Plamy z kawy. Najlepsze sposoby na ich usuwanie

2020-02-04 14:00
plamy z kawy
Autor: gettyimages Sposobów na usuwanie plam z kawy znajdzie się trochę. Nie wpadajmy w panikę!

Niektórzy bez kawy nie wyobrażają sobie dnia. Ten aromatyczny napój może być jednak kłopotliwy, gdy przypadkiem znajdzie się na ubraniu czy innych tekstyliach. Jak sobie poradzić z plamami z kawy?

Sposoby stosowane jeszcze od lat, również przez nasze babcie, sprawdzają się najlepiej. Jednak tylko w przypadku świeżych plam z kawy. W przypadku plam już zaschniętych postępujemy już inaczej. Zacznijmy jednak od domowych sposobów na plamy z kawy i świeżych zabrudzeń.

naturalne sposoby na plamy
Autor: gettyimages Ocet, soda oczyszczona i mydło to naturalne sposoby do walki z plamami

Plamy z kawy: szare mydło

Najlepiej zacząć od najprostszego sposobu. Namaczamy plamę bądź całe ubranie (w zależności od tego jak duże jest zabrudzenie) w ciepłej wodzie. Następnie pocieramy plamę z kawy mydłem przez kilka minut, przepłukujemy materiał letnia wodą i pierzemy zgodnie z instrukcja na metce – w pralce lub ręcznie.

Ocet na plamy z kawy

Ocet to dobry i naturalny środek odplamiający. Sprawdzi się również w przypadku plam z kawy. Ma podobne działanie jak odplamiacz. Stołową łyżkę octu mieszamy z dwoma kubkami wody. Roztworem polewamy plamę z kawy, następnie delikatnie osuszamy za pomocą ręcznika papierowego. Po tym zabiegu pierzemy tkaninę ręcznie lub w pralce.

Niezawodny sok z cytryny

Plamy (również te z herbaty) dzięki cytrynie zjaśnieją. Wcieramy sok w plamę, a następnie spłukujemy ciepłą wodą.

Plamy z kawy: sól

Ten składnik kuchenny pomaga usuwać wszelkiego rodzaju plamy, nie tylko z kawy, ale i herbaty, czy wina – tylko pod warunkiem, że zabrudzenia są świeże. Plamę posypujemy solą, potem chłodną wodą i i pierzemy w pralce.

Soda oczyszczona na plamy z kawy

Plamę z kawy możemy także posypać sodą oczyszczona. Najpierw jednak trzeba zmoczyć zaplamiony materiał. Sodę zostawiamy tak długo na ile jest to potrzebne. Drugi sposób, to zrobić papkę z sody i wody. Następnie wcieramy ją w plamę za pomocą gąbki.

Sprawdź też:

Jak wyczyścić żelazko? Domowe sposoby na czyszczenie żelazka

Plamy z kawy: a może kurze żółtko?

Kolejnym „kuchennym” sposobem na plamy z kawy jest żółtko. Mieszamy je z niewielką ilością ciepłej wody i dodajemy kilka kropel alkoholu. Płukanie tkaniny z tym specyfikiem powinno odbyć się już w zimnej wodzie!

Jeśli nie mamy możliwości szybkiej reakcji i zastosowania odpowiedniego środka to na świeże zabrudzenie połóżmy chociaż lekko zmoczony ręcznik papierowy. Zapobiegnie to utrwaleniu plamy. Potem, zaschniętą plamę najlepiej wypłukać pod bieżącą wodą i uważać, by płukać ją od wewnątrz materiału.

plamy z kawy
Autor: gettyimages Zaschnięte plamy z kawy możemy zacząc usuwać od zwilżonego ręcznika papierowego

Zaschnięte plamy z kawy

Co poradzić na stare, zaschnięte plamy z kawy? Są na to sposoby!

plamy z kawy
Autor: gettyimages Proszek do prania możemy również rozsypać na zabrudzeniu, a następnie zalewamy materiał ciepłą wodą

Domowym sposobem na zaschnięta plamę z kawy jest także gliceryna. Wcieramy ją w brudne miejsce i zostawiamy na kilka godzin. Potem można dodać proszek do prania lub odplamiacz i zalać ciepłą wodą. Jeżeli w ogóle domowe sposoby nas zawiodą, to oczywiście trzeba użyć specjalnych detergentów. Pamiętajmy tylko o właściwym ich zastosowaniu – zgodnie z instrukcją producenta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE