Schody modułowe. Tanie i ładne schody dla każdego. Różne rozwiązania dostępne na rynku

2019-02-04 12:29

Schody modułowe składające się ze stałych, powtarzalnych elementów - modułów, to tanie i szybkie rozwiązanie. Można je kupić w marketach budowlanych lub u producentów, często do samodzielnego montażu.

Schody modułowe
Autor: Andrzej Szandomirski Schody modułowe są dostępne w kilku rozwiązaniach konstrukcyjnych. Najczęściej buduje się je z drewna w połączeniu z elementami metalowymi

Schody modułowe mają tę zaletę, że są proste w konstrukcji. Składają się z określonej, zależnie od wysokości, liczby stopni o takich samych wymiarach. Zestawiając ze sobą kilkanaście modułów, można szybko zbudować schody. Mocuje się je bezpośrednio do siebie, do ściany albo wspornika np. słupa.

Powtarzalność elementów, z których są zbudowane sprawia, że schody modułowe są tanie. Sprzyja temu także wykorzystywanie tanich surowców – popularnych gatunków drewna, np. sosny, buku, oraz tworzyw sztucznych, np. jako elementów na balustrady. W droższych modelach są balustrady ze stali malowanej proszkowo na kilka typowych kolorów, np. biały, szary lub czarny.

Wielu producentów przygotowuje schody modułowe z dokładną instrukcją do samodzielnego montażu. Zamówienie złożone na stronie internetowej producenta może być zrealizowane w ciągu 2 tygodni. Jeśli zależy nam na czasie, najprostsze i bardzo tanie schody modułowe znajdziemy w supermarketach budowlanych. Za schody samonośne o szerokości 70 cm i wysokości 3 m zapłacimy około 5000 zł.

Schody modułowe mogą mieć różną konstrukcję. Popularne są schody samonośne i spiralne z drewna połączonego z innymi materiałami. Schody modułowe mogą być także żelbetowe.

Schody modułowe
Autor: Piotr Mastalerz Schody modułowe o efektownie skręconym biegu mogą być wykonane z żelbetu

Schody modułowe: kompaktowe rozwiązanie

Generalnie - schody modułowe to elementy do niedużych domów, w których nie ma miejsca na wielkie, reprezentacyjne konstrukcje schodowe. Jeśli marzą nam się szerokie, rozłożyste schody, nawet typu dostępnego w rozwiązaniach modułowych, musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie wykonać je na zamówienie. Schody modułowe są produkowane w określonej skali szerokości stopni. Wynosi ona najczęściej 60-70 cm. Można znaleźć też schody ze stopniami o szerokości 80-90 cm, ale te będą już wymagały dopłaty. Schody spiralne na planie koła mają średnicę 120, 140 lub 160 cm. Po odjęciu wymiaru słupa szerokość stopni wynosi mniej więcej 55-75 cm. Schody żelbetowe są szersze. Te na planie koła mają średnicę 160-300 cm. Wymagają przygotowania wcześniej stopy fundamentowej, która przejmie obciążenia.

Schody modułowe
Autor: Dolle Schody modułowe samonośne Boston firmy Dolle - wysokość do 3 m, 11 stopni z buku o szerokości 70 cm. Cena: 4985 zł
Warto wiedzieć
Schody modułowe

Autor: Mariusz Bykowski

Elementy mocowania stopni można skręcać głębiej lub płycej, żeby regulować wysokość stopni

Wysokość stopni

W schodach modułowych zwykle można regulować wysokość stopni, dobierając odpowiednią ich liczbę. Od niej zależy wygoda chodzenia po schodach. Za najwygodniejsze uznaje się schody, w których wysokość stopni wynosi mniej niż 20 cm, najlepiej 17-18 cm. Warto zdawać sobie sprawę, że w schodach modułowych często wysokość stopni jest wielka – ponad 20 cm, a czasem nawet ponad 25-30 cm.

Schody modułowe: samonośne

Poszczególne stopnie są połączone za pośrednictwem specjalnych elementów konstrukcyjnych z bardzo długimi (np. 30 cm) śrubami rozporowymi, które będą przenosić obciążenia. Takie rozwiązanie pozwala regulować wysokość biegu, bo śruby można bardziej lub słabiej skręcić, żeby obniżyć lub podwyższyć stopień. Zakres regulacji wynosi zwykle 2-3 cm, dzięki czemu schody modułowe można dopasować do pomieszczeń o różnej wysokości.

