
  2. Z jakimi roślinami można w jednej donicy posadzić kliwię?
  3. Jak podlewać kliwię?

Jak wygląda kliwia pomarańczowa?

Kliwia dorasta zazwyczaj do 50-60 cm wysokości. Tworzy „wachlarz” ciemnozielonych, mięsistych, błyszczących, ciemnozielonych, mieczowatych liści, które osiągają 40-60 cm długości i do 6 cm szerokości. Zachodzą na siebie u nasady i zrastają się (przypomina to krótki pień). W ciągu roku w dobrych warunkach kliwia wykształca 5-6 liści.

Ze środka rozety wyrasta długi pęd kwiatostanowy. Na jego szczycie pojawiają się kielichowate kwiaty o średnicy około 5 cm. Są zebrane po kilka do kilkunastu sztuk, tworzą baldachy. Zwykle kliwia kwitnie późną zimą lub nad przedwiośniu, czasem ponawia kwitnienie jesienią. Typowy gatunek ma pomarańczową barwę, wyselekcjonowane odmiany mogą kwitnąć na żółto, różowo i czerwono (różne odcienie).

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Z jakimi roślinami można w jednej donicy posadzić kliwię?

Kliwia jest rośliną, która wymaga okresowego okresu spoczynku, a to oznacza, że po przekwitnięciu będzie potrzebowała znacznego ograniczenia między innymi podlewania. W tym okresie roślina, z którą ewentualnie zostałaby posadzona, cierpieć będzie z powodu suszy. Owszem, są rośliny, które wymagają podobnych warunków i okresowego spoczynku. Problem jednak w tym, że tak do końca nigdy nie będziemy pewni, czy okresy spoczynku obu roślin wystąpią równocześnie.

Stąd moja inna propozycja: umieścić kilka roślin wraz z kliwią w jednym naczyniu (osłonce, misie, koszu itp.), ale niech każda z nich będzie we osobnej doniczce, najlepiej z własną podstawką. Pozostałą wolną przestrzeń można wypełnić np. keramzytem, ozdobnym żwirem, kamykami, a wierzch można dodatkowo udekorować np. ozdobnym chrobotkiem (proszę pytać o niego w kwiaciarniach i hurtowniach florystycznych).

Taka kompozycja będzie dużo korzystniejsza dla roślin, które można dobrać zgodnie z własnymi upodobaniami i wymaganiami odnośnie nasłonecznienia. Zagwarantuje im też lepsze warunki rozwoju. Należy jednak pamiętać o dość dokładnym podlewaniu każdej z roślin (zgodnie z ich wymaganiami) i kontrolowaniu, czy na dnie naczynia nie zalega nadmiar wody (by dna poszczególnych doniczek nie stały w wodzie).

Jak podlewać kliwię?

Kliwię powinno się podlewać regularnie w taki sposób, by podłoże było stale lekko wilgotne (ale nie mokre). Zwykle latem nawadnia się ją co najmniej 1-2 razy w tygodniu. Podlewanie zimą zależy od warunków (średnio co 7-10 dni w ogrzewanym pomieszczeniu i nawet raz na dwa tygodnie w chłodnym miejscu). Są to wskazówki, ale nie żelazne reguły – najlepiej zabieg poprzedzić sprawdzeniem wilgotności podłoża.

Poznaj modne domowe rośliny o różowych liściach.

Murator Google News
Autor:
Kwitnące rośliny doniczkowe. Czy rozpoznasz wszystkie?
Pytanie 1 z 7
Jaka to roślina?
Anturium

Inne porady tego eksperta

Doniczkowe rośliny egzotyczne - uprawa w domu
Murowane starcie
Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE