Jak wyczyścić pralkę? Oto kilka sprawdzonych sposobów

2023-02-17 13:31
czyszczenie pralki
Autor: Gettyimages Czy da się wyczyścić pralkę tabletkami do zmywarki?

Regularne czyszczenie pralki wydłuży jej żywotność. Zapewni też skuteczniejsze pranie. Można to zrobić prostymi domowymi sposobami. Jednym z trendów jest też czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki. Czy to dobry pomysł?

Spis treści

  1. Przed czyszczeniem pralki zadbaj o swoje bezpieczeństwo
  2. Dlaczego pralkę trzeba czyścić regularnie?
  3. Czyszczenie obudowy pralki
  4. Jak wyczyścić dozownik na detergenty?
  5. Czym wyczyścić drzwiczki i bęben pralki?
  6. Czyszczenie pralki tabletką do zmywarki - czy warto?
  7. Czyszczenie filtra pralki
  8. Czyszczenie pralki z kamienia
  9. Zanim uruchomisz pranie

Przed czyszczeniem pralki zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Zanim rozpoczniemy czyszczenie pralki, zadbajmy o własne bezpieczeństwo. Na początek upewnijmy się, że wtyczka wyjęta jest z gniazdka elektrycznego. Przy okazji sprawdźmy też, czy przewód doprowadzający wodę nie jest zagięty. Wąż musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość miejsca. Jego prawidłowe ułożenie zapewnia sprawny przepływ wody i daje gwarancję, że pranie zostanie dobrze wypłukane. Przewód doprowadzający wodę sprawdzamy przynajmniej raz w roku, jeśli są na nim pęknięcia i rysy należy go wymienić na nowy.

Podczas codziennej eksploatacji pralki pamiętajmy o robieniu co najmniej godzinnych odstępów pomiędzy kolejnymi praniami. Spowoduje to, że rozgrzane elementy będą miały czas na ostygnięcie.

Dlaczego pralkę trzeba czyścić regularnie?

Jeśli chociaż raz zdarzyło Ci się, że pranie wyjęte z pralki miało nieprzyjemny zapach, oznacza to że pralka nie była czyszczona regularnie. Pralkę jak każde urządzenie należy czyścić i konserwować regularnie. Pralka ma stały kontakt z wodą, co ułatwia rozwój pleśni, grzyba i kamienia.

Czystość pralki ma również wpływ na jej sprawne i długie działanie. Dlatego absolutnie konieczne jest czyszczenie filtra. Co i jak czyścimy?

Czyszczenie obudowy pralki

Obudowa pralki wykonana jest z części metalowych emaliowanych i plastikowych. Gromadzi się na niej kurz i osad z pary wodnej znajdującej się w łazience. Nie używajmy do jej czyszczenia:

  • żrących wybielaczy,
  • mocnych kwasów,
  • rozpuszczalników
  • ostrych, ściernych gąbek.

Umyjmy ją starannie za pomocą szmatki, ciepłej wody z rozcieńczonym płynem uniwersalnym, płynem do mycia naczyń lub delikatnym mleczkiem. Nie zapomnijmy także o przetarciu wyświetlacza i przycisków na panelu sterowania pralki.

Jak wyczyścić dozownik na detergenty?

Szuflada na proszek do prania i płyn do płukania to miejsce gdzie gromadzą się zaschnięte resztki detergentu, zbiera się kurz, pleśń i bakterie. Należy ją zdemontować naciskając jednocześnie ogranicznik suwu lub postępując zgodnie z instrukcją obsługi pralki. Szuflada w pralce powinna być czyszczona regularnie, zwykle raz w miesiącu. Umyjmy ją pod kranem lub namoczmy na jakiś czas w gorącej wodzie i wyszorujmy trudniej dostępne miejsca np. zużytą szczoteczką do zębów.

Całą strefę płukania pralki, a zwłaszcza małe otwory znajdujące się w górnej części komory płukania oczyśćmy za pomocą szczoteczki. Nie zapominajmy o usunięciu pozostałości detergentu również z dna obudowy.

Czym wyczyścić drzwiczki i bęben pralki?

  • Szklane drzwi pralki po każdym praniu wytrzyjmy do sucha i pozostawmy otwarte. Od czasu do czasu przetrzyjmy je szmatką nasączoną płynem do mycia szyb.
  • Zagłębienia w gumowym kołnierzu pralki zdezynfekujmy gorącą wodą, rozcieńczonym octem winnym lub sokiem z cytryny.

Nie przetrzymujmy mokrego prania po zakończonym cyklu. Po wyjęciu ubrań z bębna, pozostała tam woda musi mieć możliwość odparowania. Główną przyczyną nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z wnętrza pralki są zalegające resztki detergentu oraz wilgoć. Należy zatem pamiętać, aby nie dodawać do prania zbyt dużej ilości detergentu, ponieważ jego nadmiar nie zdąży się całkowicie rozpuścić w pobranej wodzie. Inną przyczyną rozmnażania drobnoustrojów powodujących reakcje gnilne jest częste wybieranie programów ze zbyt niską temperaturą prania.

Nowoczesne pralki coraz częściej są wyposażone w program czyszczenia bębna, który należy przeprowadzać raz w miesiącu bez załadowanych ubrań.

Bęben możemy wyczyścić również domowym sposobem. Sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia ciast lub specjalny produkt przeznaczony specjalnie do czyszczenia pralek wsypujemy do szuflady na proszek. Następnie uruchamiamy program czyszczenia pralki na pusto.

Takie czyszczenie bębna zaleca się powtarzać co 40 cykli. Program trwa około 70 minut i czyści wnętrze pralki w temperaturze 90°C. Producenci pralek zalecają również co jakiś czas po prostu jedno pranie w maksymalnej temperaturze. Wrzućmy wtedy np. ręczniki czy pościel, a przy okazji prania pozbędziemy się roztoczy i zarazków.

Czyszczenie pralki tabletką do zmywarki - czy warto?

Otóż sprawdziliśmy i okazuje się, że czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki jest bardzo skuteczne. Tabletki do zmywarki zawierają detergenty oraz środki zmiękczające wodę. Aby wyczyścić pralkę tabletkami do zmywarki wrzucamy jedną tabletkę do bębna, drugą do dozownika na proszek. Lepiej jeśli tabletki do zmywarki nie będą miały rozpuszczalnych osłonek, aby ich resztki nie osadziły się na filtrze.

Następnie uruchamiamy pranie na pusto w temperaturze prania minimum 60°C. Po zakończeniu prania otwieramy drzwiczki bębna i pozostawimy je otwarte na jakiś czas.

Czyszczenie filtra pralki

Zapchany filtr może powodować gromadzenie się wody i brudu. Będzie to skutkować nieprzyjemnym zapachem stęchlizny ubrań oraz może doprowadzić do usterki urządzenia.

Filtr jest zlokalizowany w dolnej części pralki i zamknięty pod klapką. Zapobiega zatkaniu węży odpływowych, blokując przedostawanie się tam drobnych przedmiotów. Jeśli pralka nie ma filtra samoczyszczącego należy przynajmniej raz w miesiącu wyjąć go i umyć pod bieżącą wodą.

Czyszczenie pralki z kamienia

Twarda woda powoduje, że wewnątrz pralki osadza się kamień, który niszczy grzałkę, wąż odpływowy oraz bęben. W przypadku twardej wody zastosujmy środki zmiękczające, a do odkamieniania pralki możemy zastosować roztwór wody z octem. Zaaplikujmy go bezpośrednio do pustego bębna i nastawmy program z najwyższą temperaturą.

UWAGA! Rodzaj wody w naszym kranie sprawdzimy za pomocą paskowego testera dostępnego w sklepie budowlanym lub dopytajmy w najbliższej Stacji Wodociągowej.

Zanim uruchomisz pranie

Nie obciążajmy za nadto bębna wkładając nadmiar ubrań do pralki. Urządzenie zużywa wtedy więcej wody i energii elektrycznej, a ubrania się nie dopierają. Źle wyważona pralka oraz zawieszony w niej bęben może się uszkodzić.

Pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem prania opróżnić kieszenie ubrań z pozostawionych drobnych rzeczy, np. monet, spinek lub chusteczek do nosa. Wszelkie metalowe, ostre lub ciężkie przedmioty mogą trwale uszkodzić pralkę. Sprawdźmy czy przez przypadek nie znalazły się w bębnie.

W miarę możliwości większe gabaryty pierzmy ręcznie, a bardzo małe włóżmy do specjalnego woreczka przed rozpoczęciem cyklu prania.

Jak podłączyć pralkę? Prosta, filmowa instrukcja
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie