Plamy z krwi. Jak je skutecznie usunąć?

2020-01-03 14:08
plamy z krwi
Autor: gettyimages

Jak skutecznie usunąć plamy z krwi? Sprawdzamy! Krew jest wyjątkowo trudna do usunięcia, ale można sobie z tym poradzić. Z pomocą przychodzą domowe sposoby na plamy.

Plamy z krwi najlepiej spierać, gdy są jeszcze świeże. Sposoby naszych babć nie mają sobie równych. Skutecznie pomoże je usunąć sól kuchenna, sok z cytryny czy woda utleniona. Jak się do tego zabrać? Najważniejsze, żeby zrobić to szybko i nie dopuścić do zaschnięcia plam z krwi! Środki, którymi będziemy wywabiać plamy trzeba dostosować do rodzaju materiału. Wszystko po to, by go nie zniszczyć. Po usunięciu plam pierzemy tkaninę w pralce.

Jak zmyć z rąk plamy z owoców?

Zimna woda na plamy z krwi

Można je usunąć polewając tkaninę zimnym, a wręcz lodowatym strumieniem wody. Można też użyć szarego mydła. Pamiętajmy, żeby nie zmywać plam z krwi ciepłą ani gorącą wodą. Inaczej będzie nam ciężej pozbyć się zabrudzeń.

plamy z krwi
Autor: gettyimages Środki, którymi będziemy wywabiać plamy trzeba dostosować do rodzaju materiału

Innym sposobem na plamy z krwi jest namoczenie zabrudzonego materiału w zimnej wodzie. Namydlamy miejsce z plamą i delikatnie pocieramy, płuczemy i powtarzamy do momentu aż plama z krwi zniknie.

Sól kuchenna na plamy z krwi

Tak samo dobrym sposobem na plamy z krwi jak zimna woda jest sól kuchenna. Świeżą plamę posypujemy solą i zostawiamy na godzinę, a potem spłukujemy zimną wodą. Zaschnięte plamy najlepiej potraktować roztworem z 1 litra zimnej wody i 3 łyżek soli. Jeśli tkanina jest delikatna, lepiej użyć 2 łyżek soli. Zamiast soli można zastosować sodę oczyszczoną – będzie równie skuteczna na plamy z krwi.

plamy z krwi
Autor: gettyimages Do delikatnych tkanin można też użyć roztworu 10-procentowego boraksu

Białe i delikatne tkaniny: jak usunąć plamę z krwi

Niektóre środki mogą zniszczyć tkaniny, a wtedy korzystamy z czegoś delikatniejszego. Do usuwania plamy z krwi z białych tkanin dobrze użyć wody utlenionej. A jeśli plama jest zaschnięta, to tym bardziej. Plamę z krwi skrapiamy wodą utlenioną, odczekujemy chwilę, pocieramy, a potem zmywamy zimną wodą. Można także przepłukać w roztworze wody utlenionej – na 1 litr wody wlewamy ok. 200 ml wody utlenionej.

Do delikatnych tkanin można też użyć roztworu 10-procentowego boraksu. Sprawdzi się przy delikatnym jedwabiu. 10–procentowy boraks rozrabia się z niewielką ilością amoniaku. Ubranie przepłukujemy w roztworze, a następnie zapieramy w zimnej wodzie z mydłem.

Krochmal na plamy z krwi

Innym sposobem na plamy z krwi jest krochmal. Rozrabiamy go z wodą, nakładamy na zabrudzone miejsce, czekamy aż wyschnie i usuwamy. Czynność również powtarzamy do skutku.

plamy z krwi
Autor: gettyimages Po usunięciu plam pierzemy tkaninę w pralce

Płyn do mycia naczyń i odplamiacze

Można także użyć płynu do mycia naczyń – jest dobry dla delikatnych materiałów. Jeśli żadna z metod nas nie uratuje możemy zdać się na działanie proszku enzymatycznego czy specjalnych odplamiaczy.

Jak widać sposobów na usuwanie plam z krwi jest sporo. Jednak pamiętajmy – nie ważne przy której metodzie – zawsze sprawdzajmy metki przy tkaninach. Wtedy będziemy wiedzieć, który sposób wybrać.

Sonda
Czym podgrzewasz wodę użytkową w domu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE