Jak prać buty w pralce? Jak to zrobić skutecznie, aby nie zniszczyć obuwia?

2022-01-19 11:02

Jak prać buty w pralce? Jak to skutecznie zrobić, bez obawy o zniszczenie? Jaki rodzaj obuwia nie nadaje się do czyszczenia w pralce? Podpowiadamy, jak prać buty, aby usunąć zabrudzenia i przede wszystkim nie wpłynąć negatywnie na stan obuwia.

Jak prać buty w pralce
Autor: GettyImages Zastanawiasz się, jak prać buty w pralce? Sprawdź, czy Twoje buty nadają się do prania mechanicznego i jak bezpiecznie je wyprać

Pranie butów to nie taka oczywista sprawa. Czy można więc prać buty w pralce? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Z jednej strony - to szybki i wygodny sposób na usunięcie plam i zabrudzeń. Z drugiej strony - istnieje obawa czy buty w trakcie pranie nie ulegną zniszczeniu - stracą swoją formę, rozkleją się lub skurczą. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju obuwia i jego stanu. Dlatego warto wiedzieć, jak prać buty w pralce, by usunąć zabrudzenia i przede wszystkim nie wpłynąć negatywnie na stan obuwia.

Jak podłączyć pralkę? Prosta, filmowa instrukcja

Jakie buty można prać w pralce?

Zanim wrzucimy buty do pralki, musimy zwrócić uwagę na zalecenia producenta, które znajdziemy na metce. Najczęściej pierzemy materiałowe trampki i tenisówki, a także większość butów sportowych - zwłaszcza szytych, a nie klejonych.

Przeczytaj też:

Oznaczenia prania. Jak prać i co oznaczają symbole prania na metkach >>>

Pod żadnym pozorem nie pierzemy w pralce butów wykonanych ze skóry czy zamszu. Nigdy nie wkładaj do pralki również botków, butów na obcasie, które mogą zniszczyć bęben pralki, obuwia z nubuku i gumy. Pod wpływem temperatury i długiego kontaktu z wodą mogą się uszkodzić. 

Jak prać buty w pralce?

  • Przed włożeniem obuwia do pralki należy usunąć większe zabrudzenia takie jak piasek, kurz czy zaschnięte błoto. Można to zrobić za pomocą szczoteczki do pielęgnacji butów lub mokrej szmatki. Jeśli wsadzimy bardzo brudne buty do pralki, może to spowodować uszkodzenie sprzętu, ucierpi m.in. filtr.
  • Należy wyjąć sznurówki i wkładki i najlepiej wyprać je osobno - z powodzeniem można je wyczyścić ręcznie. 
  • Wsadźmy buty do specjalnych woreczków przeznaczonych m.in. do prania bielizny. W ten sposób zminimalizujemy mechaniczne uszkodzenia obuwia, które nie będzie się swobodnie przemieszczało po bębnie. Jeśli takimi nie dysponujemy, do pralki możemy włożyć koc lub ręcznik - to ochroni obuwie przed obijaniem się o ścianki urządzenia.
  • Wybierz niską temperaturę prania (polecamy 30°C), niskie obroty (maksymalnie 400 na minutę) i krótki czas prania, np. 30 minut. Nie zaleca się wirowania.
  • Do prania butów w pralce użyj niewielkiej ilości proszku lub płynu do prania. Nie stosuj środka zmiękczającego.

Po praniu należy wysuszyć buty, wypychając je papierem - przygotuj niepotrzebne gazety (unikaj kolorowych gazet, które mogą zabarwić materiał), zwiń je w kulki i wypchaj nimi obuwie, tak aby zachować ich formę. Absolutnie nie wolno suszyć butów na słońcu (mogą pojawić się żółte przebarwienia), grzejniku, czy w suszarce bębnowej - najlepiej pozwól im wyschnąć naturalnie. 

Jaki program do prania butów w pralce?

Nowoczesne pralki mają program przeznaczony stricte do prania obuwia. Wybierając taki program, mamy gwarancję, że nasze buty nie ulegną uszkodzeniu. Wiele pralek nie ma jednak takich programów. Dlatego zaleca się ustawić delikatny lub krótki program prania. Należy też pominąć wirowanie, gdyż może negatywnie odbić się na stanie obuwia.

GALERIA: łazienka z pralką - inspiracje

Możliwości nowoczesnych pralek automatycznych

Przy wyborze pralki automatycznej musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy: czy ma być to pralka ładowana od góry, czy od frontu, mała pralka czy duża, ładowność bębna, czy liczbę obrotów na minutę podczas wirowania.

Powinniśmy też zastanowić się jakie funkcje powinna posiadać. Każda pralka ma co najmniej trzy podstawowe programy prania: do tkanin bawełnianych, mieszanych i syntetycznych. Możliwości urządzeń zwykle są jednak znacznie większe.

Najczęściej spotykane programy prania

  • Pranie wełny. Ten program prania producenci nazywają również praniem ręcznym. Pranie zazwyczaj odbywa się w większej ilości wody i niższej temperaturze, a ilość pranych tkanin powinna być mniejsza niż całkowity wsad. Przez większą część cyklu tkaniny moczą się w wodzie, a obroty bębna są wolniejsze niż w innych programach. W niektórych typach pralek bęben nie obraca się, a tylko delikatnie kołysze. W innych przeciwnie – dzięki wysokim obrotom bębna tkaniny rozkładają się równomiernie na jego ściankach i nie trą o siebie podczas prania.
  • Program BIO. Program polega na przedłużeniu fazy prania w temperaturze 40°C (enzymatycznej). W tej temperaturze enzymy najbardziej efektywnie usuwają z tkanin plamy pochodzenia organicznego. Po skończeniu tej fazy roztwór piorący podgrzewa się do temperatury przewidzianej programem. Pranie oszczędne ECO przeznaczone jest do prania bielizny lekko zabrudzonej. Odbywa się w niższej temperaturze, ale trwa dłużej. Mimo wydłużonego cyklu program ECO zużywa mniej energii. Podgrzewanie wody jest bowiem najbardziej energochłonną fazą prania.
  • Pranie w zwiększonej ilości wody. W tym programie zarówno pranie, jak i płukanie odbywa się w większej niż zwykle ilości wody. Ma to szczególne znaczenie dla osób uczulonych na detergenty i małych dzieci. Program przydatny jest też do prania rzeczy delikatnych.
  • Dodatkowe płukanie można uruchomić odpowiednim przyciskiem, a w urządzeniach z rozbudowaną elektroniką pralka automatycznie sprawdza czystość wody odprowadzanej do kanalizacji i na tej podstawie dobiera odpowiednią liczbę płukań.
  • Zatrzymanie wirowania. Pranie pozostanie zanurzone w wodzie z ostatniego płukania. Zapobiega to powstaniu zagnieceń na ubraniach, dlatego niektórzy producenci nazywają tę funkcję systemem redukcji zagnieceń. Przed wyjęciem prania wodę z bębna trzeba odpompować. Pompę uruchamia się za pomocą przycisku lub przestawiając pokrętło programatora.
  • Program krótki. Ten cykl prania trwa krócej (ok. pół godziny). Poleca się go do prania bielizny lekko zabrudzonej.

Jakie dodatkowe funkcje mają nowoczesne pralki automatyczne?

Jakie funkcje poza tymi typowymi, jak pranie tkanin bawełnianych, syntetycznych, mieszanych, delikatne, lekko zabrudzone, bio, eko rzeczywiście mogą się przydać? Oto kilka, które według nas są warte uwagi.

  • Opóźnienie – umożliwia zaprogramowanie momentu rozpoczęcia prania nawet kilka-kilkanaście godzin po włączeniu pralki. Możemy więc uruchomić ją wieczorem lub przed wyjściem z domu, a pranie zakończy się w momencie, kiedy będziemy mieli możliwość wyjęcia upranych rzeczy – rano lub po naszym powrocie.
  • Szybkie pranie – czasami chcemy uprać tylko jedno niezbyt brudne ubranie, które jest nam potrzebne jak najszybciej. Są pralki, które poradzą sobie z tym nawet w 15 minut, podczas gdy standardowe pranie trwa jedną, dwie godziny.
  • Długie płukanie – dzieci mają delikatną skórę, więc lepiej, by nie miała kontaktu z detergentem. Dlatego warto wybrać pralkę, która ma program z wydłużonym etapem płukania, by zminimalizować ryzyko pozostania na ubraniu resztek proszku czy płynu.
  • Pranie koszul – czas trwania poszczególnych etapów prania i temperatura wody są zoptymalizowane tak, by ze stosunkowo delikatnych, cienkich tkanin usunąć nawet duże zabrudzenia, a przy tym ich nie zniszczyć i co najważniejsze – zbytnio nie pognieść.
  • Pranie butów – parametry prania są dostosowane do prania butów sportowych (tkanina + tworzywo sztuczne).
  • Outdoor – program do prania odzieży impregnowanej, bez użycia płynu do płukania, nawet jeśli jest wlany do dozownika.

Przydatne mogą być także funkcje w rodzaju sygnalizacji dźwiękowej zakończenia prania, sygnalizacji zbyt dużej ilości środka piorącego, oświetlenia bębna, jego dodatkowego wygłuszenia, zabezpieczenia przed przytrzaśnięciem rąk przez pokrywę pralki, ustawiania bębna otworem do góry (w pralkach z załadunkiem od góry) czy zabezpieczenia przeciwwypływowego.

Liczba obrotów - prędkość obrotowa bębna

Jedną z najbardziej eksponowanych cech pralek jest prędkość obrotowa bębna. Im większa, tym lepiej – taki wniosek można wyciągnąć, porównując ceny pralek. Bo najtańsze modele zwykle mogą wirować z prędkością 600-800 obr./ min a najdroższe rozpędzają się do 1600, a nawet 2000 obr./min.

Co dają tak wysokie obroty? Skuteczniejsze odwirowanie – im większa prędkość, tym mniej mokre pranie wyjmujemy z pralki. Ale jest też druga strona medalu. Większość tkanin po tak brutalnym potraktowaniu jest pognieciona do tego stopnia, że przed próbą uprasowania wymagaponownego namoczenia, co i tak nie gwarantuje sukcesu. A więc żeby ich nie zniszczyć, a przede wszystkim się nie namęczyć, zdecydowana większość użytkowników z najwyższych obrotów nie korzysta (no, może poza praniem pościeli), zmniejszając je podczas wyboru programu prania.

A zatem można uznać, że w trakcie poszukiwań urządzenia do typowych zastosowań prędkość obrotowa nie powinna być parametrem decydującym o wyborze – 800-1000 obr./min powinno każdemu wystarczyć. Warto wiedzieć, że silniki komutatorowe stosowane w pralkach wirujących z prędkością powyżej 800 obr./min są głośniejsze od klatkowych (w wolniejszych pralkach). Cichsze silniki indukcyjne stosuje się raczej w droższych modelach. Większa prędkość wirowania nie musi oznaczać większego poboru energii, bo trwa ono krócej, niż gdy odbywa się z mniejszą prędkością.

Skuteczność prania i suszenia

Klasa efektywności wirowania – informuje o skuteczności suszenia pranych rzeczy odbywającego się podczas odwirowywania. Zależy ona przede wszystkim od prędkości wirowania i czasu jego trwania. Klasy ustala się, badając, ile wody po odpompowaniu zostaje w ubraniach po standardowym cyklu prania w 60°C – informuje o tym wskaźnik wydajności odpompowywania wody.

Przeczytaj też:

Pralko-suszarka: jaką wybrać i jak działa >>>

Klasy energetyczne zależą od ilości energii odniesionej do kilograma załadowanych ubrań pobieranej przez urządzenie w programie prania (lub suszenia) tkanin bawełnianych w 60°C przy pełnym załadunku, zgodnie z normą PN-EN 60456. Zgodnie z nią jest też ustalany wskaźnik wydajności prania, na którego podstawie jest przyznawana klasa efektywności prania.

Łazienka z pralką
Autor: Piotr Mastalerz

Jak dobrać ładowność pralki?

Na pewno lepiej w jednym cyklu uprać więcej ubrań – to oszczędność energii i czasu. Jednak czy nie będzie problemów, gdy trzeba już zrobić pranie, ale nie udało się zgromadzić tylu rzeczy, żeby wypełniły cały bęben pralki?

Największe pralki są w stanie pomieścić 12 kg tkanin (najmniejsze – 3 kg, standard to 4,5-6 kg). Pranie 2-3 kg ubrań w takim urządzeniu mogłoby oznaczać niepotrzebne zużycie dużej ilości wody i energii do jej podgrzania. W takiej sytuacji pomocna jest funkcja nazywana zwykle „1/2 wsadu”. Ale tylko w pralkach starego typu. Nowoczesne są wyposażone w tak zwaną automatykę wagową, czyli system ważenia i automatycznego dostosowywania ilości wody do ciężaru prania.

Pralka ładowana od góry czy od frontu?

W przypadku pralek jest to pierwsza decyzja, jaką trzeba podjąć. Wpływ na nią ma przede wszystkim przestrzeń, którą chcemy poświęcić na ustawienie tego urządzenia.

  • pralki ładowane od frontu

Zdecydowana większość pralek automatycznych z załadunkiem od frontu ma szerokość około 60 cm, nieco mniejsze i większe to pojedyncze modele. Przed pralką potrzeba jeszcze co najmniej 60 cm (to absolutne minimum) wolnego miejsca, żeby móc ją otworzyć, ukucnąć i włożyć lub wyjąć pranie. Głębokość takich pralek to najczęściej 50-60 cm, ale jest też sporo płytkich – o głębokości 33-40 cm. W sumie można rozważać ich zakup, jeśli dysponujemy miejscem o wymiarach co najmniej 50 x 95 cm (ale trzeba brać pod uwagę, że urządzeń o szerokości 50 cm jest na rynku mało). Jeśli chcemy, żeby korzystanie z pralki było w miarę wygodne i wybór urządzeń duży – miejsce na nią powinno mieć wymiary 60 x 130 cm. Warto sprawdzić, w którą stronę otwierają się drzwi pralki, zwłaszcza jeśli ma stanąć w rogu pomieszczenia. Zaletą pralek z załadunkiem od przodu jest możliwość wykorzystania miejsca bezpośrednio nad nimi – na przykład kładzenia na nich lekkich przedmiotów (wiele ma specjalnie do tego przystosowaną górną płytę obudowy). Można też zamocować nad pralką blat, by uniknąć problemów wynikających z wibracji podczas jej pracy.

  • pralki ładowane od góry

Pralki z ładowane od góry łatwiej jest zmieścić w ciasnym pomieszczeniu. Mają one wymiary ok. 40 x 60 cm, czyli są nieco mniejsze niż te z bocznymi drzwiami. Dostęp do nich jest wygodny zarówno od strony węższego, jak i szerszego boku. Zawiasy pokrywy najczęściej są po stronie węższej, tam też znajdują się węże podłączeniowe, dzięki czemu pralkę można wsunąć do wnęki tylko minimalnie szerszej niż 40 cm. Wolna przestrzeń wokół niej nie musi być tak duża jak w przypadku ładowanych od frontu – nie trzeba przy niej kucać ani się nisko schylać. Wystarczy 30 cm, choć wygodnie jest dopiero wtedy, kiedy wolna przestrzeń ma szerokość co najmniej 50 cm. Ładowanie od góry ogranicza możliwości wykorzystania miejsca nad pralką – półkę czy szafkę można zamocować na wysokości, która nie utrudni otwierania pokrywy i nachylania się nad bębnem, czyli raczej nie niżej niż 1,5 m nad podłogą. A jeśli szafka ma głębokość ponad 20 cm, lepiej jeszcze wyżej, by nie uderzać w nią głową.

Sterowanie mechaniczne czy elektroniczne?

W nowych modelach zamiast tradycyjnego pokrętła znacznie częściej spotyka się elektroniczny wyświetlacz i panel sterujący z przyciskami. Jeśli ktoś się przyzwyczaił do sterowania mechanicznego, pewnie będzie zadowolony z pokrętła także w nowej pralce (nawet jeśli jest, to we współczesnych pralkach steruje elektroniką).

Sterowanie za pomocą panelu z wyświetlaczem może być bardziej przyjazne i atrakcyjniejsze. Niewątpliwą zaletą jest też spora ilość informacji przekazywanych na wyświetlaczu. Ustawianie nietypowego programu pokrętłami wymaga zwykle wcześniejszego przestudiowania instrukcji obsługi. Dobre elektroniczne panele są zaprojektowane tak, że wybór każdego programu jest intuicyjny.

Przeczytaj też:

Jak wyczyścić pralkę. Skuteczne sposoby czyszczenia pralki >>>

Łazienka z pralką
Autor: Marcin Grabowiecki

Mała pralka - jak wybrać wąską pralkę?

Za wąskie pralki uznawane są pralki o jednym z wymiarów mniejszym niż 45-60 cm. Są to właściwie wszystkie pralki ładowane od góry (szerokość około 40 cm) i niektóre z załadunkiem od frontu – najwęższe mają zaledwie 33 cm. Te drugie są lepszym rozwiązaniem, gdy w małej łazience chcemy wykorzystać przestrzeń na pralką.

Ale trzeba mieć świadomość, że tak mała pralka ładowana od przodu jest mało stabilna i w czasie wirowania może się przemieszczać. Nie zawsze pomaga jej staranne wypoziomowanie czy działanie systemu „wyważania wsadu” powodującego równomierne rozłożenie masy odwirowywanych rzeczy. Jeśli zaobserwujemy, że pralka zmienia położenie w czasie pracy, postarajmy się w jakiś sposób ją zablokować (ale nie można jej przymocować „na sztywno”, bo grozi to jej uszkodzeniem) – w sklepach z AGD dostępne są specjalne podkładki.

Przeczytaj też:

Dlaczego pralka nie wiruje? Jak wyczyścić filtr w pralce? Pytania do fachowca >>>

Jeśli mamy taką możliwość, wybierzmy raczej wąską pralkę ładowaną od góry. Dzięki temu, że jej bęben jest zamocowany na obu końcach osi obrotu, nie ma tak silnej tendencji do wpadania w wibracje, a jej mechanizmy są mniej obciążone i dzięki temu bardziej niezawodne.

Przeczytaj też:

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie