Jak prać i jak wybielać firanki. Pranie firanek z różnych materiałów

2020-01-30 11:17

Śnieżnobiałe, elegancko upięte firanki stanowią dopełnienie wystroju każdego wnętrza. Niestety, w trakcie użytkowania delikatne materiały, z których uszyte są firanki brudzą się i żółkną. Aby na długo zachowały estetyczny wygląd, trzeba je prać i wybielać. Jak to robić?

Firanki
Autor: GettyImages Zanim zabierzemy się za pranie firanek warto dowiedzieć się, z jakiego materiału zostały wykonane

Firanki należy zawsze prać zgodnie z instrukcją podaną przez producenta. Zanim zabierzemy się za pranie firanek warto dowiedzieć się, z jakiego materiału zostały wykonane.

Pranie firanek

Bezpośrednio przed praniem firanki powinniśmy delikatnie zdjąć z okna, nie wzbijając osadzonego na nich kurzu. Można je złożyć w kostkę i umieścić w specjalnym worku z suwakiem. Zapobiegnie to nadmiernemu zgnieceniu materiału, oraz zniszczeniu w przypadku zaplątania się koronkowych elementów firanki. Worki bezwzględnie należy stosować do prania firanek „makaronów”, gdyż podczas prania w pralce mogą się one mocno poplątać. Po zdjęciu firanek odepnijmy z nich elementy plastikowe lub metalowe, takie jak haczyki czy żabki, aby nie uszkodziły materiału podczas prania. Niezależnie, czy użyjemy metody ręcznej, czy automatycznej, firanki pierzemy partiami, po jednej sztuce, tak aby każda dobrze się namoczyła i uprała.Aby nie zniszczyć delikatnej tkaniny, z której są wykonane firanki, bezwzględnie pamiętajmy o maksymalnej dopuszczalnej temperaturze w jakiej można je prać. Firanki pierzemy w pralce bądź ręcznie w niskiej temperaturze 30–40°C. W pralce ustawmy program: pranie ręczne lub do tkanin delikatnych (jedwab, bielizna), bez wirowania. Im krótszy czas prania tym mniej zagnieceń na firance. Zastosujmy proszek do prania, detergent w żelu przeznaczony do prania delikatnych rzeczy lub specjalny proszek do prania firanek. Dodajmy tyle środka ile przewiduje producent, gdyż firanki w trakcie prania mocno się pienią. Najbezpieczniejsze dla tego typu tkanin jest pranie ręczne.

Najlepsza pralka - czyli jaka? Radzimy, jaką wybrać pralkę >>>

Mocno zabrudzone firanki możemy wcześniej namoczyć. Wkładamy je do miski z czystą, ciepłą wodą i moczymy kilka godzin. Wodę warto wymienić 2-3 razy. Aby wybielić tkaninę, do wody możemy dodać kilka łyżek sody oczyszczonej. Gdy firanki pierzemy ręcznie, po wcześniejszym namoczeniu przełóżmy je do czystej i letniej wody o temperaturze maksymalnie 40°C z dodatkiem rozpuszczonego proszku do prania. Firanki pierzmy delikatnie ugniatając, nie pocierajmy i mocno ich nie ściskajmy. W razie potrzeby czynność powtórzmy do uzyskania oczekiwanego rezultatu. Na koniec dobrze wypłuczmy w dużej ilości chłodnej wody.

Warto wiedzieć

Płukanie firanek

Kwasek cytrynowy, ocet spirytusowy czy sok z cytryny mają właściwości wybielające, skutecznie usuwają brud i plamy z tkanin więc do ostatniego płukania firanek dodajmy np. ocet spirytusowy (1 łyżka octu na 1 litr wody) lub małą porcję rozpuszczonego w wodzie kwasku cytrynowego. Jeżeli firanki mają trudne do sprania plamy możemy w tym celu użyć dedykowanych środków wybielających. Tłuszcz najlepiej usunie płyn do mycia naczyń.

Ponieważ materiały z włókien sztucznych elektryzują, do ostatniego płukania można dodać płyn do płukania tkanin. Wsypana do ostatniego płukania łyżka soli kuchennej lub krochmalu lekko usztywni firankę. Pamiętajmy jednak, że częste stosowanie soli osłabia włókna, dlatego używajmy jej okazjonalnie. Nakrochmalona tkanina jest lepiej zabezpieczona, nie wchłania kurzu ani wilgoci, co zapobiega namnażaniu się bakterii i pozwala na jej dłuższe użytkowanie.

Firanki
Autor: GettyImages Wiele osób nadal pierze firanki ręcznie

Po upraniu rozwieśmy firanki jeszcze wilgotne od razu na karniszu, ładnie się ułożą i nie będą wymagały prasowania. Firan nie wolno suszyć w suszarce elektrycznej, gdyż w wysokiej temperaturze mogą ulec deformacji i zbiec się. Jeśli firanki po praniu mocno się pogniotą, wyprasujmy je w niskiej temperaturze. Spód żelazka musi być idealnie czysty. Firanki nie powinny być prasowane w wysokiej temperaturze ponieważ mogą się przypalić, trwale przebarwić, a na tkaninach matowych może pojawić się efekt błyszczenia. Firanki prasujmy na lewej ich stronie. Uprane firanki, jeśli ich akurat nie używamy, warto przechowywać złożone w plastikowym bądź tekstylnym pojemniku z wentylacją.

Warto wiedzieć

Jak zrobić krochmal

Aby przygotować krochmal dla jednej firanki należy wziąć pół szklanki zimnej wody, wsypać 1-2 łyżki mąki ziemniaczanej i dokładnie wszystko wymieszać. Roztwór wlewamy do 1 litra wrzącej wody i szybko mieszamy do uzyskania kleistej konsystencji. Tak przygotowany ostudzony krochmal przelewamy do miski i rozcieńczamy chłodną i czystą wodą. Wypłukaną w krochmalu firankę pozostawiamy na krótko do odcieknięcia. Krochmal możemy też wlać do dozownika na płyn do płukania w pralce i zastosować program płukania bez wirowania.

Jak prać firanki z woalu

Woal to cienki, mleczno-prześwitujący materiał, produkowany z bawełny i włókien sztucznych. Subtelny, lekki i miły w dotyku, a jednocześnie bardzo trwały. Woal to lejąca i miękko układająca się tkanina. Przed praniem firanki z woalu należy namoczyć w chłodnej wodzie na kilka godzin. Zaleca się pranie ręczne, w letniej wodzie w temperaturze 30°C z dodatkiem rozpuszczonego wcześniej proszku do prania firan bądź zwykłego proszku do prania. Następnie kilkukrotnie płuczemy firanki, a do ostatniego płukania w zimnej wodzie dodajemy 1 łyżkę soli kuchennej. Prasujemy ustawiając żelazko na temperaturę 110°C. Bardzo przydatne są żelazka, z funkcją prasowania w pionie.

Jak wyczyścić żelazko? Domowe sposoby na czyszczenie żelazka >>>

Jak prać firanki z żakardu

Żakard to klasyczny materiał, trwały i wytrzymały, bardzo wygodny w użytkowaniu. Żakard warto prać ręcznie, wcześniej namaczając i delikatnie wygniatając. Firana żakardowa może być prana również w pralce (program prania firanek lub delikatnych tkanin), najlepiej bez wirowania. Firany żakardowe nie wymagają prasowania. Mało się gniotą podczas prania dlatego wystarczy je odwiesić do odcieknięcia, np. nad wanną i jeszcze wilgotne powiesić na karniszu. Aby przeprasować ewentualne, drobne zagniecenia należy to robić poprzez bawełnianą ściereczkę, po stronie odwrotnej niż wzór. Żakard wymaga częstego prania, gdyż jest podatny na kurz.

Jak prać firanę markizetę

Firana markizeta jest bardzo wygodna w praniu. Wykonana z tkaniny przypominającej siatkę, jej oczka mogą być mniejsze lub większe w zależności od gęstości splotu. Ten typ firan możemy prać w pralce w temperaturze do 40°C lub ręcznie, pamiętajmy jednak, że tkanin z markizety nie wolno mocno wykręcać, wirować a także chlorować. Firanki suszymy jeszcze wilgotne w stanie rozwieszonym. Markizeta nie wymaga zwykle prasowania. W razie konieczności prasujemy w średniej lub wysokiej temperaturze do 200°C.

Markizy tarasowe - jak wybrać najlepszą markizę na balkon i taras. Rodzaje markiz >>>

Firanki
Autor: GettyImages

Jak prać firanki z tiulu

Tiul to bardzo delikatny, zwiewny i miękki materiał wykonany z bawełny lub jedwabiu. Na oknie będzie prezentował się efektownie gdy poświęcimy mu trochę czasu i pracy. Firany najlepiej prać ręcznie uprzednio namaczając w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu, np. mydła w płynie. W trakcie należy kilka razy zmienić wodę, nie jest wskazane wykręcanie. Na koniec wypłuczmy firanki w krochmalu, który usztywni tkaninę. Suszymy je wtedy rozwieszone na karniszu.Tiul mocno się gniecie podczas intensywnego prania i z pewnością będzie wymagał prasowania. Najlepiej zróbmy to w momencie gdy firanki są jeszcze wilgotne. Temperatura żelazka powinna być jak najniższa. Zbyt wysoka temperatura spowoduje, że materiał przyklei się do żelazka. Przetestujmy to na najmniej widocznym fragmencie firanki. Przed prasowaniem sprawdźmy, czy podstawa żelazka jest czysta. Do prasowania mocno pogniecionego tiulu możemy wykorzystać wygodne żelazko parowe, umożliwiające prasowanie w pionie. Małe zagniecenia spryskajmy wodą, naciągnijmy delikatnie zagniecenia i rozłóżmy materiał swobodnie aby się rozprostował.

Parownica do ubrań: czy warto ją kupić? Jaki wybrać steamer >>>

Jak prać firanki z organtyny

Organtyna (organza) to błyszcząca, przepuszczająca światło tkanina - naturalna wykonana z jedwabiu lub bawełny albo z włókien sztucznych – nylonu i poliestru. Firany z organtyny syntetycznej wolno prać w pralce z dodatkiem detergentu przeznaczonego do prania firanek – program delikatny bez wirowania. Naturalną organtynę należy prać ręcznie przy użyciu bardzo delikatnych środków piorących – mydła bądź szamponu do włosów. Firankę suszymy najlepiej na świeżym powietrzu w cieniu lub zawieszoną wprost na oknie. Do ostatniego płukania użyjmy płynu do płukania (organza mocno się elektryzuje) oraz niewielką ilość octu spirytusowego (jeśli chcemy odświeżyć śnieżnobiały kolor firany). Naturalna organza jest dość podatna na zagniecenia i wymaga prasowania w niskiej temperaturze. Uważajmy, aby podczas prasowania nie przypalić materiału. Te wykonane z syntetycznych materiałów zwykle nie wymagają prasowania.

Jak podłączyć pralkę? Prosta, filmowa instrukcja
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie