| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Dekoracje ścienne. Trójwymiarowe panele gipsowe

Dekoracje ścienne. Trójwymiarowe panele gipsowe

Dekoracje ścienne z gipsu kojarzą się ze sztukateriami w stylowych wnętrzach. Teraz ich miejsce zajmują panele gipsowe. Takie panele 3D pozwalają na uzyskanie niebanalnych, trójwymiarowych efektów.

Tagi: panele 3d

Panele 3D

Produkuje się je ze specjalnie utwardzanego kompozytu na bazie gipsu wzmocnionego włóknami szklanymi. W płytach są także zatapiane siatki wzmacniające. Dzięki temu są one trwałe, odporne na uderzenia, obtłuczenia i wyszczerbienia. Płyty mają duże wymiary, na przykład 60 x 60, 60 x 100, 80 x 100 cm. Ich grubość wynosi 15-30 mm zależnie od wzoru. W odróżnieniu od betonu gips jest produktem bardzo lekkim. Pojedyncza płyta o wymiarach 80 x 100 cm waży około 10 kg. Elementy z gipsu są niepalne, nietoksyczne i nie zawierają lotnych związków mineralnych.

Możliwości stosowania paneli gipsowych

Wybierając panele, warto szukać tych, które są kalibrowane. To gwarantuje, że poszczególne elementy będą mieć takie same wymiary, najwyżej z odchyleniem do 1 mm. Niektórzy producenci oferują panele zabezpieczone przed wchłanianiem wilgoci. Zaimpregnowane płyty z gipsu mogą być stosowane w łazience albo w kuchni nad zlewem. Producenci oferują wiele rodzajów wyprofilowania: fale, kółka, okręgi, kostki, klawisze itp. Wzory geometrycznie uporządkowane lub całkowicie fantazyjne, naśladujące przebieg łańcuchów górskich, plaster miodu, odciski gąsienic na śniegu. Są to bardzo wyraziste dekoracje. Można nimi podkreślić indywidualny charakter wnętrza i stworzyć niepowtarzalną aranżację.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Loft Design System

Panele z gipsu mają duże wyprofilowania, więc stanowią mocny akcent we wnętrzu. Zwykle wykonuje się z nich jedną ścianę lub jej fragment

Jak mocować gipsowe dekoracje ścienne

Panele mocuje się gipsem szpachlowym nakładanym na ich spodnią stronę pacą zębatą. Można go nanieść plackami w 5-6 miejscach lub cienką warstwą pokryć całą powierzchnię. Można też zastosować do tego celu klej do gipsu albo klej montażowy nakładane punktowo. Wielu producentów płyt oferuje swoje kleje wyprodukowane na ich zamówienie i przeznaczone do tego konkretnego produktu. Jeśli podłoże jest nierówne, należy je przeszlifować. Jeżeli bardzo śliskie, co może grozić brakiem przyczepności – zagruntować. Panele z gipsu można także przykręcić kołkami, a powstałe otwory zagipsować.

Malowanie paneli

Panele są przeznaczone do malowania. Niektórzy producenci wykonują tę usługę na zamówienie. Dostępne są kolory z palety RAL czy NCS albo z firmowego wzornika. Można je także pomalować samodzielnie dowolnymi farbami do wnętrz, które są przeznaczone na podłoże gipsowe. Do malowania trzeba używać pędzla lub wałka o rozmiarze umożliwiającym dotarcie z farbą w zakamarki trójwymiarowej powierzchni. Od jakości powłoki malarskiej zależy odporność tej okładziny na kurz, brud i plamy.

Industrialne wnętrza. Możliwości betonu architektonicznego

Wśród miłośników industrialnych wnętrz nie przemija moda na beton. Dużym uznaniem...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Cegła dekoracyjna - jak wykorzystać ją przy...

Przy wykańczaniu wnętrza z wykorzystaniem cegły warto zastanowić się co będzie do niej pasowało. Dowiedz się,...

Biała cegła w aranżacji wnętrz. Pomysły na...

Biała cegła na ścianie to ciekawa ozdoba wnętrza. Cegła doskonale pasuje do salonu, sypialni, kuchni czy...

Wybieramy funkcjonalny sufit podwieszany

Sufit podwieszany to nie tylko fajny efekt dekoracyjny, to również wiele funkcjonalności. W zależności...

Pomysły na dekoracje ścian, które odmienią...

Dekoracje ścian można wykonać na wiele sposobów – wyróżniając je unikatowym kolorem,...

Tapety do pokoju. Jak dopasować tapety ścienne do...

Tapeta do pokoju - jaką ją dopasować? Tapetowanie to jedna z nielicznych prac wykończeniowych, które...