| muratordom.pl » Instalacje » Instalacje wodne » Montaż umywalki i instalacja baterii umywalkowej

Montaż umywalki i instalacja baterii umywalkowej

Montaż umywalki jest stosunkowo łatwy. Znacznie trudniej zamocować baterię umywalkową i podłączyć ją szczelnie do instalacji wodnej. Radzimy jak to zrobić.

Montaż śrub do powieszenia umywalki

Umywalkę wiesza się na ścianie tak, by górna krawędź znalazła się na wysokości około 85 cm, ale jeśli mają z niej korzystać osoby niskie lub szczególnie wysokie, można umieścić ją kilka centymetrów niżej bądź wyżej. Zmierzoną odległość otworów montażowych od górnej krawędzi umywalki odejmij od wysokości, na której ma się znaleźć górna jej krawędź. Na tej wysokości narysuj na ścianie prostą linię i zaznacz odległość odpowiadającą rozstawowi otworów montażowych. W wyznaczonych w ten sposób miejscach nawierć dwa otwory na kołki. Wierć nie używając udaru. Użyj wiertła do glazury o małej średnicy, a następnie zalóż wiertło do betonu i rozwierć otwory do wielkości równej średnicy kołków rozporowych z zestawu montażowego. Po przewierceniu płytki możesz włączyć udar i ostrożnie wiercić w ścianie. W otworach umieść kołki i wkręć w nie szpilki z gwintowaną końcówką, na których będzie zawieszona umywalka.

Montaż zaworów do podłączenia baterii

Warto zastosować zawory wyposażone w filtr zatrzymujący zanieczyszczenia. Chroni on głowicę baterii przed uszkodzeniem przez piasek i inne zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie. Po założeniu rozetki, gwinty zaworów uszczelnij pakułami lnianymi. Następnie pakuły posmaruj pastą uszczelniającą przeznaczoną do instalacji wodnej. Przed odkręceniem korków zamknij główny dopływ wody. Zawory wkręcaj w gwintowane końcówki podejść wodnych. Otwory przyłączeniowe do wężyków powinny być skierowane pionowo do góry.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Montaż baterii stojącej

Przed włożeniem baterii do otworu umywalki, pod jej korpus zalóż pierścień z uszczelką. Przelóż wężyki przez otwór umywalki. Na szpilki zalóż gumową podkładkę i dociskającą ją metalową płytkę. Nakrętki dokręcaj do oporu, ale z wyczuciem. Korpus automatycznego korka baterii musisz umieścić w otworze odpływowym umywalki. Wykręć górną część i nałóż ją z uszczelką od góry otworu odpływowego umywalki. Od spodu włóż część dolną i skręć obie części ze sobą. Dolna część korpusu korka musi się znaleźć w takim położeniu, by otwór na cięgło korka był skierowany do tyłu. Cięgło korka przełóż przez otwór baterii i dokręć do niego jego drugą część.

Wieszanie umywalki

Zakłoż ją na przygotowane wcześniej szpilki. Od spodu umywalki masz dostęp do szpilek – wsuwaj na nie plastikowe nakładki. Zalóż metalowe podkładki i mocno dokręć nakrętki kluczem oczkowym, ale tak, żeby nie uszkodzić porcelany. Przed ostatecznym dociągnięciem nakrętek trzeba wypoziomować umywalkę, zmieniając ustawienie plastikowych podkładek.

Podłączenie baterii do instalacji

Wężyki baterii nakręcaj na gwinty zaworów. Pilnuj, żeby nie były skręcone lub załamane. Zamontuj półsyfon. Gdy otwór odpływowy w ścianie ma inną średnicę niż rura syfonu - zastosuj gumową redukcję. W redukcję wsuń poziomą rurę zestawu odpływowego. Na rurę nasuń rozetę maskującą i nakrętkę z uszczelką. Rurę wsuń do otworu w syfonie i dokręć nakrętkę. Drugi koniec rury wsuń do otworu w ścianie. Do korpusu korka przykręć poziome cięgło sterujące. Na poziome i pionowe cięgła automatycznego korka zalóż łącznik. Zaocuj go tak, by pomiędzy cięgłami był zachowany kąt prosty. Wyreguluj długość śruby podpierającej korek tak, by po umieszczeniu go w otworze odpływowym umywalki i wyciągnięciu cięgła korek całkowicie zatkał otwór, a po wepchnięciu cięgła uniósł się na wysokość umożliwiającą odpływ wody. Sprawdź, czy  bateria działa prawidłowo i czy wszystkie połączenia są szczelne. Styk umywalki ze ścianą uszczelnij silikonem.

Przeczytaj dodatkowo:
Rury do wody: miedziane kontra PVC

Jakie rury wybrać do instalacji grzewczej i wodnej? Jakie właściwości mają rury miedziane, a jakie z PVC? Czy...

Łazienka w piwnicy. Jak doprowadzić tam...

Piwnica to dobre miejsce na zbudowanie sauny, WC, łazienki. Aby jednak pralnia, sauna lub łazienka w piwnicy...

Jakie rury w instalacji wodnej wybrać – z...

Podczas układania instalacji wodnej w domu musisz zadecydować, jakiego typu rury zamontujesz. Do wyboru masz...

Na co należy zwrócić uwagę przy wykonaniu...

Podczas budowy przyłącza wodociągowego należy przede wszystkim przestrzegać zaleceń znajdujących się w jego...

Budowa studni na działce: jakich formalności...

Budowa studni na własny użytek wymaga dopełnienia kilku formalności. Czasem proces jest mniej, czasem...