Jak wyczyścić żelazko teflonowe przypalone? Domowe sposoby na czyszczenie żelazka
Jak wyczyścić przypalone lub brudne żelazko? Jak pozbyć się kamienia z jego środka? Poznaj siedem sprawdzonych i domowych sposobów na czyszczenie żelazka bez chemii - octem, sodą i innymi naturalnymi środkami.
Jak wyczyścić przypalone żelazko? Ocet i sól
Czyszczenie żelazka octem to najłatwiejszy domowy sposób. Myjemy żelazko szmatką nasączoną wodą z octem. Żelazko powinno być lekko nagrzane, ale nie gorące! I oczywiście nie może być podłączone do prądu.
Innym rozwiązaniem jest wyczyszczenie żelazka roztworem octu i soli (proporcje 1:1). Taką mieszankę wlewamy do naczynia i podgrzewamy. Gdy zacznie wrzeć, moczymy w niej szmatkę i czyścimy żelazko. Po usunięciu osadu przemywamy żelazko wodą destylowaną.
Jak odkamienić żelazko domowym sposobem?
W żelazku osadza się kamień z twardej wody. Tutaj sprawdzi się ocet. Przygotowujemy mieszaninę złożoną w połowie z octu i w połowie z wody, wlewamy ją do komory parowej i pozwalamy substancji wyparować. Po oczyszczeniu żelazka trzeba powtórzyć czynność, ale używając już czystej wody. Co ważne, nie rozpoczynamy prasowania dopóki cały ocet nie wyparuje z wnętrza urządzenia.
Żelazko brudzi na brązowo? Oczyszczanie otworów
Otwory parowe w stopie żelazka, które są trudno dostępne, możemy wyczyścić za pomocą patyczków higienicznych zakończonych wacikami – czyli patyczkami do uszu. Zanurzamy je w roztworze octu i soli. Pamiętajmy, by nie usuwać zabrudzeń ostrymi przedmiotami, ponieważ to zarysuje teflonową powłokę żelazka!
Przypalone żelazko - czyszczenie
W przypadku przypalonego żelazka również możemy użyć do czyszczenia sody. Najpierw usuwamy pęsetą kawałki przypalonej tkaniny. Następnie możemy użyć samodzielnie zrobionej pasty z dwóch łyżeczek sody oczyszczonej i jednej łyżeczki wody destylowanej. Pastę nanosimy na całą przypaloną powierzchnię żelazka i zostawiamy na kwadrans. Następnie mokrą ściereczką ściągamy pastę, delikatnie szorujemy i ściągamy przypalenie. Potem żelazko czyścimy mokrą gąbką.
Ocet i soda. Na co pomaga?
Jeśli soda nie upora się z przypalonym żelazkiem, to warto spróbować roztworu z octu i sody w proporcji 1:1. Składniki podgrzewamy lekko w naczyniu, następnie nanosimy na przypaloną powierzchnię żelazka i delikatnie pocieramy.
Oczywiście, gdy żelazko jest mocno przypalone, nie zdołamy go uratować. Taka zarysowana powierzchnia i w dodatku chropowata powłoka uniemożliwi korzystanie z niego. Nie ma co nawet próbować prasować ubrań takim żelazkiem, bo tylko zniszczymy tkaniny. Żelazko należy do sprzętów, o których zapominamy przy pielęgnacji. Ważne, by pamiętać o regularnym czyszczeniu żelazka – wtedy będzie służyło nam o wiele dłużej.
Czytaj też: Zastosowania octu w domu. 28 sposobów na wykorzystanie octu w gospodarstwie domowym