Domowe sposoby na osad z kamienia. Jak go usunąć?

2022-02-01 11:22
Jak usunąć osad z kamienia
Autor: gettyimages

Nowo zakupionym czajnikiem, ekspresem do kawy czy pralką nie nacieszymy się długo, jeśli nie zadbamy o regularne usuwanie kamienia, osadzającego się podczas używania tych urządzeń. Tak samo z bateriami czy kabinami prysznicowymi. Z pomocą przyjdą metody naszych babć! Podpowiadamy, jak usunąć osad z kamienia domowymi sposobami.

Aby jak najdłużej korzystać z domowych, często drogich urządzeń, trzeba w miarę gromadzenia się osadu używać odkamieniaczy przeznaczonych specjalnie do urządzeń gospodarstwa domowego. Alternatywą są naturalne sposoby usuwania kamienia, które równie dobrze poradzą sobie z osadem jak preparaty gotowe. Mają taki plus, że nie zawierają chemii i są po prostu ekologiczne. Coraz silniejszy trend "zero waste" dobrze wpisuje się w czyszczenie osadu z kamienia. Czyścimy tym, co mamy dostępne w domu, bez uszczerbku dla środowiska, zdrowia i portfela.

Badź eko: domowe sposoby na porządki i usuwanie kamienia, to coraz popularniejszy trend
Autor: Photo by Good Soul Shop on Unsplash

Jak usunąć osad z kamienia: ocet spirytusowy

Zastosowanie octu to najbardziej znany i uniwersalny sposób na wiele prac domowych. Służy do usuwania tłuszczu, kamienia, działa jak wybielacz, hamuje rozwój pleśni. Bardzo dobrze radzi sobie z usuwaniem przykrych zapachów i plam. Mimo że jego zapach jest przykry, to właściwości wręcz cudotwórcze.

Przeczytaj też: Jak usunąć ze ścian plamy i zacieki? Czym je malować?

W celu odkamienienia miejsc bądź sprzętów wystarczy przygotować mieszankę: wodę z octem w proporcjach 1:1. Np. w przypadku usuwania kamienia z czajnika wystarczy zalać grzałkę bądź po prostu wlać niewielka ilość octu, zagotować i zostawić na noc. Ważne, by przed użyciem dokładnie wypłukać czajnik.

Cytryna i kwasek cytrynowy: skuteczny sposób na usuwanie osadu z kamienia

Cytryna to naturalny wybielacz. Ma szerokie zastosowanie, a, gdy sok z cytryny zmieszamy z sodą oczyszczoną bądź solą – siła czyszcząca będzie jeszcze większa. Sok z cytryn jest kwaśny i dobrze usuwa tłuszcz oraz plamy. W przypadku usuwania kamienia możemy użyć wyciśniętego soku z cytryny, jak i kwasku cytrynowego. Stosując sok zostawiamy go na zakamienionym miejscu na około godzinę. Gdy używamy kwasku cytrynowego – dolewamy do niego gorącej wody. Plusem cytryn jest to, że w przeciwieństwie do octu dają ładny zapach przez dłuższy czas.

Soda oczyszczona do sprzątania

Soda ma właściwości czyszczące i ścierne. Usuwa plamy oraz przykre zapachy. Gdy ją zmieszamy z octem, stanie się bardzo dobrym środkiem do czyszczenia ceramiki łazienkowej. W celu usunięcia twardego kamienia należy posypać zakamienioną powierzchnię kilkoma łyżeczkami sody, dodać niewielka ilość wody i rozprowadzić po miejscach zajętych przez kamień. Soda działa tak, że odlepia go ze ścianek mniej więcej po godzinie. Wtedy można dalej czyścić powierzchnię.

Usuwanie kamienia
Autor: gettyimages Gdy sok z cytryny zmieszamy z sodą oczyszczoną bądź solą – siła czyszcząca będzie jeszcze większa

Nie tylko do picia

Wśród niecodziennego wykorzystania pewnych środków do usuwania kamienia znajdziemy także Coca-Colę. Usuwa osad w muszli klozetowej – wystarczy wlać do niej colę na około dwie godziny, a po tym czasie kamień zniknie. Jeśli więc w naszym domu znajdzie się ten napój, a niekoniecznie chcemy go wypić, to możemy wykorzystać w ten sposób.

Usuwanie kamienia
Autor: gettyimages Po usunięciu kamienia lepiej wprowadzić nawyki, które zapobiegną jego ponownemu powstawaniu

Osad z kamienia: zapobiegaj

Jak widać domowych sposobów na usuwanie osadu z kamienia jest wiele. Ważne, by po usunięciu kamienia wprowadzić nawyki, które zapobiegną jego ponownemu tworzeniu się w łazience czy w kuchni. Żeby ograniczyć (bądź zupełnie się pozbyć) ze ścian kabiny prysznicowej – po każdej kąpieli warto ściągać wodę z powierzchni. Raz na tydzień zaś warto przecierać miejsca, gdzie kamień lubi się osadzać (na bateriach, narożnikach, na dnie brodzika itp.) mieszanką octu, wody i niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń, który bardzo lubimy. W ten sposób pozbędziemy się zapachu octu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE