Pralko-suszarka: jaką wybrać i jak działa

2022-01-19 10:38

Po co „ozdabiać” mieszkanie suszarkami lub balkon sznurkami z bielizną. Pralko-suszarka uwolni nas od tego, a w dodatku sprawi, że nie będziemy musieli czekać, co najmniej 2 dni aż ulubiony sweterek czy pilnie potrzebna kurtka – wyschnie. Jeśli nie masz gdzie suszyć bielizny, urządzenie łączące funkcje pralki i suszarki jest dla ciebie idealne.

Pralko-suszarka Miele
Autor: materiały prasowe Pralko-suszarka WTZH 730 WPM seria Prestige: poj. prania 8 kg, suszenia 5 kg, dzięki programowi QuickPower Wash & Dry i technologii PowerWash 2.0., załadunek 4 kg będzie wyprany i wysuszony w czasie do 3 godzin bez przerywania cyklu prania, na wypranie i wysuszenie 5 kg wystarczy ok. 3,5 godz., silnik ProfiEco o dużej wydajności, zintegrowany system automatycznego dozowania detergentów – TwinDos, funkcja SteamCare wygładzane tekstylia parą w bębnie pralki, system CapDosing automatycznie aplikuje specjalistyczne środki w formie kapsułek dobrane do rodzaju tkanin wymagających szczególnego traktowania, funkcja ProgramManager pozwala dobrać odpowiednie parametry prania, zaś Plamy umożliwia dobranie programu prania do rodzaju zabrudzeń, cena 12 999 zł

Pół biedy, gdy ktoś wiesza sznury z bielizną na poziomie barierki balkonowej, zdecydowanie gorzej prezentują się ubrania wiszące u góry. W Niemczech nie wolno szpecić osiedli schnącą na balkonach bielizną! W Polsce nie ma takiego zakazu, więc na tarasach i balkonach obok kwiatków mamy bieliznę. Mało tego nikt nie zastanawia się, że „pachnące wiatrem” pranie roi się od nieczystości, tyle że niewidocznych tzw. gołym okiem. Niestety, na słońcu blakną też kolory…

A co zrobić, gdy ktoś w ogóle nie ma balkonu? Rozstawia suszarki w pokojach albo „aranżuje” nimi łazienkę, w której, gdy akurat nie ma ogrzewania, a na dworze upału - pranie wisi „w nieskończoność”. Mało tego, jeśli mamy małą łazienkę z prysznicem, to praktycznie suszarki nie ma gdzie ani powiesić ani też rozstawić. I wtedy „dojrzewamy” do kupna pralko-suszarki, bo na jednej powierzchni i w jednym urządzeniu mamy dwa.

Jak podłączyć pralkę? Prosta, filmowa instrukcja

Sposób suszenia przez pralko-suszarkę

Pralko-suszarki mają kondensacyjny sposób suszenia (suszarki mogą też mieć wywiewowy, czyli wilgoć odprowadzana jest do kanału wentylacyjnego, jeśli jest taka możliwość), wykorzystując zjawisko kondensacji, czyli skraplania się wody. Woda odprowadzana jest do pojemnika (jego typowa pojemność wynosi ok. 5 l), który trzeba regularnie opróżniać. Im większy zbiornik na skondensowaną wodę, tym nie trzeba opróżniać go zbyt często.

Grzałka znajdująca się we wnętrzu pralko-suszarki wytwarza wysoką temperaturę i w czasie wirowania bębna suszy ubrania. Wilgoć zamienia się w parę wodną, a ta trafia do wspomnianego zbiornika.

Sterowanie praniem i suszeniem w pralko-suszarkach

Pranie przebiega tak, jak w klasycznej pralce, w której są odpowiednie programy i pokrętło do ich wyboru lub/oraz przycisk włączający. Jest także wyświetlacz, na którym pokazują się wybrane programy. Obydwa procesy – pranie i suszenie uruchamia się podobnie. Mogą to zatem być panele sterujące wyposażone tylko w pokrętło, za którego pomocą wybiera się niemal wszystkie opcje i programy.

Przeczytaj też:

Pralnia w domu. Najlepsze miejsce na pralkę >>>

Coraz popularniejszy jest panel elektroniczny z wyświetlaczem (LCD lub LED), na którym znajdziemy ustawienia, w które wyposażony jest dany model pralko-suszarki. Najbardziej zaawansowane technologicznie są panele z wyświetlaczem dotykowym. Tu wybór funkcji, opcji (pranie czy suszenie) oraz programu polega na dotknięciu odpowiednich ikon, które widzimy na ekranie. Liczba przycisków (oprócz włączenia pralki) jest zredukowana do minimum. W ten sposób można ustawić zarówno temperaturę prania, program, jak też regulację wirowania oraz opcje dodatkowe.

Pralko-suszarka: wymiary i klasa energetyczna

Pralko-suszarki wolnostojące mają zazwyczaj standardowe wymiary pralki, czyli wysokość ok. 82–87 cm, głębokość ok. 51-60 cm oraz szerokość ok. 60 cm. Przy takich rozmiarach pojemność prania wynosi ok. 5–10 kg, natomiast suszenia 3–7 kg.

Przy zakupie pralko-suszarki należy jednak brać pod uwagę dwie pojemności podane przez producenta: pojemność dotyczącą prania oraz tę związaną z suszeniem, zazwyczaj pojemność suszenia jest nieco mniejsza niż prania. Dla tych, co mają mało miejsca w łazience (czy w kuchni) przeznaczone są pralko-suszarki typu slim, których głębokość waha się między 42-50 cm, co sprawia, że są węższe. Dzięki temu mieszczą się nawet we wnękach. Pralko-suszarkę mimo sposobu suszenia, trzeba podłączyć do instalacji hydraulicznej i do sieci kanalizacyjnej. Wilgoć odprowadzana jest do pojemnika na wodę albo wprost do kanalizacji – tak samo jak w przypadku pralki.

Przeczytaj też:

Nowe etykiety energetyczne: skala od A do G >>>

Wśród tych urządzeń są też pralko-suszarki do zabudowy, można je więc ustawić, np. w ciągu kuchennym. Te modele bywają jednak nieco niższe od wolnostojących, ponieważ muszą zmieścić się pod blatem. Najczęściej mają one 82–85 cm wysokości, 60 cm szerokości i ok. 55 cm głębokości. W tej sytuacji pojemność prania to 5–6 kg, a suszenia 3–4 kg. Większość urządzeń jest w klasie energetycznej A, niektóre modele podają A+++ dla prania oraz A-D dla suszenia.

Suszarka do ubrań
Autor: GettyImages Zakup suszarki do ubrań to dla wielu jedna z najlepszych inwestycji, jaką mogli sobie zafundować

Pralko-suszarka cena: od czego zależy?

Programy zastosowane w pralko-suszarkach mają różne nazwy, zależnie od producenta.

  • funkcje prania

W przypadku funkcji prania są to zazwyczaj te same, co w pralkach – pranie wstępne, dla alergików, szybkie, bawełna, delikatne itp. Urządzenia mają również sensory wody – rozpoznają jej stan i np. stosują dodatkowe płukanie.

  • funkcje suszenia

Podobnie jest z programami suszenia: bawełna, syntetyki, delikatne, suszenia dla alergików, a nawet „do szafy” itp. Jednak, by suszenie było efektywne i, jeśli nie chcemy mieć zagnieceń zwłaszcza na ubraniach, musimy dostosowywać się do zaleceń producenta odnośnie wielkości załadunku bębna i dobrze rzeczy najpierw odwirować. Niezwykle istotne też jest dostosowanie temperatury programu do rodzaju suszonych tkanin, by ich nadmiernie nie przesuszyć.

Przeczytaj też:

Jak prać buty w pralce? Jak to zrobić skutecznie, by nie uszkodzić obuwia? >>>

Koszty tego typu urządzeń w dużej mierze zależą od elektroniki zastosowanej w pralko-suszarce. Im więcej potrafi, ma liczne programy prania i suszenia, a klasę energetyczną przynajmniej A, tym będzie droższa. Na dobrą, tzn. taką, do której jest serwis i części zamienne, pralko-suszarkę trzeba zatem wyłożyć minimum 2000 zł, ale przecież zyskujemy od razu dwa urządzenia.

Przeczytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie