Oznaczenia prania. Jak prać i co oznaczają symbole prania na metkach

2020-02-03 11:41

Metki dołączone do ubrań, ręczników czy innych produktów zawierają oznaczenia dotyczące prania, suszenia czy prasowania będące wskazówkami jak prać, by rzeczy nie straciły swojego koloru i fasonu, nie zniszczyły się pod wpływem zbyt wysokiej temperatury czy błędnie dobranego środka piorącego.

Oznaczenia na metkach
Autor: GettyImages Na metce podane są oznaczenia informujące m.in. o sposobie prania danego materiału

Przestrzegając podstawowych zasad podanych przez producenta na metce wszytej od wewnętrznej strony ubrania otrzymamy czyste, pachnące świeżością i dobrze wyprane rzeczy. Aby pranie przebiegło pomyślnie ważne jest wcześniejsze pogrupowanie rzeczy pod względem koloru (osobno jasne/białe, osobno ciemne/kolorowe), oraz względem tkaniny, z której zostały wykonane (np. bawełna, wełna, jedwab). Oddzielone powinny być rzeczy wymagające prania ręcznego (bielizna osobista, rajstopy, mocno farbujące ubrania) oraz rzeczy niestandardowe, które wymagają szczególnego traktowania, np. o dużych gabarytach, takie jak kurtki, koce czy zasłony. Osobnego prania wymaga też pościel i ręczniki.

13 pomysłów na aranżację małej łazienki w bloku. Inspirujące projekty łazienek >>>

Pranie w pralce
Autor: GettyImages Zanim włożymy ubrania do pralki, upewnijmy się jak należy je prać

Podstawowe zasady podczas prania

Na jeden cykl do bębna pralki czy miski do prania ręcznego wkładamy nieduże partie ubrań – zwykle jest to 3/4 pojemności lub licząc kilogramy zalecane przez producenta pralki tak, aby ubrania mogły swobodnie się obracać i dobrze się wypłukały. Delikatne lub drobne rzeczy, które mogą zniszczyć się podczas prania zabezpieczmy w specjalnych workach z suwakiem. Rzeczy nie pogniotą się i nie nabiorą brzydkiego zapachu, jeśli po skończonym praniu jak najszybciej wyjmiemy je z bębna. Ubrania, które mają zdobienia pierzymy wywrócone na lewą stronę.
Bardzo brudne lub poplamione tkaniny powinny zostać uprzednio namoczone w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku do prania czy detergentu w płynie. Detergent do prania dobieramy do koloru tkaniny i jej rodzaju. Informacje o tym, ile wsypać proszku lub wlać płynu podane są na jego opakowaniu. Proszek, płyn do prania i płyn do płukania wlewa się do dozownika znajdującego się w szufladzie pralki, zgodnie z instrukcja obsługi podaną przez producenta urządzenia. Detergent w formie kapsułki wkładamy bezpośrednio do bębna nie niszcząc rozpuszczalnej otoczki.
Materiały wymagające prania chemicznego, tzw. „na sucho” czyścimy wyłącznie w pralni chemicznej. Wszystkie informacje o sposobie prania danego materiału podane są zawsze na metce.

Oznaczenia na metkach - symbole prania

Pobierz kartę: oznaczenia na metkach - symbole prania

Oznaczenia na metkach - symbole prania
Autor: Samanta Malinowska

Oznaczenia na metkach - wybielanie

Oznaczenia na metkach - symbole prania
Autor: Samanta Malinowska

Oznaczenia na metkach - suszenie i prasowanie

Oznaczenia na metkach
Autor: Samanta Malinowska

Jak prać kaszmir i jedwab

Ubrania z kaszmiru czy jedwabiu zaleca się prać tylko chemicznie. Jeśli na metce pojawia się informacja, że ubranie możemy uprać sami, zastosujmy specjalny program do tkanin delikatnych: wełny, jedwabiu, moheru, czy angory – temperatura prania 30°C, bez wirowania. Takie programy mogą zastąpić pranie ręczne. Do tego typu tkanin użyjmy najbardziej delikatnego płynu, np. szamponu do włosów. Ubrania warto suszyć na leżąco na rozłożonym ręczniku. Podczas prania ręcznego nie pocieramy materiału zbyt mocno i nie wyżymamy go. Upranie, wysuszenie lub przechowywanie kaszmiru czy wełny w niewłaściwy sposób może doprowadzić do zniekształceń, skurczenia ubrania, filcowania i mechacenia tkaniny. Włókna materiału zostaną dodatkowo osłabione, jeśli będziemy je często suszyć na słońcu lub nosić przez wiele dni.

Jak prać ubrania lniane

Len jest naturalnym materiałem, ma właściwości oddychające, dlatego ubrania te najchętniej nosimy w upalne dni. Len pierzemy w proszku do prania lub w środkach przeznaczonych do prania tkanin delikatnych. Dobrze znosi wysokie temperatury: do 95°C dla lnu białego i do 60°C dla kolorowego. Len łatwo się gniecie i trudno się go prasuje, dlatego w pralce wybierzmy program bez wirowania. Len należy mocno wytrzepać przed rozwieszeniem, tkaniny suszymy rozwieszone w przewiewnym miejscu, nie bezpośrednio na słońcu. Len prasujemy jeszcze wilgotny, gorącym żelazkiem po lewej stronie ubrania przez bawełnianą ściereczkę. Lnianych ubrań nie wolno wybielać środkami zawierającymi chlor.

Jak wyczyścić żelazko? Domowe sposoby na czyszczenie żelazka >>>

Jak prać odzież funkcjonalną

Do prania odzieży funkcjonalnej zastosujmy delikatny środek piorący w płynie lub specjalny płyn do prania odzieży technicznej. Nie należy stosować płynów do płukania tkanin. Zaleca się pranie w maksymalnej temperaturze do 40°C. Piorąc w pralce skorzystajmy z programu prania ręcznego lub do syntetyków z wirowaniem. Przed wrzuceniem do bębna pozapinajmy suwaki, poluzujmy rzepy i ściągacze, oraz przełóżmy ubrania na lewą stronę. Odzież funkcyjną powinno się suszyć w pozycji leżącej.

>> Przeczytaj też: Wygodna umywalka do łazienki. Zasady wyboru umywalki nablatowej i podblatowej oraz łączenia jej z baterią umywalkową

Pranie jeansu
Autor: GettyImages Pranie w gorącej wodzie zdecydowanie nie służy jeansom

Jak prać jeans

Pranie dżinsów niszczy tkaninę, dlatego nie należy ich prać zbyt często. Pierzemy je w temperaturze maks. 40°C, w środkach przeznaczonych do prania rzeczy kolorowych, ustawiając program z delikatnym wirowaniem. Przed praniem jeansy przełóżmy na lewą stronę. Jeansy pierzemy oddzielnie, gdyż mogą zafarbować inne tkaniny. Po upraniu roztrzepmy spodnie i wygładźmy materiał. Będzie je łatwiej wyprasować.

Jak prać ubrania z polaru i poliestru

Polar jest materiałem bardzo wytrzymałym i łatwym w pielęgnacji. W pralce wybieramy program prania tkanin syntetycznych z niską temperaturą 30-40°C, bez wirowania. Ubrania segregujemy według koloru. Po praniu polar możemy zaimpregnować. Polar warto suszyć w przewiewnym i zacienionym miejscu.
Poliester jest łatwy w pielęgnacji i szybko schnie. Poliester gniecie się w bardzo wysokiej temperaturze więc niektóre rzeczy zaleca się prać ręczne. Materiały z poliestru można prać w pralce wybierając program do tkanin syntetycznych. Dodatkowo zastosujmy środek do płukania tkanin, gdyż materiały sztuczne mocno się elektryzują. Nie wymagają prasowania.

Jak prać pościel

Dopasujmy temperaturę do materiału, z którego wykonana jest pościel. Do prania satyny nie używajmy wybielaczy, do pościeli z kory wybierzmy program bez wirowania – wtedy nie trzeba będzie jej prasować. Piorąc pościel flanelową użyjmy płynu do płukania tkanin, aby zachować jej miękkość. Pościel pierzmy co najmniej raz w miesiącu, suszmy dobrze rozprostowaną, równo złożoną najlepiej na świeżym powietrzu.

Wybieramy białe łóżko do sypialni. Inspiracje i porady >>>

Jak prać kurtki i poduszki puchowe

Kurtki i poduszki puchowe możemy uprać w pralce automatycznej, w niskiej temperaturze, stosując słabe wirowanie – program dla tkanin delikatnych. Zaleca się do bębna włożyć piłki tenisowe w celu równomiernego rozłożenia się puchu. Zastosujmy płyn do prania tkanin delikatnych lub środek piorący przeznaczony tylko do prania puchowych rzeczy. Przed praniem opróżnijmy kieszenie, pozamykajmy suwaki, zaszyjmy ewentualne rozdarcia. Ubrania puchowe pierzemy na lewą stronę. Proces suszenia trwa dość długo. Warto mokrą kurtkę rozwiesić w przewiewnym miejscu i co jakiś czas ręcznie rozbijać puch, lekko poruszać nią i potrząsać.

Jak prać ręczniki

Ręczniki pierzemy osobno, zgodnie z zaleceniami producenta, zazwyczaj w temperaturze 60-90°C, w proszku do prania lub detergencie w płynie. Wybieramy program do prania bawełny ze średnim wirowaniem i dodajemy płynu do płukania tkanin (źle wyprany ręcznik nie będzie chłonął dobrze wilgoci). Ręczniki pierzemy stosując program dłuższy tak, aby zniszczyć wszelkie zarazki (bakterie, wirusy, grzyby). Dzięki równomiernemu rozwieszeniu na czas schnięcia unikniemy powstawania zagnieceń. Ręczników nie prasujemy, gdyż pętelki przędzy pozgniatają się i będą słabiej wchłaniać wodę.

Jak prać ubrania z weluru i wełny

Welur pierzemy ręcznie, w niskich temperaturach do 30°C, z płynem do delikatnych tkanin lub w pralce – program do tkanin delikatnych bez wirowania. Rzeczy z weluru pierzemy zawsze na lewą stronę. Do ostatniego płukania dodajemy płynu zmiękczającego tkaninę, nie wyciskamy mocno bo materiał się zdefasonuje. Zagniecenia zlikwidujemy, szczotkując wilgotny welur pod włos szczotką do ubrań. Tkaninę najlepiej prasować, kiedy jest jeszcze wilgotna. Welur prasujemy na lewą stronę. Przed prasowaniem dobrze porozciągajmy materiał.
Wełna to włókno naturalne uzyskiwane z sierści m. in. owiec, kóz, królików. Do prania wełny używajmy detergentów przeznaczonych tylko do tego typu tkanin, zawsze zgodnie z dołączoną przez producenta instrukcją (patrz infografika). Piorąc wełnę w pralce wybieramy program prania delikatnego 30°C bez wirowania. Ubrania z wełny suszymy rozłożone na ręczniku, z dala od gorących kaloryferów. Kiedy trochę podeschną, strzepujemy je i wieszamy na wieszaku. Pranie ręcznie polega na delikatnym obracaniu ubrania w misce napełnionej letnią wodą ze środkiem piorącym. Nigdy nie wykręcamy i nie ściskamy wełny.

Jak prać ubrania z aksamitu

Aksamit to bardzo szykowny i delikatny materiał. Nie wolno go długo namaczać, suszyć w suszarce, ani mocno składać. Aksamit jedwabny i wełniany zaleca się prać chemicznie w pralni. Aksamit bawełniany i sztuczny możemy prać w domu.
Aksamit pierzemy ręcznie na lewą stronę, w temperaturze 30°C, używając płynu lub żelu do delikatnych materiałów, bez wykręcania. Po wypraniu aksamitne rzeczy suszymy na wieszaku do całkowitego wyschnięcia. Nie należy suszyć ich na grzejniku i na bezpośrednim słońcu. Prasujemy materiał również na lewą stronę. Gdy aksamit wyschnie, należy go wyczesać szczotką do ubrań. Ubrania z aksamitu aby się nie zniszczyły przechowujemy na wieszakach lub zwinięte w rulon.

Jak prać ubrania z bawełny

Pranie bawełny jest proste. Bawełnę można prać w pralce lub ręcznie w wysokich temperaturach w dostępnych na rynku detergentach do prania. W przypadku uporczywych zabrudzeń i plam bawełnę wolno namaczać. Bawełnę możemy wirować w pralce i płukać w płynie do zmiękczania tkanin. Bawełnę w kolorze białym pierzemy w temperaturze do 95°C, natomiast kolorową do 60°C. Wirujemy krótko lub zostawiamy do wyschnięcia wieszając jeszcze mokrą. Ubrania z czystej bawełny suszymy rozwieszone, gdyż pod wpływem ciepła mogą się kurczyć. Bawełniane tkaniny prasujemy gorącym żelazkiem. Kolorowe i ciemne ubrania prasujemy przez wilgotną szmatkę na lewą stronę ubrania.

Zobacz wideo: Jak podłączyć pralkę

Jak podłączyć pralkę? Prosta, filmowa instrukcja
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie