Jak usunąć rdzę z metalowych elementów w domu i ogrodzie? Sposoby na odrdzewianie

2019-03-29 11:02

Metalowe elementy w domu czy ogrodzie z czasem pokrywają się rdzą, tracąc na estetyce, wytrzymałości, a nieraz także funkcjonalności. Podpowiadamy, jak usunąć rdzę. Poznaj skuteczne sposoby: od przemysłowych po domowe. Czasem dużo zależy od rodzaju obiektu. Jak więc skutecznie odrdzewiać metale?

usuwanie rdzy
Autor: Kalbar Wśród narzędzi wielofunkcyjnych można znaleźć takie, których końcówki sprawdzą się do usuwania rdzy

Pokrywanie powierzchni metalu rdzą powstaje na wskutek utleniania żelaza. Zjawisko jest spotęgowane w warunkach dużej wilgotności. Rdza koroduje i w konsekwencji może prowadzić nawet do zniszczenia przedmiotu, sprzętu czy konstrukcji. W przypadku niewielkich obiektów odrdzewianie można wykonywać w użyciem domowych sposobów, przy większych elementach lepiej postawić na skuteczniejsze, komercyjne rozwiązania.

Jak usunąć rdzę: domowe sposoby na odrdzewianie

Wbrew pozorom usuwanie rdzy z metalowych części nie jest trudne i można używać nawet łatwo dostępnych, względnie tanich środków. Jednym z nich jest użycie sody oczyszczonej wymieszanej z niewielką ilością wody. W tym wypadku ma powstać nie tyle roztwór co specyficzna „pasta”. Należy pokryć nią zardzewiałą powierzchnię. Pastą sodową można także bezpośrednio czyścić powierzchnie, np. używając szczoteczki do zębów. Po kilku do kilkunastu minut rdza powinna zejść.

Przeczytaj też:

Innym mocnym i dobrym środkiem do usuwania rdzy jest ocet spożywczy. Dany przedmiot należy zanurzyć w nim, po czym pozostawić na całą dobę. Po tym czasie odrdzewiany element trzeba wyjąć, przetrzeć, ewentualnie potraktować drucianą szczotką. Z narzędzi ogrodniczych, mechanicznych czy drobnych elementów rdzę można usuwać za pomocą kwasku cytrynowego rozpuszczonego w wodzie. Sposób stosowania jest podobny jak w przypadku octu. W tym wypadku trzeba jednak wykluczyć obiekty pomalowane farbą. Kwasek może spowodować jej odbarwienie lub zniszczenie. Rdzę usuwa się także mieszaniną soku z cytryny z solą. Większość z powyższych „przepisów” to sprawdzone od dekad domowe sposoby. Nie bez powodu nazywa się je „babcinymi”. Bardziej nowatorskim rozwiązaniem jest umieszczanie przedmiotów w... coca-coli. Z doświadczenia wynika, że im tańszy napój, tym jego skuteczność odrdzewiania jest większa.

Sklepowe preparaty do usuwania rdzy i piaskowanie

W sprzedaży dostępne są różnorodne preparaty, które skutecznie radzą sobie z rdzą. Jednym z najpopularniejszych jest WD-40, wypierający wilgoć i działający uniwersalnie. Ma duże znaczenie u majsterkowiczów, gdyż ułatwia odkręcanie zablokowanych śrub i wkrętów, przeciwdziała zawilgoceniu, zapobiega korozji i usuwa zanieczyszczenia. WD-40 działa na różne metale – można nim m.in. czyścić często wykorzystywany w ogrodzie mosiądz. To stop miedzi i cynku, który z czasem staje się zaśniedziały i pokrywa się zielonkawym nalotem do oczyszczania mosiądzu (poza powyżej wymienionym środkiem) używa się także roztworu amoniaku, papki kredy z octem lub gliny z octem. Jeśli okaże się, że wyniku czyszczenia przedmioty stały się zbyt jasne, można je wystawić na działanie promieni słonecznych. Po kilku godzinach mosiądz ściemnieje. Alternatywą dla WD-40 jest odrdzewiacz BOLL.

Przeczytaj też:

Przy usuwaniu rdzy i rdzawych przebarwień sprawdzi się także ROSTEN. W przypadku większych obiektów, z których chcemy usunąć rdzę, używanych w domu lub ogrodzie (np. taczki, narzędzia, sprzęt, betoniarka, przyczepka) najefektywniejszym sposobem będzie skorzystanie z usług firmy oferującej piaskowanie. Dzięki temu nawet najbardziej zardzewiałe powierzchnie mogą odzyskać błysk. Metalowe pręty i elementy o nieregularnej powierzchni można także oczyścić używając wiertarki z zamontowaną ściernicą szczotkową. Trzeba jednocześnie pamiętać, że inwazyjne sposoby czyszczenia (papier ścierny, ściernica, szczotka druciana) mogą powodować rysowanie powierzchni metalu.

Przeczytaj też:

Co zrobić z metalowym przedmiotem po oczyszczeniu z rdzy?

W wielu przypadkach metal po usunięciu rdzy (zwłaszcza ten znajdujący się na zewnątrz) powinno się odpowiednio zabezpieczyć. Na oczyszczoną powierzchnię warto nałożyć warstwę gruntującą, podkład antykorozyjny, a potem emalię. W sklepach bardzo często sprzedawane są środki 2w1 (podkład i emalia). Mogą być typowo praktyczne lub dekoracyjne.

Przeczytaj też:

Usuwanie rdzy ma sens, gdy ta „nie wgryzła się” jeszcze zbyt głęboko i nie spowodowała obniżenia parametrów konstrukcji czy użyteczności poszczególnych przedmiotów. Wtedy warto przetestować powyższe sposoby i dopasować je do aktualnych potrzeb. Mogą zadziałać od razu lub trzeba je przetestować metodą prób i błędów.

Wideo: odnawiamy metalową balustradę na balkonie

Odnawiamy balustradę na balkonie. Jak malować?
Sonda
Przy czym najczęściej majsterkujesz?