Blacha na ścianę: oryginalna dekoracja! Jakie blachy można wykorzystać

2019-11-06 13:47

Blacha na ścianę może być gładka, ryflowana, młotkowana lub perforowana, połyskliwa lub matowa, ze stali, z aluminium, cynku-tytanu, mosiądzu albo miedzi. Jest mnóstwo blach, które można wykorzystać do wykończenia ścian.Trzeba tylko podjąć śmiałą decyzję, że chcemy mieć inaczej, oryginalnie.

Blacha na ścianę
Autor: Luxum Panele ścianki telewizyjnej w salonie są wykonane z rdzawej blachy stalowej cor-ten

Panele blaszane bywają coraz częściej używane do wykańczania ścian we wnętrzach. Świetnie komponują się w pomieszczeniach nowoczesnych w stylu, często industrialnych, loftowych. Dobrze komponują się z surowym tynkiem, betonem, cegłą, ale równie dobrze wyglądają obok drewna. Wybór blach jest bardzo duży. Mogą mieć różny kolor. To nie tylko czysta, zimna lśniąca stal nierdzewna albo aluminium, ale także ciepła miedź albo rdzawa stal corten. Odpowiednio wykończone i umiejętnie zakomponowane panele z blachy sprawdzą się także we wnętrzach stylowych, czy rustykalnych.
Najczęściej blacha jest stosowana jako panel na ścianie nad blatem w kuchni (blaszany może być też sam blat). Ale blacha metalowa pięknie wygląda także w salonie – jako okładzina całej ściany lub w postaci paneli dekoracyjnych w kąciku telewizyjnym albo jadalnianym. Blachą można wykończyć łazienkę, czy przedpokój. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Blacha na ścianę
Autor: Mariusz Bykowski Ściana nad blatem kuchennym została wykończona blachą stalową o wykończeniu matowym.Stylizacja: Kamila Obielecka, Konrad Sojka, Mikolaj Wojciechowski  

Dekoracyjna blacha na ścianę

Panele blaszane mogą być niezwykle dekoracyjne dzięki odpowiedniemu wykończeniu. Powierzchnia matowa lub połyskliwa to tylko podstawa. Każdy metal ma swój kolor, wiele blach może być pomalowana na różne barwy, inne pokrywa się patyną chemiczną. Blacha stalowa lub aluminiowa może być pomalowana lakierem proszkowym na wiele kolorów. Cynk-tytan naturalny ma kolor szary, ale można można mu nadać patynę w kolorze jasno niebieskim, granatowym, antracytowym. Miedź może być oksydowana na zielono albo patynowana na kolor złoty.

Blacha na ścianę
Autor: Rheinzink Panele z blachy cynkowo-tytanowej zostały wykorzystane do wykonania okładziny przy schodach

Blacha na ścianę: pełna lub z otworami

Arkusze blachy są dostępne jako pełne lub perforowane. Otwory mogą mieć kształt okrągły, łódkowaty, kwadratowy, prostokątny, arabeskowaty… Rozkład oczek i ich wielkość mogą być różnorodne. U wielu producentów jest możliwe zamówienie blachy z perforacjami wykonanymi według zadanego kształtu.

Montaż blachy na ścianie

Technika montażu zależy od wielkości arkuszy blachy, ich grubości i ciężaru. Małe formatki można przykleić bezpośrednio do ściany albo do podkładu wykonanego, np. z płyty drewnopochodnej. Blachy o większym ciężarze mogą wymagać mocowania na podkonstrukcji z łat, podobnie jak na dachu lub elewacji. Panele blaszane można układać na styk, na zakład albo z pozostawieniem szczeliny, która może być pusta lub wypełniona innym materiałem, np. w kontrastowym kolorze. Blachę można zamówić również z wyprofilowanymi krawędziami, np. podwiniętymi, co pozwoli zbudować bardziej przestrzenną aranżację. Okładzinę z blachy zwykle wykonuje się tak, żeby nie było widać żadnego mocowania. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaprojektować ją z celowo wyeksponowanymi śrubami, wkrętami lub innymi elementami mocującymi.

Blacha na ścianę
Autor: Luxum Panele stali corten zamocowane śrubami

Blacha na ścianę: cena

Wykończenie ściany blachą metalową może być tanie lub bardzo drogie, zależnie od materiału i jego grubości. Oto przykładowe ceny. Blacha aluminiowa o grubości 0,7 mm pokryta barwną powłoką poliestrową kosztuje 90 zł/m2. Za arkusz stali nierdzewnej o grubości 0,5 mm i powierzchni 1 m2 trzeba zapłacić 175 zł. Blacha corten naturalna kosztuje 200 zł/m2. Blacha cynkowo-tytanowa kosztuje 200-250 zł/m2, choć fabrycznie patynowana może osiągnąć cenę 450 zł/m2. Droga jest też jest blacha miedziana - arkusz o grubości 0,55 mm kosztuje 350 zł/m2. Wiele blach można kupić w postaci gotowych formatek o określonych wymiarach. Cena formatek w przeliczeniu na 1 m2 zwykle jest większa niż wielkich arkuszy.

Blacha na ścianę
Autor: Piotr Mastalerz Nad blatem w kuchni ułożono blachę aluminiową ryflowaną. Aranżacja: Agnieszka Rudzka - Lis, Justyna Sławecka  
Nasi Partnerzy polecają