Zobacz także:

Pierwszy stopień mocuje się do stropu. Będzie on utrzymywał od góry cały bieg schodów. Po wypoziomowaniu pierwszego przykręca się do niego od spodu moduł konstrukcyjny z drugim stopniem. Montaż kolejnych elementów biegu schodów przebiega identycznie. Ostatni – najniższy – przykręca się do podłogi na parterze. W razie potrzeby z modułów ustawionych pod kątem można stworzyć zabieg, czyli zakręt schodów. Do takiego rozwiązania trzeba też zamówić odpowiednio ukształtowane stopnie. Po zmontowaniu biegu stopnie przylegające do ściany mocuje się do niej dodatkowymi kołkami, żeby ustabilizować konstrukcję. Na koniec instalujemy balustradę lub poręcz wzdłuż ściany.

Schody modułowe
Autor: Mariusz Bykowski Schody modułowe samonośne zbudowane z drewna z balustradą metalową

Schody modułowe: spiralne

Schody modułowe spiralne składają się ze słupa ustawianego centralnie na planie schodów oraz przymocowanych do niego stopni o kształcie wycinka koła. Słup mocuje się do podłogi i od spodu w narożniku podestu w otworze na schody. Na słup nakłada się kolejne stopnie, przesuwając je względem siebie o kilkanaście-kilkadziesiąt stopni wycinek koła tak, żeby powstał bieg schodów. W domu z antresolą można zastosować rozwiązanie, w którym słup jest krótszy niż wysokość biegu, a część stopni ma konstrukcję samonośną lub jest oparta na przedłużeniach balustrady. W schodach spiralnych stopnie są umocowane tylko w jednym miejscu – na słupie. Dlatego wymagają mocnej balustrady, bo jest ona również odpowiedzialna za przenoszenie obciążeń.

Sprawdź też:

Schody modułowe
Autor: OBI Schody modułowe Pinio z serii Atrium System są wykonane z blachy. Szerokość stopnia 50 cm, średnica schodów 120 cm. Cena: 2529 zł

Schody modułowe: żelbetowe

Składają się z prefabrykowanych stopni, które przyjeżdżają na budowę gotowe. Z nich składa się bieg, więc nie potrzeba ciężkiego sprzętu jak w przypadku schodów żelbetowych prefabrykowanych w postaci gotowego biegu. Najtańsze modułowe schody żelbetowe mają konstrukcję spiralną – stopnie o takim samym kształcie układa się wokół centralnej osi. Można też zamówić schody łukowe, czyli zabiegowe, o niemal dowolnym układzie biegu. Wtedy na budowę przyjeżdżają prefabrykaty o konkretnym kształcie, które należy zmontować w odpowiedniej kolejności. Bieg złożony z prefabrykatów trzeba zazbroić i zabetonować. Zbrojenie powinno być zakotwione w podłodze i stropie.

Zobacz także:

Zaletą modułowych schodów żelbetowych jest wielkość. Ze względu na stabilność muszą być większe od konstrukcji drewnianych. W przypadku schodów spiralnych ich średnica wynosi zwykle 160 – 300 cm. Schody żelbetowe są droższe od drewnianych. Ich wykonanie trwa kilka dni i zwykle wymaga zatrudnienia fachowców. Schody z żelbetu można dowolnie wykończyć: płytkami ceramicznymi, deskami, wykładziną podłogową itp.

Zobacz także:

Schody modułowe
Autor: Piotr Mastalerz Schody modułowe mogą być także wykonane z żelbetu

Budowa schodów modułowych z żelbetu: galeria zdjęć krok po kroku

Warto wiedzieć
Schody modułowe

Autor: Mariusz Bykowski

Schody modułowe najlepiej jest montować, gdy już jest gotowy strop i podłogi

Jak kupować schody modułowe?

Wymiary schodów są podane w projekcie domu. Znajdziemy tam informacje, gdzie są zlokalizowane, jaki mają układ, wysokość, długość i szerokość, albo średnicę. Trzeba sprawdzić, jaka jest wysokość kondygnacji mierzona od poziomu podłogi na parterze do podłogi na piętrze. Jeśli chcemy zamówić schody przed wykonaniem posadzek, należy uwzględnić ich wysokość. Ważna jest też grubość stropu, bo ostatni stopień bywa do niego mocowany, a gdy strop będzie zbyt cienki, konieczne będzie inne opracowanie sposobu mocowania stopnia.

Schody wewnętrzne - czy znasz te pojęcia

Pytanie 1 z 8
Podstopnica to: