Jak prać ręczniki, żeby były miękkie, puszyste, czyste i przyjemnie pachniały

2024-01-04 8:00

Jak prać ręczniki, żeby były miękkie i ładnie pachniały. Pranie ręczników i ich regularna wymiana to jedna z najważniejszych czynności, które zapewniają nam zdrowie, prawidłową higienę i komfort dla skóry. Prawidłowe użytkowanie wpływa na długość i wygodę ich wykorzystania.

Pranie ręczników
Autor: GettyImages Ręczniki powinny być prane osobno – niewskazane jest wrzucanie ich do bębna razem z innymi ubraniami

Ręcznik służy nam do osuszania ciała. Korzystamy z niego codziennie w trakcie toalety lub okazjonalnie, np. na plaży czy na basenie. Powinien być więc zawsze dobrze wyprany i czysty, pachnący świeżością i miękki w dotyku.

Najważniejszą cechą dobrego ręcznika jest jego optymalna zdolność pochłaniania wody oraz wytrzymałość na częste użytkowanie. Ręcznik nie powinien tracić fasonu, rozmiaru i sprężystości. Ręczniki dopasowujemy do swoich potrzeb pod kątem rozmiaru. Tych mniejszych używamy do wycierania rąk i twarzy, większe ręczniki służą nam po kąpieli, dużych używamy na plaży.

Jaki powinien być dobry ręcznik?

Ręczniki wykonane są z różnego rodzaju i jakości materiału. Ważna jest grubość ręcznika, rodzaj obszycia, oraz aby był miły w dotyku i nie drażnił skóry. Wybierajmy ręczniki z materiału o wysokiej jakości, a dopiero w dalszej kolejności kierujemy się ich zdobieniami i wzorami.

Z jakich materiałów zrobione są ręczniki?

  • Bawełna jest materiałem wybieranym do produkcji większości ręczników kąpielowych. Są najlepsze w użytkowaniu. Ręczniki bawełniane świetnie wchłaniają wodę. Są miękkie, wytrzymałe i wyjątkowo przyjemne w dotyku.
  • Bawełna egipska - uznawana na świecie za luksusową, niewiarygodnie trwała, lekka i miękka w dotyku, nie mechaci się. Ma dużą skłonność do absorbcji wody i właściwości oddychające. Wytrzymałość włókna sprawia, że ręczniki są bardziej odporne na rozciąganie i przez to bardziej solidne.
  • Bambus - ręczniki bambusowe wykonane z ekologicznego włókna wiskozowego. Posiadają naturalne właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne i antyalergiczne. Wyjątkowo dobrze chłoną wilgoć. Są trwałe, szybko schną. Bardzo praktyczne na basenie.
  • Mikrofibra -materiał syntetyczny – typ mikrowłókna wykonany z cienkich włókien poliestrowych oraz poliamidowych. Mikrowłókno jest wytrzymałe, miękkie i przyjemne w dotyku. Wykazuje doskonałe właściwości oddychające, świetnie wchłania wilgoć. Ręczniki zajmują niewiele miejsca w bagażu. Jest to materiał przyjazny alergikom – nie powoduje uczuleń, nie podrażnia skóry.
Pranie ręczników
Autor: GettyImages

Gramatura ręczników

Gramatura to dokładny ciężar tkaniny, inaczej liczba gramów na 1 m2 tkaniny, z którego jest wykonany ręcznik. Im wartość ta jest większa, tym bardziej mięsisty, przyjemny w dotyku i cięższy jest ręcznik oraz większa jest chłonność materiału. Należy również pamiętać, że im większa gramatura, tym dłużej ręcznik schnie po użyciu. Na gramaturę ręcznika ma wpływ także długość pętelek oraz gęstość tkaniny znajdującej się pod pętelkami. Im okrywa pętelkowa jest grubsza, a pętelki są cieńsze i gęściej utkane, tym bardziej chłonny jest ręcznik. Najbardziej chłonne są ręczniki typu „zero-twist” lub „low-twist”, czyli takie, które w procesie produkcji mają w minimalnym stopniu skręcone włókna nici bawełnianych. Ze względu na gramaturę dostępne na rynku ręczniki można pogrupować na trzy klasy:

  • 300-400 g/m2 - takie ręczniki szybko schną i zajmują mało miejsca. Praktyczne dla dzieci, na plażę i basen. Są cienkie, lekkie, łatwo się je składa, po złożeniu zajmują mało miejsca. 
  • 450-500 g/m2 - najbardziej popularna gramatura ręczników. Są chłonne, przyjemne w dotyku i szybko schną. W tej gramaturze znajdziemy największy asortyment ręczników. W zupełności wystarczą do użytku domowego.
  • 500-750 g/m2 - to najwyższa dostępna na rynku gramatura ręczników. Zajmują więcej miejsca i dłużej schną. Takie ręczniki są grube, wytrzymałe, przyjemniejsze w dotyku i bardzo chłonne.

Jak prać ręczniki

1. Aby pranie ręczników przebiegło pomyślnie ważne jest wcześniejsze pogrupowanie rzeczy pod względem tkaniny i koloru – osobno delikatne, osobno jasne/białe, osobno ciemnie/kolorowe ręczniki.

2. Aby ręczniki posłużyły nam długi czas i zachowały swoje właściwości zadbajmy o nie należycie przestrzegając podstawowych zasad podanych przez producenta. Znajdziemy je na metce wszytej od wewnętrznej strony ręcznika.

Przeczytaj też: Jak prać i co oznaczają symbole prania na metkach

3. Ręczniki wymieniamy co około 2-3 dni, nie rzadziej niż raz w tygodniu. W trakcie choroby powinniśmy wymieniać ręcznik codziennie.

4. Na jeden cykl do bębna pralki lub prania ręcznego wkładamy nieduże partie ręczników – zwykle to około ½ - max. ¾ pojemności pralki tak, aby ubrania mogły swobodnie się obracać i dobrze się wypłukały.

5. Pierwsze pranie nowego ręcznika powinno odbyć się bezpośrednio po zakupie. Nowy ręcznik leży długo na półce i jest zakurzony. Źle chłonie wodę, gdyż jest pokryty specjalną chemiczną powłoką, która nadaje mu ładny wygląd i zachęca do zakupu.

6. Ręczniki powinny być prane osobno – niewskazane jest wrzucanie ich do bębna razem z innymi ubraniami.

7. Detergent do prania ręczników dobieramy do koloru tkaniny i jej rodzaju. Informacje o tym, ile wsypać proszku lub wlać płynu podane są na jego opakowaniu. Proszek czy płyn do prania dodaje się do dozownika znajdującego się w szufladzie pralki, zgodnie z instrukcja obsługi podaną przez producenta urządzenia. Należy uważać z ilością stosowanych detergentów. Zbyt duża ilość nie wypłukanego dokładnie proszku do prania powoduje usztywnienie się materiału, nieprawidłowe pochłanianie wilgoci i nieświeży zapach.

Przeczytaj też: Jak prać i jak wybielać firanki

8. Przyczyną brzydkiego zapachu ręcznika może być przeładowanie pralki i za niska temperatura prania.

9. Prawidłowe suszenie upranych ręczników jest niezwykle ważne. Niewłaściwe ich suszenie może powodować utratę właściwości higroskopijnych i być przyczyną powstania nieprzyjemnego zapachu.

10. Od razu po wypraniu ręczniki strzepmy, rozwieśmy je luźno na sznurku bądź na suszarce w pobliżu kaloryfera w pomieszczeniu zamkniętym lub najlepiej na świeżym powietrzu, aby była zachowana prawidłowa cyrkulacja powietrza (najlepiej w miejscu jasnym, ale nie mocno nasłonecznionym). Działanie promieni słonecznych ma działanie antybakteryjne jednak może spowodować płowienie koloru, a także ręczniki stają się bardziej szorstkie i twarde w dotyku.

11. Ręczniki nie pogniotą się i nie nabiorą brzydkiego zapachu, jeśli po skończonym praniu jak najszybciej wyjmiemy je z bębna pralki i rozwiesimy do wyschnięcia.

12. Zaraz po kąpieli rozwieśmy ręcznik w przewiewnym miejscu. Wilgoć sprzyja rozwijaniu się bakterii i grzybów, które powodują nieprzyjemny zapach ręczników. Zanim odłożymy do prania mokre i brudne ręczniki najpierw je wysuszmy.

13. Suszenie niedopranych i zaplamionych ręczników może utrwalić brud. Bardzo brudne lub poplamione ręczniki powinny zostać uprzednio namoczone w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do prania lub detergentu w płynie.

14. Prasowanie dla ręczników nie jest wskazane. Ręcznik staje się mniej puszysty i chłonny.

15. Jak prać białe ręczniki? Aby utrzymać biel ręczników, pierzemy je tylko z innymi białymi ręcznikami. Jeśli zauważymy, że białe ręczniki stają się szare, dodajmy do prania wybielacz bezchlorowy. Nie wybielajmy ręczników przy każdym praniu. Jeśli instrukcja prania wskazuje, że nie można używać wybielacza, użyjmy zamiast niego sody oczyszczonej lub octu spirytusowego.

16. Zbyt niska temperatura prania może nie usunąć ciężkich zabrudzeń z ręczników, natomiast zbyt wysoka może negatywnie wpłynąć na stan materiału, np. spowodować skurczenie lub jego deformację.

17. Ręczniki bawełniane można prać w pralce lub ręcznie w wysokich temperaturach 60-95°C w dostępnych na rynku detergentach do prania. W przypadku uporczywych zabrudzeń i plam na ręcznikach, bawełnę wolno namaczać. Bawełnę możemy wirować w pralce i płukać w płynie do zmiękczania tkanin. Ręczniki bawełniane w kolorze białym pierzemy w temperaturze do 95°C, natomiast kolorowe do 60°C.

18. W przypadku jasnych ręczników powinniśmy stosować środki piorące dedykowane białym produktom.

19. Najwyższa temperatura prania w pralce 95°C stosowana jest głównie do prania ręczników dla niemowląt, osób chorych oraz w publicznych miejscach na basenie, siłowni i saunie.

20. Na chłonność materiału mogą wpłynąć zdobienia. Ręczniki z dekoracyjnym pasem (bordiurą) pierzemy w niższych temperaturach.

21. Płyn do zmiękczania tkanin pogarsza stan włókien ręcznika i zmniejsza jego chłonność. Używajmy go zgodnie z instrukcją producenta, jednak rzadko, tylko od czasu do czasu.

22. Ręczniki wirujemy krótko przy max. 700 obrotach na minutę lub zostawiamy do wyschnięcia wieszając jeszcze mokre. Podczas prania ręczników w pralce nie jest wskazane ich szybkie wirowanie. Ręczniki mocno się wtedy gniotą i przez to szybciej się niszczą.

23. Bawełniane ręczniki możemy prasować żelazkiem przy ustawionej temp. około 110-150°C.

24. Ręczniki z mikrofibry pierzemy oddzielnie w pralce automatycznej, w temperaturze 40-50°C i płuczemy w zimnej wodzie. Nie stosujemy wybielaczy oraz płynów zmiękczających i do wyschnięcia pozostawiamy w pokojowej temperaturze. Nie suszymy ich na kaloryferze, w pełnym słońcu, nie prasujemy. Wysoka temperatura prania, płyn do zmiękczania tkanin pozbawiają ręcznik z mikrofibry jego korzystnych właściwości.

25. Do prania ręczników z włókien bambusowych wystarczy temperatura wody 40°C, nie należy dodawać do prania zmiękczaczy i płynów do płukania.

26. Dopuszczalne jest suszenie ręczników w suszarce bębnowej. Przed włożeniem ręczników do suszarki należy je wstrząsnąć. Dzięki temu tkanina stanie się bardziej puszysta – bardziej chłonna i miękka.

Przeczytaj też domowe sposoby na porządki bez chemii:

27. Ręczniki o ciemnych kolorach często mocno farbują w trakcie pierwszego prania, dlatego powinno się je wyprać osobno. Do płukania dodajmy ½-1 szklankę octu spirytusowego, aby zachować kolor tkaniny. Po praniu nie wieszamy kolorowych, wilgotnych ręczników blisko siebie, ponieważ mogą od siebie zafarbować.

28. Jeśli chcemy, aby ręczniki po upraniu były bardziej miękkie, dodajmy ½ szklanki białego octu destylowanego do ostatniego cyklu płukania. Dodatek niewielkiej ilości octu do wody pozwala na dłużej utrzymać żywe kolory, dodaje miękkości, a także ma działanie antyseptyczne – pozbywamy się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny ręczników.

Jak podłączyć pralkę? Prosta, filmowa instrukcja
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie