Wymiana syfonu w umywalce. Jak to prawidłowo zrobić?

2021-02-02 15:21

Montaż i wymiana syfonu w umywalce nie jest aż tak skomplikowany zdaniem, jak mogłoby się wydawać. Nie powinien sprawić problemów nawet mało doświadczonym majsterkowiczom. Podpowiadamy, jak krok po kroku prawidłowo wymienić syfon w umywalce.

Wymiana syfonu: umywalka
Autor: Mariusz Bykowski Montaż syfonu do umywalki nie jest tak skomplikowany jak mogłoby się wydawać. Nie sprawi kłopotów nawet mało doświadczonym majsterkowiczom

Syfon do umywalki ma podwójne zadanie. Po pierwsze ma on umożliwić odprowadzenie zużytej wody, a po drugie zapobiegać ma przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji do wnętrza łazienki. Obecnie najczęściej używa się syfonów z tworzywa sztucznego, nie tylko ze względu na to, że są trwałe, ale również dlatego, że ich montaż jest łatwy. Do wymiany syfonu z tworzywa nie potrzebne są żadne narzędzia.

Montaż syfonu nie należy do skomplikowanych zadań. Syfon montuje się między otworem odpływowym przyboru sanitarnego a podejściem. Ma postać specjalnej kształtki lub odpowiednio wyprofilowanego odcinka rury. W prawidłowo wykonanej instalacji cały czas jest wypełniony wodą, która pełni funkcję korka zapobiegającego wydostawaniu się z jej wnętrza nieprzyjemnych zapachów. Ta skuteczna bariera przestaje działać, kiedy woda z syfonu wyparuje­ – może się tak zdarzyć, gdy urządzenie sanitarne przez długi czas nie jest używane. Podobny efekt spowoduje wyssanie wody na skutek gwałtownego przepływu dużej ilości ścieków (na przykład po spuszczeniu wody w misce ustępowej) w instalacji, która została źle zaprojektowana lub nie-prawidłowo wykonana.

Montaż syfonu umywalkowego z przewodem odpływowym pralki

Montowany syfon jest wyposażony w łącznik z przewodem odpływowym pralki. Przy okazji zostanie więc rozwiązany problem odprowadzenia brudnej wody z pralki, która będzie mogła odpływać do kanalizacji przez syfon pod umywalką.

  1. Prace rozpoczyna się od opróżnienia syfonu z wody. W tym celu pod syfonem trzeba ustawić wiadro. Po odkręceniu dolnej nakrętki spływa do niego zawartość syfonu. Zbyt mocno dokręcone, nie dające się „ruszyć” nakrętki, dobrze jest owinąć szmatą zmoczoną w gorącej wodzie. To powinno ułatwić ich odkręcenie. Następnie odkręca się kolejno łączniki na rurach łączących syfon z umywalką i z podejściem kanalizacyjnym.
  2. Na rurę łączącą zbiornik syfonu z podejściem kanalizacyjnym nakłada się kołnierz maskujący. Następnie umieszcza się ją razem z uszczelką w otworze w ścianie. Jeżeli średnica otworu podejścia kanalizacyjnego jest większa od średnicy rury, trzeba dobrać odcinek redukcyjny. Drugi koniec, na którym jest uszczelka, wkręca się w boczny otwór zbiornika syfonu.
  3. W zbiornik syfonu wkłada się drugą rurę – połączenie z umywalką. Na gwint zbiornika nakłada się nakrętkę. Nie dokręca się jej do oporu – rura powinna się swobodnie poruszać. Trzeba też pamiętać o starannym ułożeniu uszczelki. Syfon będzie łatwiej zamontować, jeśli ustawi się go w pozycji poziomej.
  4. Widoczny na rurze ukośny element to miejsce na podłączenie przewodu odpływowego z pralki. Łącznik, póki nie jest wykorzystywany, może być zaślepiony. Syfon bez łącznika z przewodem odpływowym z pralki montuje się podobnie.
  5. Następnie zbiornik ustawia się w pozycji pionowej i górną nakrętkę rur łączy z gwintem łącznika z umywalką. Nakrętkę dokręca się do oporu. Należy zrobić to ręcznie, bo metalowe klucze mogą uszkodzić elementy z tworzywa.
  6. Jeżeli woda z pralki ma być odprowadzana przez syfon umywalki, trzeba z łącznika zdjąć nakrętkę i wyjąć zaślepkę (okrągłą blaszkę z metalu nierdzewnego lub tworzywa). We wnętrzu zdjętej nakrętki znajduje się uszczelka. Trzeba pamiętać o jej starannym ułożeniu.
  7. W nakrętkę wkłada się zgiętą, krótką rurkę i nakręca się ją na łącznik– aż poczuje się mocny opór. Otwór karbowanej rurki musi być skierowany skośnie w dół. Do tak ustawionego łącznika można podłączyć przewód od pralki.
  8. Po ustawieniu pionowej rury oraz drugiej – poziomej, odpływowej, można dokładnie (do oporu) dokręcić wszystkie pozostałe nakrętki. Uszczelki będą rozpierać i dociskać połączenie. Rura odpływowa musi być ułożona ze spadkiem co najmniej 10 mm między zbiornikiem a podejściem. Teraz trzeba nalać wodę do umywalki, po czym ją wypuścić i sprawdzić, czy połączenia są szczelne.

Końcowym etapem prac montażowych jest ustawienie postumentu (lub przykręcenie do ściany półpostumentu). Przysłoni on (ale tylko od frontu) elementy instalacji. Zamontowanie go może być jednak konieczne, gdy umywalka jest ciężka – będzie ją dodatkowo podpierał.

Wymiana syfonu krok po kroku - galeria zdjęć

Montaż syfonu zlewozmywakowego

Modne wyposażenie łazienki: zobacz zdjęcia

Sonda
Gdybyś miał wybrać jedną, luksusową rzecz do łazienki... co by to było?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie