Soda oczyszczona do prania w pralce. Do czego jeszcze można użyć sody oczyszczonej? Zastosowanie w domu

2024-03-19 7:40
Zastosowanie sody oczyszczonej w domu
Autor: GettyImages Zastosowanie sody oczyszczonej jest szerokie. Z odrobiną sody można doprowadzić do porządku cały dom

Soda oczyszczona jest tanim, powszechnie dostępnym, ekologicznym i przede wszystkim uniwersalnym środkiem stosowanym w wielu dziedzinach życia codziennego. Doradzamy, jak można ją wykorzystać w domu i nie tylko.

Spis treści

  1. Czym jest i jak powstaje soda oczyszczona
  2. Soda oczyszczona jako środek czyszczący
  3. Kulinarne zastosowania sody oczyszczonej
  4. Soda oczyszczona pomocna podczas prania
  5. Higiena osobista z pomocą sody
  6. Soda oczyszczona w ogrodzie
  7. Soda oczyszczona w medycynie
  8. Soda oczyszczona w przemyśle chemicznym
#MuratorOgroduje: Jak zaplanować sezon w ogrodzie – zapowiedź!

Soda oczyszczona jest jedną z najstarszych kopalin wykorzystywanych przez ludzi od czasów starożytnych po dzień dzisiejszy. Z uwagi na jej właściwości fizyczne i chemiczne ma wszechstronne zastosowanie w gospodarstwie domowym.

Czym jest i jak powstaje soda oczyszczona

Wodorowęglan sodu (NaHCO3) potocznie nazywany sodą oczyszczoną to nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorowęglanów, wodorosól kwasu węglowego i sodu. Pozyskiwany jest ze złóż minerału sody śnieżnej tzw. trony lub powstaje syntetycznie z wytwarzania sody z rodzimych minerałów w trakcie rafinacji węglanu sodowego do wodorowęglanu sodu z użyciem amoniaku.

Wodorowęglan sodu jest bezwonnym ciałem stałym o charakterystycznym metalicznym smaku. Występuje w postaci białego, krystalicznego proszku o słabym odczynie zasadowym. Dobrze rozpuszcza się w wodzie. Wodorowęglan sodu ma właściwości higroskopijne (zbryla się przy dłuższym przechowywaniu). Ma delikatne właściwości ścierne.

Soda oczyszczona jako środek czyszczący

Soda nadaje się do szorowania wszelkich wyrobów z plastiku i emalii, gdyż nie rysuje czyszczonych powierzchni.

