Nawożenie roślin doniczkowych uprawianych w domu
Aby rośliny doniczkowe dobrze rosły i długo zdobiły nasze wnętrza, potrzebują nawożenia. Podpowiadamy jak nawozić rośliny doniczkowe w mieszkaniach. PORADNIK: nawożenie roślin doniczkowych uprawianych w domu.
Żeby rośliny doniczkowe dobrze rosły, konieczne jest ich nawożenie. Rośliny doniczkowe potrzebują makroelementów (między innymi azotu, fosforu, potasu) oraz mikroelementów (żelaza, manganu, cynku). Ważne jest, aby dostarczać im tych pierwiastków w odpowiednich proporcjach. Innego nawożenia wymagają rośliny doniczkowe o ozdobnych kwiatach, innego o ozdobnych liściach. Rośliny kwitnące (zwłaszcza w okresie kwitnienia) potrzebują fosforu i potasu w większych dawkach niż rośliny o ozdobnych liściach, które wymagają większych ilości azotu i magnezu.
Do nawożenia roślin doniczkowych stosuje się różne nawozy.
Nawozy do nawożenia roślin doniczkowych
Na rynku jest ogromny wybór pożywek do zasilania roślin. Są nawozy:
- mineralne, które mają postać proszku, granulek, koncentratu lub żelu,
- organiczne (najczęściej kompost przetworzony przez dżdżownice, biohumus lub ptasie guano) – mają formę płynną (rozcieńcza się w wodzie do podlewania),
- organiczno-mineralne – w formie koncentratu.
Niemal dla każdej grupy roślin doniczkowych stworzono nawóz o składzie dopasowanym do ich wymagań. Swoje odżywki mają też grupy roślin o specyficznych wymaganiach, na przykład storczyki, kaktusy, paprocie. Można też wybrać nawóz uniwersalny. Najwygodniej jest zaaplikować preparat jednorazowo – wiosną. W taki sposób zasilamy rośliny nawozami o przedłużonym działaniu. Tabletki, koreczki lub pałeczki wciśnięte w glebę będą się powoli rozpuszczać, uwalniając stopniowo składniki odżywcze. Pozostałe pożywki podajemy roślinom od wiosny do jesieni w zależności od ich indywidualnych potrzeb, zwykle co 2–3 tygodnie.
Zimą, gdy rośliny nie rosną, nie nawozimy ich, z wyjątkiem tych, które wtedy kwitną i nie przechodzą w okres spoczynku.
Przeczytaj też: Nawożenie dolistne domowych roślin doniczkowych >>>
Nie należy przekraczać dawek nawozu zalecanych przez producenta. Nadmiar nawozów może przynieść więcej szkód niż ich niedobór i doprowadzić nawet do śmierci rośliny. Przenawożenie rozpoznaje się po tym, że mimo wilgotnej gleby rośliny więdną. Zaradzić temu można, przepłukując bryłę korzeniową. Roślinę ustawia się pod prysznicem lub w wannie i przelewa kilka razy wodą przez 5–10 minut. Woda wypłucze nadmiar soli. Można również wymienić glebę na świeżą. Zimą, gdy rośliny nie rosną, nie nawozimy ich, z wyjątkiem tych, które kwitną oraz tych, które nie przechodzą okresu spoczynku.
Autor: GettyImages
Odpowiednie nawożenie jest jednym z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, pozwalających utrzymać domowe kwiaty doniczkowe w dobrej kondycji