Aranżacja małego ogrodu - pomysły

2017-03-24 14:05

Ogrody przydomowe często są niewielkie. Radzimy, co zrobić by aranżacja ogrodu była ładna, szczególnie jeśli jest to mały ogród. Dobrze przemyślana aranżacja ogrodu to połowa sukcesu! Aranżacja małego ogrodu - zdjęcia i inspiracje.

Co decyduje o tym, że aranżacja przydomowego ogrodu będzie udana? Jak urządzić mały ogród? Przeczytaj nasz poradnik o aranżacji ogrodu.

Ogrody przydomowe: aranżacja małego ogrodu

Nawet jeśli masz mały ogród, może być on piękny, zadbany i efektowny. Aranżację ogrodu zacznij od ogrodzenia. Bo w małym ogrodzie ten element jest dość ważny i widoczny. Jeśli ogrodzenie nie jest zbyt ładne, warto je ukryć za roślinami. To częsty zabieg w aranżacji małego ogrodu: ukrywanie ogrodzenia za zieloną ścianą, przez co ogród wydaje się większy. Jeżeli otoczenie działki jest atrakcyjne (na przykład las, łąka), można postawić ażurowy płot, żeby przyroda z zewnątrz „weszła” na posesję. Ogrodzenie czy budynek sąsiada można też potraktować jako ramy małego ogrodu, podobnie jak ściany w pokoju. Pamiętaj, że aranżacja małego ogrodu powinna być spójna z aranżacją tarasu i domem. Dobrze, żeby te przestrzenie się łączyły.

Mały ogród przydomowy: ważne detale

W aranżacji małego przydomowego ogrodu ważne są detale. Ładne donice, pojemniki i skrzynki na rośliny. Ponadto aranżując mały ogród przemyśl ustawienie mebli ogrodowych, warto wygospodarować kącik do grillowania, kącik do relaksu, kącik do zabawy dla dzieci. Wszystkie elementy w aranżacji ogrodu muszą być spójne, tak by nie zagracać tarasu i ogródka. A więc wybierz meble ogrodowe w jednym stylu, dopasuj do nich pojemniki i donice, zadbaj o ładne oświetlenie małego ogrodu. W aranżacji małego ogrodu ważny jest każdy skrawek terenu i przemyślane działanie, dlatego murek oporowy warto potraktować jako siedzisko, a ustronny zakamarek między boczną ścianą domu a ogrodzeniem przeznaczyć na miejsce wypoczynku.

Rośliny do małego ogrodu przydomowego - zasady doboru

W aranżacji ogrodu najważniejsze są oczywiście rośliny., Urządzenie małego i ogrodu i jego pielęgnacja muszą być dobrze przemyślane i konsekwentnie realizowane. Aranżacja ogrodu będzie efektowna, jeśli dobrze dobierzemy rośliny do ogrodu.

  • W małym ogrodzie warto się pokusić o utworzenie ładnych kompozycji z roślin ogrodowych.
  • Do aranżacji małego ogrodu sprawdzą się rośliny o drobnym ulistnieniu oraz niewielkich, ale licznych kwiatach.
  • Zabiegiem często stosowanym w aranżacji ogrodu, który powiększa optycznie przestrzeń ogrodu, jest umieszczenie roślin o większych liściach w pobliżu domu, a mniejszych na końcu ogrodu, tak aby zamykały przestrzeń.
  • Do aranżacji ogrodu polecamy gatunki o liściach różniących się odcieniem i fakturą, z których można stworzyć subtelne kompozycje.
  • Świetnie w małym ogrodzie sprawdzą się małe drzewa, np. klony palmowe i japońskie, niskie odmiany magnolii, ozdobne wiśnie, a także rośliny formowane i w dużych ozdobnych donicach). Warto je tak posadzić i wyeksponować, aby się wyróżniały  w aranżacji ogrodu.
  • Do aranżacji małego ogrodu niezastąpione są też pnącza - zajmują mało miejsca i tworzą ładne, zielone parawany, a większość pięknie kwitnie.

>>Przeczytaj też: Jakie rośliny nadają się na roślinne parawany

Jak urządzić mały ogród
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie