Plamy z krwi. Jak je skutecznie usunąć?

2020-01-03 14:08
plamy z krwi
Autor: gettyimages

Jak skutecznie usunąć plamy z krwi? Sprawdzamy! Krew jest wyjątkowo trudna do usunięcia, ale można sobie z tym poradzić. Z pomocą przychodzą domowe sposoby na plamy.

Plamy z krwi najlepiej spierać, gdy są jeszcze świeże. Sposoby naszych babć nie mają sobie równych. Skutecznie pomoże je usunąć sól kuchenna, sok z cytryny czy woda utleniona. Jak się do tego zabrać? Najważniejsze, żeby zrobić to szybko i nie dopuścić do zaschnięcia plam z krwi! Środki, którymi będziemy wywabiać plamy trzeba dostosować do rodzaju materiału. Wszystko po to, by go nie zniszczyć. Po usunięciu plam pierzemy tkaninę w pralce.

Jak zmyć z rąk plamy z owoców?

Zimna woda na plamy z krwi

Można je usunąć polewając tkaninę zimnym, a wręcz lodowatym strumieniem wody. Można też użyć szarego mydła. Pamiętajmy, żeby nie zmywać plam z krwi ciepłą ani gorącą wodą. Inaczej będzie nam ciężej pozbyć się zabrudzeń.

plamy z krwi
Autor: gettyimages Środki, którymi będziemy wywabiać plamy trzeba dostosować do rodzaju materiału

Innym sposobem na plamy z krwi jest namoczenie zabrudzonego materiału w zimnej wodzie. Namydlamy miejsce z plamą i delikatnie pocieramy, płuczemy i powtarzamy do momentu aż plama z krwi zniknie.

Sól kuchenna na plamy z krwi

Tak samo dobrym sposobem na plamy z krwi jak zimna woda jest sól kuchenna. Świeżą plamę posypujemy solą i zostawiamy na godzinę, a potem spłukujemy zimną wodą. Zaschnięte plamy najlepiej potraktować roztworem z 1 litra zimnej wody i 3 łyżek soli. Jeśli tkanina jest delikatna, lepiej użyć 2 łyżek soli. Zamiast soli można zastosować sodę oczyszczoną – będzie równie skuteczna na plamy z krwi.

plamy z krwi
Autor: gettyimages Do delikatnych tkanin można też użyć roztworu 10-procentowego boraksu

Białe i delikatne tkaniny: jak usunąć plamę z krwi

Niektóre środki mogą zniszczyć tkaniny, a wtedy korzystamy z czegoś delikatniejszego. Do usuwania plamy z krwi z białych tkanin dobrze użyć wody utlenionej. A jeśli plama jest zaschnięta, to tym bardziej. Plamę z krwi skrapiamy wodą utlenioną, odczekujemy chwilę, pocieramy, a potem zmywamy zimną wodą. Można także przepłukać w roztworze wody utlenionej – na 1 litr wody wlewamy ok. 200 ml wody utlenionej.

Do delikatnych tkanin można też użyć roztworu 10-procentowego boraksu. Sprawdzi się przy delikatnym jedwabiu. 10–procentowy boraks rozrabia się z niewielką ilością amoniaku. Ubranie przepłukujemy w roztworze, a następnie zapieramy w zimnej wodzie z mydłem.

Krochmal na plamy z krwi

Innym sposobem na plamy z krwi jest krochmal. Rozrabiamy go z wodą, nakładamy na zabrudzone miejsce, czekamy aż wyschnie i usuwamy. Czynność również powtarzamy do skutku.

plamy z krwi
Autor: gettyimages Po usunięciu plam pierzemy tkaninę w pralce

Płyn do mycia naczyń i odplamiacze

Można także użyć płynu do mycia naczyń – jest dobry dla delikatnych materiałów. Jeśli żadna z metod nas nie uratuje możemy zdać się na działanie proszku enzymatycznego czy specjalnych odplamiaczy.

Jak widać sposobów na usuwanie plam z krwi jest sporo. Jednak pamiętajmy – nie ważne przy której metodzie – zawsze sprawdzajmy metki przy tkaninach. Wtedy będziemy wiedzieć, który sposób wybrać.

Sonda
Czym podgrzewasz wodę użytkową w domu?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.