| muratordom.pl » Łazienka » Materiały wykończeniowe » Wnętrze z błyskiem

Wnętrze z błyskiem

Metalowe detale i elementy wyposażenia budzą zainteresowanie współczesnych projektantów i użytkowników – na dobre zagościły w wielu domach. Można je spotkać w kuchni, salonie, sypialni, a także w łazience.

Z przestrzeni industrialnej odważnie przeniosły się do naszych kuchni, łazienek, sypialni i salonów. To mocny akcent we wnętrzu – metaliczny połysk sprawia, że od razu zwracamy wzrok ku metalowym schodom, frontom szafek czy blatom. Są też alternatywą dla tradycyjnych sprzętów: ceramicznych umywalek, drewnianych stołów czy krzeseł.

Jaki metal

We wnętrzach pojawia się zarówno aluminium, stal, jak i miedź oraz mosiądz. Najczęściej wykorzystuje się arkusze blachy różnej grubości, profile do budowy różnych konstrukcji, a także efektowne elementy tworzące meble czy detale architektoniczne. Na ścianach i we wnękach oraz tam, gdzie materiał nie będzie narażony na zadrapania i zarysowania, chętnie stosuje się blachę aluminiową. Jest dostępna w szerokiej gamie faktur, może być wytłaczana, ryflowana lub perforowana. Aluminium jest lżejsze, cieplejsze i tańsze od stali. To materiał miękki – wgniata się w niego piasek, łatwo się rysuje i odkształca, co trzeba brać pod uwagę, decydując się na aluminiowe schody – stopnice aluminiowe utleniają się i brudzą, dlatego najlepiej wykorzystać elementy pomalowane farbami proszkowymi. Największą trwałość daje jednokrotne malowanie elementów przed montażem w piecu na gorąco. Powleka się je proszkowo lub lakieruje i dopiero tak przygotowane można zamontować. Można je też pomalować ręcznie po zainstalowaniu, jednak tak położona farba wyciera się szybciej. Pokryte farbą o metalicznym połysku do złudzenia przypominają schody z niczym niezabezpieczonej stali. Aluminium nie koroduje, dlatego można wykorzystywać je w łazience.

Autor: Hanna Długosz

Wnętrze z błyskiem

Autor: Hanna Długosz

Wnętrze z błyskiem

Jednak we wnętrzach najczęściej stosuje się blachy ze stali kwasoodpornej. Jest trwała, wygląda dobrze nawet kilkadziesiąt lat. To materiał droższy od aluminium i stali nierdzewnej, a także trudniejszy od nich w obróbce, co podnosi koszt wykonanych z niego elementów. Stal nierdzewna – chociaż jest odporna na wodę i wilgoć – z czasem pokrywa się rudym nalotem, dlatego nie powinno się jej stosować w miejscach narażonych na wilgoć. Nie jest odporna na działanie kwasów. Wykonane z niej schody powinny być pomalowane farbami proszkowymi, co znacznie przedłuży ich trwałość. Stal nierdzewna jest od 20 do 30% tańsza od stali kwasoodpornej. Od lat we wnętrzach chętnie stosuje się elementy z miedzi. To materiał bardzo plastyczny, jego naturalny kolor ociepla wnętrze.

Dobrane do wnętrza

Efekty wizualne, które stwarza zastosowany we wnętrzach metal, stały się nie tylko symbolem stylu high-tech, elementy metalowe potrafią też ożywić tradycyjne aranżacje. Ich atutem jest błyszcząca powierzchnia, odbijające się w niej światło buduje we wnętrzu malarskie efekty. Najchętniej elementy metalowe stosuje się w kuchni. Nieco laboratoryjny charakter nadadzą kuchni wykonany ze stali nierdzewnej okap kuchenny, metalowa obudowa lodówki, kuchenka czy zlewozmywak. Znakiem nowoczesnej kuchni są również proste fronty szafek z aluminiowej ramy wykonanej z kątownika, w której osadzono taflę mrożonego szkła (dodatkowo może być piaskowane we wzór). Blaty metalowe nie są odporne na zarysowania, dlatego nie powinno się po nich przesuwać garnków. Często wykonuje się je ze stali z głębszym szlifem, na której nie widać rys.
Najlepiej stosować metalowe wstawki – na przykład jako przedłużenie zlewozmywaka. Blachy, które razem z blatem tworzą jednolitą powierzchnię, tłoczy się razem ze zlewozmywakiem, co jest gwarancją ich solidności. Blachę metalową można też polecić tym, którzy szukają sposobu na niebanalne wykończenie ściany między blatem a wiszącymi szafkami. Taki wybór oprócz walorów estetycznych jest praktyczny, gdyż nie wymaga wykańczania krawędzi, a aby arkusz zamontować, wystarczy go przyciąć na odpowiedni wymiar i przymocować do ściany wkrętami. W kuchniach bardziej tradycyjnych, stylizowanych na rustykalne chętnie stosuje się mosiężne lub miedziane okapy, do których można dopasować szafki kuchenne z wypełnieniem frontów z cienkiej miedzianej blachy.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WARTO WIEDZIEĆ

Sposób na czysty metal

Elementy metalowe można myć na mokro. Co 3-6 miesięcy należy je przecierać płynem do pielęgnacji stali kwasoodpornej. Najlepiej wykorzystywać preparaty na bazie oleju, można też je przecierać oliwką przeznaczoną do pielęgnacji niemowląt. Niekiedy stosuje się środki do pielęgnacji samochodów zawierające wosk, jednak na tak zabezpieczonej powierzchni łatwo osadza się kurz.

Metal wkroczył również do nowoczesnych łazienek. Jest doskonałym dopełnieniem chłodnych, minimalistycznych aranżacji. Najczęściej poza drobnymi metalowymi akcesoriami można spotkać wykonane ze stali nierdzewnej umywalki, nieśmiało pojawiają się też proste w formie, przeniesione z przestrzeni publicznej stalowe sedesy, bidety i pisuary. Metalowe blachy są także doskonałym materiałem na wypełnienia frontów szafek oraz przegrody służące funkcjonalnym podziałom łazienki. Na pionowe płaszczyzny stosowana jest blacha stalowa lub aluminiowa grubości około 1 mm, należy jednak pamiętać, że jeśli blacha jest zbyt cienka, może być widoczne jej podłoże. Coraz liczniejszych zwolenników znajdują również metalowe schody. Zarówno ażurowe, jak i pełne zdobią wnętrze, przypominając delikatną nowoczesną rzeźbę. Sprawdzą się zwłaszcza tam, gdzie na schody przeznaczono niewiele miejsca. Mają wiele zalet – są znacznie lżejsze od żelbetowych, a ich wykonanie jest szybsze i mniej kłopotliwe. Ponieważ użyta na nie blacha jest sztywna, są bardziej wytrzymałe od drewnianych.

Autor: Jacek Kucharczyk , Michał Glinicki

Wnętrze z błyskiem

Autor: Konrad Kalbarczyk

Wnętrze z błyskiem

Elementy konstrukcyjne mają grubość od 5 mm, jednak zawsze wynika ona z obliczeń konstruktora. Warto też zastosować metalową blachę jako okładzinę ściany lub drzwi w wąskim korytarzu – można go w ten sposób poszerzyć optycznie. Stal szlifowana, gładka lub błyszcząca sprawdzi się także jako okładzina kominka w salonie. Najczęściej wykorzystuje się blachę grubości 3-5 mm. Bardzo atrakcyjne wykończenie tworzy mieniąca się blacha kolorowa, jej użycie na okładzinę kominka pozwoli stworzyć nietypową aranżację salonu. Jeśli oprawa ma kształt łuku, można ją obłożyć stalą lustrzaną.

WARTO WIEDZIEĆ

Metalowe detale

Zalety:

  • wprowadzają klimat trwałości i stabilności;
  • nie wymagają wykańczania krawędzi;
  • dobrze się je czyści;
  • sąt bardzo łatwe do zamontowania.

Wady:

  • są zimne w dotyku;
  • źle wytłumiają dźwięki uderzeniowe;
  • brakuje im sprężystości, dlatego stopy szybciej się męczą, a spadające przedmioty łatwiej rozbijają;
  • w razie pożaru schody ze stopniami metalowymi szybko się nagrzewają i nie są dobrą drogą ucieczki.

Przeczytaj dodatkowo:
Drewno w łazience. Jakie drewno na podłogi i...

Z drewna najczęściej wykonuje się w łazience podłogi, czasem okładziny ścienne. Które gatunki drewna...

Jak urządzić łazienkę za 5 tys. zł. Zobacz...

Czeka Cię urządzenie łazienki, a nie masz zbyt wielu środków? Nie przejmuj się - przedstawiamy projekt...

Thermo drewno: deski na taras - konkurencja dla...

Thermo drewno dzięki swoim właściwościom, konkuruje z drewnem egzotycznym. Czy thermo drewno to dobre...

Izolacja przeciwwilgociowa w łazience....

Łazienka to pomieszczenie najbardziej narażone na działanie wilgoci. Dzięki odpowiedniemu uszczelnieniu i...

Łazienkowe płytki ceramiczne: nowości w świecie...

W aranżacji łazienki płytki ceramiczne wysuwają się zazwyczaj na pierwszy plan. Ostatnio modne są płytki...