  • Usuwanie nieprzyjemnych zapachów - soda oczyszczona jest niezawodnym środkiem pochłaniającym wilgoć i brzydkie zapachy. Usunie je z lodówki (np. zapach ryby) czy ze zmywarki gdzie utrzymuje się nieprzyjemna woń brudnych naczyń. Aby pozbyć się odoru należy wsypać 1 łyżkę sody do kubka z wodą i rozpuścić ją. Tak przygotowany roztwór pozostawiamy w lodówce, szafce czy zmywarce na kilka godzin. Rozsypana na tapicerce w samochodzie zneutralizuje nieświeży zapach papierosów. Soda dobrze sprawdzi się przy usuwaniu ostrego zapachu czosnku czy cebuli z rąk. Wystarczy wetrzeć w dłonie trochę sody a następnie obficie spłukać ciepłą wodą. Aby usunąć przykrą woń z obuwia należy wsypać sodę do wnętrza butów na całą noc. Rano usunąć sodę i wyczyścić buty.
  • Czyszczenie deski do krojenia - soda świetnie sprawdzi się w odświeżaniu deski do krojenia lub szmatek kuchennych, których używamy regularnie w kuchni. Rozpuszczoną sodą w wodzie przetrzyjmy brudne przedmioty lub namoczmy je na kilka minut w roztworze.
  • Czyszczenie kubków - kubki po kawie czy herbacie, tam gdzie zalega osad efektywnie wyczyścimy gąbką z nałożoną małą ilością sody. Wetrzyjmy ją starannie i spłuczmy obficie ciepłą wodą.
  • Czyszczenie szyby piekarnika - zapieczoną szybę piekarnika sprawnie umyje przygotowana gęsta pasta z sody oczyszczonej i wody. Przygotowanie pasty polega na zmieszaniu 3 łyżek wody z 3 łyżkami sody oczyszczonej.
  • Czyszczenie fug i zlewu - soda oczyszczona w formie pasty pomoże wyczyścić fugi i brudny zlew. Do czyszczenia fug pastę nakładamy za pomocą szczoteczki do mycia zębów, porządnie wsmarowujemy a następnie szorujemy spoiny. Taką pastę pozostawmy na kwadrans w miejscach najbrudniejszych a następnie płuczemy bieżącą wodą. Zlewów kompozytowych nie szorujemy ostrymi druciakami. Do trudniejszych plam zastosujmy pastę z sody oczyszczonej i wody.
  • Czyszczenie grilla - zabrudzony ruszt z grilla spryskujemy ciepłą wodą, posypujemy obficie sodą, i pozostawiamy na noc. Następnego dnia myjemy ruszt i wycieramy do sucha.
  • Czyszczenie i dezynfekcja pralki - bęben pralki wyczyścimy domowym sposobem. Sodę oczyszczoną wsypujemy do szuflady na proszek. Zaleca się przeprowadzanie programu czyszczenia na pusto co 40 cykli. Program trwa około 70 minut i czyści wnętrze pralki w temperaturze 90°C.
  • Usuwanie różnych plam - soda dobrze usunie z dywanu plamy z wina, krwi i tłuszczu. Zabieg będzie skuteczniejszy gdy wetrzemy ją w dywan ruchami okrężnymi czystą, suchą i miękką szczotką lub ściereczką. Po kilku godzinach dywan należy bardzo dokładnie odkurzyć.
  • Usuwanie spalenizny - soda to jeden ze starych i sprawdzonych sposobów w usuwaniu spalenizny z garnka emaliowanego. Nanosimy pastę z sody na przypaloną powierzchnię. Pastę można rozprowadzić gąbką okrężnymi ruchami. Zostawiamy pastę na noc, aby pochłonęła zabrudzenia. Następnego dnia dokładnie myjemy naczynie.
  • Usuwanie śladów po rdzy - jeżeli na jakiejś powierzchni pojawiła się rdza przygotujmy pastę z sody oczyszczonej i wody utlenionej. Pastę należy wetrzeć w rdzawą plamę, a następnie zmyć ciepłą wodą i wytrzeć do sucha. Podobnie usuniemy plamy rdzy z marmurowej płyty nagrobnej. Nałóżmy pastę na plamę i wcierajmy przez chwilę za pomocą szczoteczki lub miękkiej szmatki. Po usunięciu rdzy umyjmy płytę ciepłą wodą, a następnie wytrzyjmy ją do sucha.
  • Czyszczenie czajnika - sodę oczyszczoną stosuje się do odkamieniania czajnika. Roztwór gorącej wody i sody wlewamy do czajnika i pozostawiamy na godzinę a następnie dobrze płuczemy czajnik.
  • Czyszczenie biżuterii - osadzająca się na złocie tłusta i matowa powłoka wygląda nieestetycznie. Najlepszym sposobem na pozbycie się brudu będzie przygotowanie roztworu z płynu do mycia naczyń lub wiórków szarego mydła, niedużej ilości sody oczyszczonej (ok. pół łyżeczki od herbaty) i ciepłej wody. W takim roztworze moczymy biżuterię przez 30 min. Następnie płuczemy, polerujemy powierzchnię flanelką lub irchą do uzyskania oczekiwanego efektu.

Może zainteresuje Cię także:

Kulinarne zastosowania sody oczyszczonej

Soda oczyszczona spożywcza jest jednym ze składników proszku do pieczenia i napojów musujących. Właściwości spulchniające i pianotwórcze powstają w wyniku rozkładu wodorowęglanu sodu w temperaturze powyżej 60°C z wydzieleniem dwutlenku węgla. Soda sprawia, że ciasta, omlety i naleśniki stają się puszyste.

Wodorowęglan sodu jest stosowany jako dodatek do żywności w celu regulacji pH. 

Soda oczyszczona zmiękczy twarde mięso, złagodzi zbyt kwaśny smak potraw, zniweluje ostry zapach gotującego się kalafiora. Warzywa i owoce namoczone na chwilę w roztworze sody i wody zostaną pozbawione toksycznych pestycydów. Ryba moczona w roztworze sody i wody przez około godzinę straci mulisty smak.

Jak wyczyścić garnek, patelnie, rondel? Skuteczne sposoby na przypalony garnek >>>

Jak utrzymać porządek w kuchni?

Soda oczyszczona pomocna podczas prania

Soda ma doskonałe właściwości zmiękczające wodę, zwiększając skuteczność detergentów. Usuwa pożółkłe przebarwienia na jasnych tkaninach. W mocno zabrudzone miejsca wcieramy pastę z sody i wody a następnie dokładnie pierzemy.

Mocno zabrudzone firanki namoczmy w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej i pozostawmy na kilka godzin. Po praniu będą odświeżone i śnieżnobiałe.

Jak wyczyścić pralkę. Skuteczne sposoby czyszczenia pralki >>>

Higiena osobista z pomocą sody

Soda jest całkowicie neutralna dla skóry. Doskonale oczyszcza ją i odświeża nie powodując podrażnień. Poprawia ukrwienie i jędrność skóry. Ma zastosowanie w kosmetykach używanych do kąpieli leczniczych i oczyszczających, jest składnikiem talków do ciała.

Dzięki właściwościom ściernym wykorzystywana jest w domowym SPA do przygotowywania peelingów całego ciała, w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej oraz do złuszczania naskórka przy odciskach w trakcie kąpieli dla zmęczonych stóp.

Soda oczyszczona w niektórych pastach do zębów stanowi składnik ścierający i daje szybki efekt wybielenia. Sprawdzi się też w sytuacjach kryzysowych jako naturalny dezodorant czy szampon.

Soda oczyszczona w ogrodzie

Soda nie szkodzi ludziom, roślinom oraz pożytecznym owadom. W ogrodach przydomowych okaże się skutecznym, bezpiecznym i naturalnym preparatem do zwalczania niektórych szkodników, chorób oraz chwastów.

  • Zwalczanie szkodników i chwastów - roztworem (1 łyżka sody, 1/2 szklanki oleju jadalnego, 1 szklanka wody) opryskujemy rośliny zaatakowane przez mszyce czy przędziorki. Dodatek oleju, mydła czy płynu do mycia naczyń zwiększa przyczepność preparatu do rośliny.
  • Trawa i mech - trawę i mech wyrastające ze szczelin między płytkami chodnikowymi zlikwidujemy posypując sodą. W rolnictwie, dzięki działaniu grzybobójczemu sprawdza się w likwidowaniu infekcji roślin w uprawach rolnych i ogrodnictwie (szara pleśń, antraknoza mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, plamistości liści) oraz służy do zabezpieczania płodów rolnych przed grzybami w czasie ich przechowywania.
  • Ukąszenia owadów - soda oczyszczona złagodzi ukąszenia owadów i oparzenia słoneczne. Przygotowana pasta z sody i wody wsmarowana w miejsce ukąszenia czy oparzenia przyniesie znaczną ulgę.
  • Produkcja pasz - soda oczyszczona znajduje zastosowanie w produkcji pasz jako regulator kwasowości. Dodawanie sody do paszy powoduje zwiększenie mleczności krów i wpływa na wzmocnienie skorupek jaj.
  • Kwiaty w wazonie - aby wydłużyć świeżość ciętych kwiatów do wody w wazonie dodajmy odrobinę sody.
  • Dla właścicieli kotów - soda wsypana pod żwirek kociej kuwety usunie z niej nieprzyjemny zapach.
  • Pielęgnacja roślin – roztworem z sody i wody można również przecierać liście roślin doniczkowych. Zabiegi powinny być powtarzane kilkakrotnie w odstępach kilku dniowych.
  • Zwalczanie mrówek - soda oczyszczona to doskonały naturalny preparat na mrówki w ogrodzie. Należy ją wysypać w miejsca, gdzie w nadmiarze gromadzą się te owady.

Soda oczyszczona w medycynie

Soda ma właściwości bakteriobójcze, bakteriostatyczne, grzybobójcze i przeciwobrzękowe.

W medycynie stosowana w hemodializach, w stanach nagłych w ciężkiej kwasicy metabolicznej w wyniku zatrucia alkoholem metylowym lub przy zatruciu lekami przeciwdepresyjnymi i w hiperkaliemia (zbyt duże stężenie potasu we krwi), w dializach otrzewnowych, w chorobach wątroby i dróg żółciowych, toksykozie farmakologicznej oraz podczas operacji chirurgii naczyniowej.

Wodorowęglan sodu to substancja występująca naturalnie w ludzkim organizmie. Ma za zadanie utrzymywać odpowiednie środowisko alkaliczne. Żołądek jest odpowiedzialny za produkcję wodorowęglanu sodu wydzielanego przez ślinianki, gruczoły odźwiernika, trzustkę oraz pęcherzyk żółciowy. Wodorowęglan sodu niszczy toksyny pozostające po chemikaliach powstałych w trakcie terapii nowotworowej.

Soda stosowana jest czasem doraźnie przy nadkwasocie. Neutralizuje kwas solny, przynosi ulgę osobom cierpiącym na zgagę i niestrawność. Jest też składnikiem najprostszej płukanki do ust, która neutralizuje nieprzyjemny zapach oraz zadziała korzystnie w stanach zapalnych dziąseł.

W stanach przeziębieniach i grypy doskonale sprawdzi się jako naturalny preparat w inhalacjach górnych dróg oddechowych obkurczający śluzówkę. Do miski należy wlać mocno ciepłą wodę, rozpuścić sodę i pod ręcznikiem wdychać gorące opary. Na ból gardła sprawdzi się płukanka z sody (1 szklanka wody i pół łyżeczki sody). Gdy dodamy sodę do gorącej kąpieli złagodzimy objawy infekcji dróg moczowych.

Soda oczyszczona w przemyśle chemicznym

W przemyśle chemicznym soda stosowana jest do produkcji barwników i środków wybuchowych oraz w gaśnicach pianowych jako podstawowy składnik części alkalicznej gaśnicy z rozpuszczonym środkiem spieniającym.

Soda oczyszczona techniczna jest nowoczesnym i proekologicznym ścierniwem używanym do sodowania (oczyszczania) i nieinwazyjnego usuwania zanieczyszczeń i obróbki strumieniowo-ściernej powierzchni drewna, kamienia, szkła, aluminium, stali zwykłej i kwasoodpornej, plastiku, gumy, cegły, laminatów bez uszkodzenia połysku i struktury. Czasem wykorzystywana do neutralizowania skażenia wody pitnej redukując poziom skażenia ołowiem i miedzią na terenach silnie uprzemysłowionych.

Galeria: sposoby na porządki w domu bez użycia chemii

Czytaj także:

  1. Jak wyczyścić żelazko >>
  2. Jak czyścić baterie łazienkowe >>
  3. Jak wyczyścić okap kuchenny >>
  4. Jak wyczyścić plamy z kawy >>
  5. Jak usunąć wosk >>

QUIZ nie tylko dla chemików. Te symbole pierwiastków każdy powinien znać

Pytanie 1 z 10
Jaki symbol ma wodór?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają