Jak wyczyścić pralkę. Skuteczne sposoby czyszczenia pralki

2019-11-04 10:37
czyszczenie pralki
Autor: Gettyimages

Pralka to jeden z najczęściej używanych sprzęt AGD w domu. Dlatego tak ważna jest regularna konserwacja i czyszczenie pralki, które wydłużą jej żywotność. Podpowiadamy, jak dobrze wyczyścić pralkę.

Zanim rozpoczniemy konserwację, zadbajmy o własne bezpieczeństwo. Przed przystąpieniem do czyszczenia pralki upewnijmy się, że wtyczka wyjęta jest z gniazdka elektrycznego. Przy okazji sprawdźmy też, czy przewód doprowadzający wodę nie jest zagięty. Wąż musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość miejsca. Jego prawidłowe ułożenie zapewnia sprawny przepływ wody i daje gwarancję, że pranie zostanie dobrze wypłukane. Przewód doprowadzający wodę sprawdzamy przynajmniej raz w roku, jeśli są na nim pęknięcia i rysy należy go wymienić na nowy. Podczas codziennej eksploatacji pralki pamiętajmy o robieniu co najmniej godzinnych odstępów pomiędzy kolejnymi praniami. Spowoduje to, że rozgrzane elementy będą miały czas na ostygnięcie.

Czyszczenie obudowy pralki

Obudowa pralki wykonana jest z części metalowych emaliowanych i plastikowych. Gromadzi się na niej kurz i osad z pary wodnej znajdującej się w łazience. Nie używajmy do jej czyszczenia żrących wybielaczy, mocnych kwasów, rozpuszczalników i ostrych, ściernych gąbek. Umyjmy ją starannie za pomocą szmatki, ciepłej wody z rozcieńczonym płynem uniwersalnym, płynem do mycia naczyń lub delikatnym mleczkiem. Nie zapomnijmy także o przetarciu wyświetlacza i przycisków na panelu sterowania pralki.

Jak wyczyścić pralkę: dozownik na detergenty

Szuflada na proszek do prania i płyn do płukania to miejsce gdzie gromadzą się zaschnięte resztki detergentu, zbiera się kurz, pleśń i bakterie. Należy ją zdemontować naciskając jednocześnie ogranicznik suwu lub postępując zgodnie z instrukcją obsługi pralki. Szuflada w pralce powinna być czyszczona regularnie, zwykle raz w miesiącu. Umyjmy ją pod kranem lub namoczmy na jakiś czas w gorącej wodzie i wyszorujmy trudniej dostępne miejsca np. zużytą szczoteczką do zębów. Całą strefę płukania pralki, a zwłaszcza małe otwory znajdujące się w górnej części komory płukania oczyśćmy za pomocą szczoteczki. Nie zapominajmy o usunięciu pozostałości detergentu również z dna obudowy.

Jak wyczyścić pralkę: myjemy drzwiczki i bęben

Szklane drzwi pralki po każdym praniu wytrzyjmy do sucha i pozostawmy otwarte. Od czasu do czasu przetrzyjmy je szmatką nasączoną płynem do mycia szyb. Zagłębienia w gumowym kołnierzu pralki zdezynfekujmy gorącą wodą, rozcieńczonym octem winnym lub sokiem z cytryny. Nie przetrzymujmy mokrego prania po zakończonym cyklu. Po wyjęciu ubrań z bębna, pozostała tam woda musi mieć możliwość odparowania. Główną przyczyną nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z wnętrza pralki są zalegające resztki detergentu oraz wilgoć. Należy zatem pamiętać, aby nie dodawać do prania zbyt dużej ilości detergentu, ponieważ jego nadmiar nie zdąży się całkowicie rozpuścić w pobranej wodzie. Inną przyczyną rozmnażania drobnoustrojów powodujących reakcje gnilne jest częste wybieranie programów ze zbyt niską temperaturą prania.

Nowoczesne pralki coraz częściej są wyposażone w program czyszczenia bębna, który należy przeprowadzać raz w miesiącu bez załadowanych ubrań. Bęben możemy wyczyścić również domowym sposobem. Sodę oczyszczoną, proszek do pieczenia ciast lub specjalny produkt przeznaczony specjalnie do czyszczenia pralek wsypujemy do szuflady na proszek. Zaleca się przeprowadzanie programu czyszczenia pralki na pusto co 40 cykli. Program trwa około 70 minut i czyści wnętrze pralki w temperaturze 90°C. Producenci pralek zalecają również co jakiś czas po prostu jedno pranie w maksymalnej temperaturze. Wrzućmy wtedy np. ręczniki czy pościel, a przy okazji prania pozbędziemy się roztoczy i zarazków.

Czyszczenie filtra pralki

Zapchany filtr może powodować gromadzenie się wody i brudu. Będzie to skutkować nieprzyjemnym zapachem stęchlizny ubrań oraz może doprowadzić do usterki urządzenia. Filtr jest zlokalizowany w dolnej części pralki i zamknięty pod klapką. Zapobiega zatkaniu węży odpływowych, blokując przedostawanie się tam drobnych przedmiotów. Jeśli pralka nie ma filtra samoczyszczącego należy przynajmniej raz w miesiącu wyjąć go i umyć pod bieżącą wodą.

Zanim uruchomisz pranie

Nie obciążajmy za nadto bębna wkładając nadmiar ubrań do pralki. Urządzenie zużywa wtedy więcej wody i energii elektrycznej, a ubrania się nie dopierają. Źle wyważona pralka oraz zawieszony w niej bęben może się uszkodzić. Pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem prania opróżnić kieszenie ubrań z pozostawionych drobnych rzeczy, np. monet, spinek lub chusteczek do nosa. Wszelkie metalowe, ostre lub ciężkie przedmioty mogą trwale uszkodzić pralkę. Sprawdźmy czy przez przypadek nie znalazły się w bębnie. W miarę możliwości większe gabaryty pierzmy ręcznie, a bardzo małe włóżmy do specjalnego woreczka przed rozpoczęciem cyklu prania.

Czyszczenie pralki a twarda woda

Twarda woda powoduje, że wewnątrz pralki osadza się kamień, który niszczy grzałkę, wąż odpływowy oraz bęben. Rodzaj wody w naszym kranie sprawdzimy za pomocą paskowego testera dostępnego w sklepie budowlanym lub dopytajmy w najbliższej Stacji Wodociągowej. W przypadku twardej wody zastosujmy środki zmiękczające, a do odkamieniania pralki możemy zastosować roztwór wody z octem. Zaaplikujmy go bezpośrednio do pustego bębna i nastawmy program z najwyższą temperaturą.

Wideo: jak podłączyć pralkę? Prosta instrukcja

Jak podłączyć pralkę? Prosta, filmowa instrukcja
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie