Plamy z kawy. Najlepsze sposoby na ich usuwanie

plamy z kawy
Autor: gettyimages Sposobów na usuwanie plam z kawy znajdzie się trochę. Nie wpadajmy w panikę!

Niektórzy bez kawy nie wyobrażają sobie dnia. Ten aromatyczny napój może być jednak kłopotliwy, gdy przypadkiem znajdzie się na ubraniu czy innych tekstyliach. Jak sobie poradzić z plamami z kawy?

Sposoby stosowane jeszcze od lat, również przez nasze babcie, sprawdzają się najlepiej. Jednak tylko w przypadku świeżych plam z kawy. W przypadku plam już zaschniętych postępujemy już inaczej. Zacznijmy jednak od domowych sposobów na plamy z kawy i świeżych zabrudzeń.

naturalne sposoby na plamy
Autor: gettyimages Ocet, soda oczyszczona i mydło to naturalne sposoby do walki z plamami

Plamy z kawy: szare mydło

Najlepiej zacząć od najprostszego sposobu. Namaczamy plamę bądź całe ubranie (w zależności od tego jak duże jest zabrudzenie) w ciepłej wodzie. Następnie pocieramy plamę z kawy mydłem przez kilka minut, przepłukujemy materiał letnia wodą i pierzemy zgodnie z instrukcja na metce – w pralce lub ręcznie.

Ocet na plamy z kawy

Ocet to dobry i naturalny środek odplamiający. Sprawdzi się również w przypadku plam z kawy. Ma podobne działanie jak odplamiacz. Stołową łyżkę octu mieszamy z dwoma kubkami wody. Roztworem polewamy plamę z kawy, następnie delikatnie osuszamy za pomocą ręcznika papierowego. Po tym zabiegu pierzemy tkaninę ręcznie lub w pralce.

Niezawodny sok z cytryny

Plamy (również te z herbaty) dzięki cytrynie zjaśnieją. Wcieramy sok w plamę, a następnie spłukujemy ciepłą wodą.

Plamy z kawy: sól

Ten składnik kuchenny pomaga usuwać wszelkiego rodzaju plamy, nie tylko z kawy, ale i herbaty, czy wina – tylko pod warunkiem, że zabrudzenia są świeże. Plamę posypujemy solą, potem chłodną wodą i i pierzemy w pralce.

Soda oczyszczona na plamy z kawy

Plamę z kawy możemy także posypać sodą oczyszczona. Najpierw jednak trzeba zmoczyć zaplamiony materiał. Sodę zostawiamy tak długo na ile jest to potrzebne. Drugi sposób, to zrobić papkę z sody i wody. Następnie wcieramy ją w plamę za pomocą gąbki.

Sprawdź też:

Jak wyczyścić żelazko? Domowe sposoby na czyszczenie żelazka

Plamy z kawy: a może kurze żółtko?

Kolejnym „kuchennym” sposobem na plamy z kawy jest żółtko. Mieszamy je z niewielką ilością ciepłej wody i dodajemy kilka kropel alkoholu. Płukanie tkaniny z tym specyfikiem powinno odbyć się już w zimnej wodzie!

Jeśli nie mamy możliwości szybkiej reakcji i zastosowania odpowiedniego środka to na świeże zabrudzenie połóżmy chociaż lekko zmoczony ręcznik papierowy. Zapobiegnie to utrwaleniu plamy. Potem, zaschniętą plamę najlepiej wypłukać pod bieżącą wodą i uważać, by płukać ją od wewnątrz materiału.

plamy z kawy
Autor: gettyimages Zaschnięte plamy z kawy możemy zacząc usuwać od zwilżonego ręcznika papierowego

Zaschnięte plamy z kawy

Co poradzić na stare, zaschnięte plamy z kawy? Są na to sposoby!

plamy z kawy
Autor: gettyimages Proszek do prania możemy również rozsypać na zabrudzeniu, a następnie zalewamy materiał ciepłą wodą

Domowym sposobem na zaschnięta plamę z kawy jest także gliceryna. Wcieramy ją w brudne miejsce i zostawiamy na kilka godzin. Potem można dodać proszek do prania lub odplamiacz i zalać ciepłą wodą. Jeżeli w ogóle domowe sposoby nas zawiodą, to oczywiście trzeba użyć specjalnych detergentów. Pamiętajmy tylko o właściwym ich zastosowaniu – zgodnie z instrukcją producenta.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE