Jak chronić rośliny w ogrodzie przed sarnami? Sprawdź porady eksperta
Mieszkam niedaleko lasu. Sarny przychodzą codziennie do ogrodu i niszczą prawie wszystkie rośliny: zjadają fasolkę, pączki róż, ślazówkę, liście jabłonki, poziomki, obdzierają korę z młodych drzew. Jak je zniechęcić do tych kulinarnych eskapad? Pyta czytelniczka.
Spis treści
- Jak chronić rośliny w ogrodzie przed sarnami?
- Repelenty odstraszające sarny
- Osłony na pnie drzewek jako ochrona przed sarnami
Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.
Jak chronić rośliny w ogrodzie przed sarnami?
Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem ochrony roślin w ogrodzie przed sarnami jest po prostu ogrodzenie działki, np. siatką. Innym pomysłem jest hałaśliwy, raczej duży pies, którego obecność od strony lasu skutecznie powinna zniechęcić sarny do ich kulinarnych eskapad (o ile będzie wystarczająco głośno i intensywnie szczekał na widok lub sam zapach saren).
Jeśli jednak takie rozwiązania z jakichś względów nie wchodzą w rachubę, proponuję zastosować repelenty, czyli środki odstraszające. Cały problem z nimi jednak polega na tym, że nie należy ich stosować przez cały sezon, ponieważ zwierzęta dość szybko się przyzwyczajają do odstraszającego je zapachu i po jakimś czasie zaczynają ten zapach po prostu ignorować.
Repelenty odstraszające sarny
Jest sporo możliwych do zastosowania repelentów domowej roboty, np. płóciennych woreczków wypełnionych męskimi włosami (od fryzjera i koniecznie męskie!) lub rozwieszanie męskich przepoconych koszulek na gałęziach. Zwierzęta podobno reagują na męski zapach. Czy skuteczne – nie wiem, opinie są różne.
Kolejnym środkiem domowej roboty są małe, podziurawione torebki foliowe z kulką naftaliny i kawałkiem mydła toaletowego wewnątrz, rozwieszone na gałęziach drzew na granicy działki i lasu.
Polecam jednak sprawdzone przez leśników i sadowników repelenty chemiczne. Większość z nich przeznaczona jest do ochrony drzew, głównie iglastych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy wygłodniałe zwierzęta szukają pożywienia z dala od swoich siedlisk. Preparaty te to: Repentol, Cervacol Extra, Pellacol 10 PA, Emol BTX LA, Emol 05 LA. Mają postać past, którymi smarujemy pędy drzew. Niestety nie nadają się one do ochrony upraw warzywniczych i ozdobnych.
Osłony na pnie drzewek jako ochrona przed sarnami
Dodatkowo na drzewa możemy zastosować ochronę ze specjalnie do tego przystosowanych plastikowych lub piankowych tub czy rur, które zabezpieczają pnie młodych drzew przed ogryzaniem ich przez zwierzęta.
Przeczytaj też: Pożyteczne zwierzęta w ogrodzie - sprzymierzeńcy w zwalczaniu szkodników
Inne porady tego eksperta