Parownica do ubrań: czy warto ją kupić? Jaki wybrać steamer

2019-06-27 11:18
Ręczna parownica do ubrań
Autor: materiały prasowe Ręczna parownica do ubrań Steam&Go Philips

Parownica do ubrań: jaką wybrać? Nierzadko się zastanawiamy, czy warto kupić steamer skoro w domu mamy już żelazko. Nadal wiele osób się waha, bo nie wie do czego tak naprawdę służy.

Bez żelazka nie może obejść się niemal żadne gospodarstwo domowe. Coraz częściej decydujemy się nawet na kupno stacji pary. Jednak, żeby dokładnie rzeczy wyprasować niezbędna jest dobra deska, a ta bywa dosyć ciężka i wymaga dla siebie miejsca. Czy widok żelazka i deski do prasowania cię przeraża? Parownica do ubrań je zastąpi. Steamer (z angielskiego steam znaczy para) błyskawiczne wyprasuje odzież, nawet z marszczeniami i aplikacjami. Wygładzi jedwab. Odświeży marynarkę, płaszcz i spodnie. Urządzenia te dzielą się na dwie zasadnicze grupy.

Parownica do ubrań: steamer ręczny

Najprostsza parownica do ubrań to małe i lekkie urządzenie ze zbiornikiem na wodę, przypominające nieco słuchawkę telefoniczną, zakończone powierzchnią z otworkami. Steamer ręczny doskonale nadaje się do szybkiego pozbywania się zagnieceń. Nie potrzeba do nich deski, można koszulę lub bluzkę powiesić na wieszaku i błyskawicznie odświeżyć. Błyskawicznie, gdyż czas nagrzewania parownicy do ubrań wynosi zaledwie od ok. 45 sekund, a wskaźnik świetlny informuje o gotowości do pracy.

Moc steamerów ręcznych nie jest zbyt duża, a zaczyna się już od ok. 1000 W, a pojemność zbiorniczka waha się od 26 do 280 ml – w sam raz na jedną, a nawet dwie rzeczy.

Takiej parownicy do ubrań można używać i w pionie i w poziomie - kładąc daną rzecz na stole czy rozkładając na łóżku. Świetnie sprawdzają się w przypadku tkanin delikatnych, czy z wieloma zakładkami (damskie stroje), dla których klasyczne prasowanie wręcz jest niewskazane. Na dodatek trudno nimi zażółcić tkaninę, co najwyżej mogą ją zmoczyć, bo tak naprawdę nie trzeba nimi dotykać materiału. To wydostająca się para sprawia, że zagniecenia znikają. Parownice do ubrań bardzo dobrze się sprawdzają przy ubrankach dziecięcych, choćby dlatego, że gorąca para zwalcza ponad 90 proc. bakterii.

Kolejnym zastosowaniem parownicy do ubrań jest możliwość usunięcia nieprzyjemnego zapachu, np. z tapicerki czy ciężkich zasłon. Parownice ręczne często mają w zestawach szczotkę do tkanin, nakładkę pozwalająca zbierać zwierzęca sierść oraz rękawicę ochronną (przed poparzeniem). Tego typu urządzenie można też zabrać ze sobą w podróż, bo zajmuje niewiele miejsca w torbie czy walizce, a niemal każde z nich wyposażone jest w poręczną torebkę. Ważne jest, by używać ich w bliskiej odległości od gniazda zasilającego, gdyż ich kable nie są zbyt długie. Są to doskonałe urządzenia uzupełniające żelazka.

Parownica do ubrań ręczna: zalety

 • lekkość
 • szybkie nagrzewanie
 • dotarcie parą do trudno dostępnych miejsc
 • możliwość usuwania nieprzyjemnych zapachów
 • praca bez rozkładnia deski
 • przydatne w podróży
 • usuwanie bakterii
 • napełnianie zbiornika w dowolnym momencie użytkowania
 • sygnał, najczęściej świetlny, gotowości do pracy

Parownica do ubrań: steamer stojący

Jeśli ktoś ma więcej miejsca w mieszkaniu i może sobie postawić dodatkowe urządzenie, to parownica do ubrań stojąca jak najbardziej zasługuje na uwagę. Ba, może nawet konkurować z żelazkiem, zważywszy, że niektóre bywają też wyposażane w deski do prasowania. Parownice do ubrań stojące przede wszystkim osiągają wyższą moc niż ręczne – do 2200 W, składają się też z dużo większego pojemnika na wodę – 1200–2000 ml, więc rzadziej się je napełnia. Taka parownica do ubrań składa się z rodzaju stojaka (bywa składany, czy teleskopowy, co ułatwia przechowywanie) zakończonego lub z osobnym wieszakiem, na którym umieszcza się odświeżane stroje (nawet męskie garnitury) i, na którym zawiesza się parownicę z wężem doprowadzającym parę, niezbędnym elementem wyposażenia. Oczywiście może pracować zarówno w poziomie, jak i w pionie. Te urządzenia mają kilka trybów pracy (ustawiania parowania), a ich liczba może dochodzić nawet do 11. Zależnie od producenta tego typu parownice do ubrań mają w wyposażeniu wieszaki lub są nimi zakończone, szczotki ułatwiające odświeżanie, np. rzeczy „z włosem” bądź usuwanie miejscowych zanieczyszczeń. Ich kable zasilające są zdecydowanie dłuższe (do 2 m) niż ręcznych, więc tak nie ograniczają miejsca.

Parownica do ubrań stojąca: zalety

 • szybkie nagrzewanie
 • duży pojemnik na wodę
 • skuteczne odświeżania takich tkanin, jak np. welur, na którym nie powinno się stawiać stopy żelazka
 • bezpieczeństwo dla tak delikatnych tkanin, jak np. koronki
 • możliwość odświeżania garniturów
 • walka z bakteriami
 • automatyczne wyłączanie w razie dłuższej przerwy w pracy
 • usuwanie przykrych zapachów (np. dymu papierosowego)
 • sygnał gotowości do pracy

Cena parownicy do ubrań

Ceny parownic do ubrań ręcznych wahają się od ok. 200 zł, zaś stojących od 300 zł wzwyż, nawet do ok. 1000 zł. Zależą od pojemności zbiorników, akcesoriów w zestawie, możliwości urządzenia, a także od producenta. Nie można zapominać, że znane marki gwarantują łatwiejszy dostęp do serwisu oraz do części zamiennych.

Przeczytaj też:

Warto wiedzieć wybierając parownicę do ubrań

Uwagi dotyczą zarówno parownic ręcznych, jak i stojących. I jedne, i drugie mają wyjmowane pojemniki na wodę, więc nie trudno je napełniać. Otóż po każdym użyciu należy pojemniki na wodę dokładnie opróżniać. Dobrze jest też opróżnić przewód doprowadzający parę (w streamerach stojących). Niestety, jeśli tego nie zrobimy może nagromadzić się osad wapienny z wody, który potem zamienia się w tzw. kamień i zapycha otworki, którymi wydostaje się para. Negatywny efekt może skutkować białymi plamkami, a w ostateczności zapchaniem otworów. W przypadku odkamieniania należy ściśle stosować się do zaleceń producenta. Steamery ręczne raczej odkamieniania nie będą potrzebowały, ale stojące już tak. Mimo to warto wlewać wodę nie bezpośrednio z kranu, ale nieco przefiltrowaną, np. wlaną wcześniej do pojemnika filtrującego (jego wkład trzeba od czasu do czasu wymieniać) przeznaczonego do urządzeń prasujących, lub wodę destylowaną.

Więcej niż parownica

Do takich urządzeń można zaliczyć parownicę 6246 Duetto (Parownica + Żelazko) marki Ariete. To urządzenie oferuje dwie formy prasowania parowego w jednym poręcznym urządzeniu o mocy 1000 W. Duetto Garment + Iron jest bowiem połączeniem małego żelazka z mocną i wydajną parownicą. Wyposażone jest w nieprzywierającą, ceramiczną stopę (technologia Ideal Temp) oraz przycisk pary z blokadą bezpieczeństwa. Jego kabel ma długość 2,5 m. Jego wymiary - 27 x 17 x 11 cm w trybie żelazka oraz 14 x 23 x 11 cm w trybie parownicy, a pojemnik na wodę ma 1,18 l. Cena: 219 zł

Parownica 6246 Duetto, Ariete
Autor: materiały prasowe Parownica i żelazko w jednym - 6246 Duetto, Ariete

Inny produkt, to kompaktowy generator pary. CareStyle Compact o mocy 2200 W (Brown) jest najmniejszym żelazkiem z generatorem pary, które zaskakuje funkcjonalnością. Ma unikatowy, pionowy kształt, a jego podstawa mieści się na kartce A4, co bardzo ułatwia przechowywanie. Urządzenie wyposażone jest w inteligentną technologię iCare (mocny wyrzut pary), stopę Eloxal FreeGlide3D oraz szereg innowacji, więc bez problemu radzi sobie z najtrudniejszymi zagnieceniami. Jego zbiornik na wodę o pojemności 1,3 l ma wręcz kompaktowe wymiary. Kosztuje 599 zł.

Braun CareStyle Compact
Autor: materiały prasowe CareStyle Compact, Braun

Na uwagę zasługuje zintegrowane z regulowaną deską i poruszające się na kółkach IXEO QT1020EO (Tefal). Ma leciutkie żelazko i idealnie dla użytkownika ustawiającą się deskę do prasowania. Pracuje w pionie, poziomie i pod kątem. Tak, by było nam jak najwygodniej. Ma przenośny litrowy zbiornik na wodę, moc 1600 W, wytwarza ciśnienie 5 bar, a gotowe jest do pracy już po 45 sekundach. W zestawie IXEO znajdziemy: szczotkę do grubych tkanin lub tapicerki, dwa klipsy mocujące rzeczy oraz filtr antywapienny. Prasuje koszule i inne ubrania, a także odświeża zasłony i tapicerkę, a gorąca para zabija bakterie. Po skończeniu pracy urządzenie samo się wyłącza. Cena: 1199-1299 zł.

IXEO QT1020EO (Tefal)
Autor: materiały prasowe IXEO QT1020EO, Tefal

FashionMaster (Miele) jest urządzeniem, które m.in. wyposażone zostało w steamer ze specjalną nakładką szczotkową, która profesjonalnie prostuje zagniecione włókna sukien, marynarek, czy zasłon. Idealnie nadaje się do prasowania wiszących tkanin i może być używane, gdy jest złożone. Żelazko, które jest w zestawie, ma stopę o strukturze plastra miodu i emituje cienką warstwę pary o ciśnieniu do 4 barów w modelu B 3847 i do 3,5 bara w modelu 3312.

Miele FashionMaster B 3847
Autor: materiały prasowe Miele FashionMaster B 3847

Parownice do ubrań: na sklepowych półkach

 • Parownica ręczna Philips GC350

moc 1000 W, wyjmowany zbiornik na wodę o poj. 70 ml, czas nagrzewania ok. 1 min, w zestawie nakładka na szczotkę, rękawica ochronna, cena ok. 250 zł

Ręczna parownica do ubrań
Autor: materiały prasowe Philips GC350 parownica ręczna
 • Ariete Stiratrice Verticale

Parownica ręczna Ariete Stiratrice Verticale, moc 1200 W, wyjmowany pojemnik na wodę o poj. 0,26 l, gotowa do pracy w ok. 1 min, w zestawie akcesoria do czyszczenia i odświeżania tkanin, cena 109 zł

Ariete Stiratrice Verticale parownica ręczna
Autor: materiały prasowe Ariete Stiratrice Verticale parownica ręczna
 • Scarlett GS130S06

Parownica stojąca Scarlett GS130S06, odłączany zbiornik na wodę 1,6 l, moc 1800 W, nagrzewanie 45 s, 10 ustawień pary, teleskopowy stojak na kółkach, wieszak na ubrania i spodnie, szczotka stalowa, rękawica ochronna, klipsy utrzymujące odzież, cena ok. 300 zł

Scarlett GS130S06 parownica stojąca
Autor: materiały prasowe Scarlett GS130S06 parownica stojąca
 • Camry 5020

Parownica stojąca Camry 5020, odłączany zbiornik na wodę 1,3 l, regulowana wysokość statywu na 4 kółkach, długość przewodu 1,5 m, moc maksymalna 2200 W, strumień pary ok. 30 g/min, podświetlany włącznik, w zestawie wieszak i szczotka, cena ok. 300 zł

Camry 5020 parownica stojąca
Autor: materiały prasowe Camry 5020 parownica stojąca
 • MPM MZP 01

Parownica ręczna MPM MZP 01, moc 1200 W, wyjmowany zbiornik na wodę o poj. 250 ml, gotowa do pracy w ok. 30 s, strumień pary 369 g/min, uruchamiany przyciskiem z blokadą, obrotowy kabel sieciowy ułatwiający pracę, lampka kontrolna podłączenia do sieci, w zestawie dwie zdejmowane nakładki do usuwania zanieczyszczeń: z welurową szczotką i ze szczotką z włosia do grubszych tkanin, cena: 109 zł

Parownica ręczna MPM MZP 01
Autor: materiały prasowe Parownica ręczna MPM MZP 01
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE