Dlaczego pralka nie wiruje? Jak wyczyścić filtr w pralce? Pytania do fachowca

2019-08-21 13:08 opracowanie redakcja na podstawie materiałów prasowych Indesit
Nieodpompowana woda pralka
Autor: Gettyimages Nieodpompowana woda w bębnie pralki to częsty problem. Zanim wezwiemy fachowca, warto wyczyścić filtr w pralce

Pralka nie wiruje i po skończonym praniu woda zostaje w bębnie nieodpompowana? Wyjaśniamy, co może być przyczyną takiej usterki i jak samodzielnie naprawić pralkę. Czasami wystarczy wyczyść filtr odpływu. Jak to zrobić wyjaśnia fachowiec.

Mimo że sprzęty AGD są coraz lepsze, czasami pojawiają się problemy podczas pracy urządzenia. Zapytaliśmy Grzegorza Proniewicza - ekspert marki Indesit, dlaczego pralka nie wiruje i co można zrobić w takiej sytuacji, zanim zadzwonimy po serwisanta. Czasami wystarczy wyczyścić filtr odpływu.

Pralka nie wiruje: przyczyny

Kiedy pralka sygnalizuje zakończenie cyklu prania, a woda pozostaje wewnątrz bębna, przyczyn może być kilka. Powtarzającym się problemem jest zły, zbyt duży załadunek pralki (nieodpowiedni dobór wsadu do programu prania). Może doprowadzić to do braku odwirowania – wsad pozostaje mokry, co można odczytać jak problem z odprowadzaniem wody. Nieprzekraczanie maksymalnego wsadu podanego w tabeli programów oraz mieszanie drobnych ubrań razem z dużymi (nie wkładajmy do bębna wyłącznie dużej odzieży), pozwoli uniknąć tego kłopotu. Jeśli problem leży „głębiej”, powodem mogą być zabrudzone styki elektryczne, które nie przekazują odpowiednim komponentom wystarczająco dużo energii lub uszkodzony mechanizm pompy odpływu czy nawet samego silnika. W takich sytuacjach, jeśli nie mamy odpowiednich kompetencji, powinniśmy wezwać specjalistę, aby zdiagnozował problem i dokonał naprawy.

Przeczytaj też:

Jednak zanim to zrobimy, sprawdźmy filtr pompy odpływu. Zapchanie filtra jest jedną z częstszych przyczyn „stania” wody w bębnie. Nie powinniśmy się tym martwić, bo dokładnie taka jest funkcja filtra – zatrzymuje wszelkie większe elementy, jak piasek, kamyczki czy np. pozostawione w odzieży monety. Niekiedy może się jednak zdarzyć, że do filtra przedostanie się np. jedna ze skarpetek lub długo nieczyszczony zapełni się brudem przypominającym muł.

filtr w pralce
Autor: materiały prasowe W pralkach ładowanych filtr umieszczony jest w dole urządzenia, zazwyczaj zasłania go widoczny na obudowie okrąg lub prostokąt (taki okrąg wyraźnie widać na przykładzie modelu Indesit BTW A61053 W). Po „uchyleniu” zaślepki w pralce, ujrzymy filtr

Jak wyczyścić filtr w pralce

W pralkach automatycznych filtr zawsze umieszczony jest w dolnej części pralki, tuż przy podstawie. W modelach ładowanych od góry łatwo dostrzeżemy jego lokalizację, bo zazwyczaj zasłania go widoczny na obudowie okrąg lub prostokąt, który przypomina klapkę wlewu paliwa w samochodzie. Filtr może się różnić wyglądem w zależności od modelu pralki. Pralki ładowane od frontu często mają zakrywający filtr cokół. Należy więc najpierw zdjąć cokół postępując zgodnie z instrukcją obsługi, a następnie odkręcić filtr - czyli obrócić w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Aby odpowiednio się do tego przygotować i nie ryzykować np. zalaniem łazienki, postępuj według niżej zamieszczonej instrukcji.

1. Wyłącz pralkę z prądu

Jeśli woda jest w urządzeniu – wyciągnij wąż dopływowy ze ściany i połóż go na ziemi (nad miską lub wiaderkiem) – w ten sposób większość wody wyleci do tego naczynia. Sprawdzisz również, czy wąż jest drożny (nie jest czymś zapchany – jeśli woda nie spływa, a widać ją wewnątrz urządzenia, wówczas mamy pewność, że wąż odpływowy uległ zatkaniu). Jeśli nie uda się go odetkać i woda nie wypłynie, wtedy konieczne będzie skorzystanie z usług serwisanta.

2. Zdejmij cokół, jeśli posiadasz pralkę ładowaną od frontu

Przy odkręcaniu filtra pralki wyleci reszta wody, dlatego jeśli to możliwe, podłóż jakieś naczynie pod filtr. Jest on na tyle nisko, że zamiast pojemnika na wodę (jeśli nie dysponujemy odpowiednim) możemy też wykorzystać stary ręcznik, który wchłonie ciecz.

3. Odkręć powoli filtr pompy i zbieraj wyciekającą wodę np. ręcznikiem

Należy odkręcać filtr lekko oraz powoli, a po wypłynięciu odpowiedniej ilości wody (gdy ręcznik jest już mokry) zakręcać go ponownie. Proces powtórzony kilkukrotnie sprawi, że woda wypłynie całkowicie.

4. Zajrzyj do środka i wyciągnij zabrudzenia (elementy, które mogły zablokować pompę)

Włóż palec w przewód, którym woda dopływa do pompy – znajduje się tam kieszonka na grubsze rzeczy, które mogły utknąć tam w trakcie prania, np. guziki, monety itd.

5. Poruszaj turbiną pompy i sprawdź, czy się obraca, a jeśli nie, spróbuj dostrzec, czy nic jej nie blokuje (mogą to być np. monety, które pozostawione w kieszeniach wypadły podczas prania).

6. Jeśli to nie zadziała – otwórz drzwi pralki (bez wody blokada, która standardowo blokuje drzwi, odpuści) i wyciągnij ubranie, a następnie zadzwoń na infolinię serwisową producenta.

filtr w pralce
Autor: materiały prasowe W pralkach ładowanych od frontu zazwyczaj cokół zakrywa filtr (zaznaczony żółtym kolorem na zdjęciu poglądowym)

Jak wyczyścić pralkę?

Filtr pompy odpływu nie powinien się zapychać, jeśli jest systematycznie czyszczony – mniej więcej raz w miesiącu. Czy możemy dodatkowo zadbać o żywotność naszego sprzętu? Oprócz regularnego czyszczenia filtra i stosowania się do innych zaleceń, które producent zamieszcza w instrukcji, warto także co jakiś czas wyczyścić pralkę specjalistycznymi środkami. W kontekście „zapychania się” pralki, ale także jej dłuższej żywotności i utrzymania wnętrza w czystości, co wpływa również na zapachy wydobywające się z niej, warto raz na miesiąc skorzystać ze środka czyszcząco-odkamieniającego. To proszek, który wsypujemy zamiast środka piorącego, a cykl ustawiamy na minimum 60°C, pamiętając o tym, że im wyższa temperatura tym lepiej. Przykładowo w pralkach Indesit nNajlepszym rozwiązaniem będzie włączenie programu Bawełna 90°C, koniecznie bez prania wstępnego (aby środek czyszczący nie został wyrzucony do odpływu wraz z wodą po praniu wstępnym). Co więcej, wiele pralek ma program autoczyszczenia. Proces powinien się odbywać oczywiście z pustym bębnem. Środek do czyszczenia możemy wykorzystać również w zmywarce. Aby być pewnym, że preparat nie zaszkodzi sprzętowi, wybierajmy tylko sprawdzonych producentów, np. markę Wpro.

Na pytania odpowiadał
Grzegorz Proniewicz

Autor: materiały prasowe

Grzegorz Proniewicz - ekspert marki Indesit

Wideo: instrukcja jak podłączyć pralkę

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Wiola2332
|

Sprawdzałam większość opcji, nadal pralka nie wiruje. Chyba czas na fachowca, może im się uda naprawić pralkę.