| muratordom.pl » Wnętrza » Wykończenie ścian » Dekoracje ścienne. Trójwymiarowe panele gipsowe

Dekoracje ścienne. Trójwymiarowe panele gipsowe

Dekoracje ścienne z gipsu kojarzą się ze sztukateriami w stylowych wnętrzach. Teraz ich miejsce zajmują panele gipsowe. Takie panele 3D pozwalają na uzyskanie niebanalnych, trójwymiarowych efektów.

Tagi: panele 3d

Panele 3D

Produkuje się je ze specjalnie utwardzanego kompozytu na bazie gipsu wzmocnionego włóknami szklanymi. W płytach są także zatapiane siatki wzmacniające. Dzięki temu są one trwałe, odporne na uderzenia, obtłuczenia i wyszczerbienia. Płyty mają duże wymiary, na przykład 60 x 60, 60 x 100, 80 x 100 cm. Ich grubość wynosi 15-30 mm zależnie od wzoru. W odróżnieniu od betonu gips jest produktem bardzo lekkim. Pojedyncza płyta o wymiarach 80 x 100 cm waży około 10 kg. Elementy z gipsu są niepalne, nietoksyczne i nie zawierają lotnych związków mineralnych.

Możliwości stosowania paneli gipsowych

Wybierając panele, warto szukać tych, które są kalibrowane. To gwarantuje, że poszczególne elementy będą mieć takie same wymiary, najwyżej z odchyleniem do 1 mm. Niektórzy producenci oferują panele zabezpieczone przed wchłanianiem wilgoci. Zaimpregnowane płyty z gipsu mogą być stosowane w łazience albo w kuchni nad zlewem. Producenci oferują wiele rodzajów wyprofilowania: fale, kółka, okręgi, kostki, klawisze itp. Wzory geometrycznie uporządkowane lub całkowicie fantazyjne, naśladujące przebieg łańcuchów górskich, plaster miodu, odciski gąsienic na śniegu. Są to bardzo wyraziste dekoracje. Można nimi podkreślić indywidualny charakter wnętrza i stworzyć niepowtarzalną aranżację.

Autor: Loft Design System

Panele z gipsu mają duże wyprofilowania, więc stanowią mocny akcent we wnętrzu. Zwykle wykonuje się z nich jedną ścianę lub jej fragment

Jak mocować gipsowe dekoracje ścienne

Panele mocuje się gipsem szpachlowym nakładanym na ich spodnią stronę pacą zębatą. Można go nanieść plackami w 5-6 miejscach lub cienką warstwą pokryć całą powierzchnię. Można też zastosować do tego celu klej do gipsu albo klej montażowy nakładane punktowo. Wielu producentów płyt oferuje swoje kleje wyprodukowane na ich zamówienie i przeznaczone do tego konkretnego produktu. Jeśli podłoże jest nierówne, należy je przeszlifować. Jeżeli bardzo śliskie, co może grozić brakiem przyczepności – zagruntować. Panele z gipsu można także przykręcić kołkami, a powstałe otwory zagipsować.

Malowanie paneli

Panele są przeznaczone do malowania. Niektórzy producenci wykonują tę usługę na zamówienie. Dostępne są kolory z palety RAL czy NCS albo z firmowego wzornika. Można je także pomalować samodzielnie dowolnymi farbami do wnętrz, które są przeznaczone na podłoże gipsowe. Do malowania trzeba używać pędzla lub wałka o rozmiarze umożliwiającym dotarcie z farbą w zakamarki trójwymiarowej powierzchni. Od jakości powłoki malarskiej zależy odporność tej okładziny na kurz, brud i plamy.

Industrialne wnętrza. Możliwości betonu architektonicznego

Wśród miłośników industrialnych wnętrz nie przemija moda na beton. Dużym uznaniem...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Naklejki na ścianę. Ciekawe pomysły na dekorację...

Naklejki ścienne to doskonały pomysł na wzbogacenie aranżacji wnętrza. Można je z powodzeniem wykorzystać...

Deski kompozytowe z nowego eko surowca w pełni...

W pełni ekologiczny i recyklowalny surowiec kompozytowy najnowszej generacji do produkcji profili, płyt i...

Tynki wapienne i cementowo-wapienne jako element...

W ostatnich latach rośnie nasza świadomość odnośnie stosowania zdrowych i naturalnych produktów. Ten...

Echo rewolucji przemysłowej w Twoim mieszkaniu –...

Styl industrialny kojarzy się z przestronnymi wnętrzami, wysokimi sufitami, stalowymi elementami konstrukcji,...

Modne wnetrza. Płytki klinkierowe i płytki z...

Płytki ścienne są modnym materiałem do wykańczania wnętrz. Mogą być wytwarzane od podstaw w fabryce (płytki...

Kolory w kuchni - najmodniejsze połączenia...

Wybierajmy odcienie barw, które połączone ze sobą stworzą spójną kompozycję. Zobacz, jak...