Aranżacja małego ogrodu - pomysły

2017-03-24 14:05

Ogrody przydomowe często są niewielkie. Radzimy, co zrobić by aranżacja ogrodu była ładna, szczególnie jeśli jest to mały ogród. Dobrze przemyślana aranżacja ogrodu to połowa sukcesu! Aranżacja małego ogrodu - zdjęcia i inspiracje.

Co decyduje o tym, że aranżacja przydomowego ogrodu będzie udana? Jak urządzić mały ogród? Przeczytaj nasz poradnik o aranżacji ogrodu.

Ogrody przydomowe: aranżacja małego ogrodu

Nawet jeśli masz mały ogród, może być on piękny, zadbany i efektowny. Aranżację ogrodu zacznij od ogrodzenia. Bo w małym ogrodzie ten element jest dość ważny i widoczny. Jeśli ogrodzenie nie jest zbyt ładne, warto je ukryć za roślinami. To częsty zabieg w aranżacji małego ogrodu: ukrywanie ogrodzenia za zieloną ścianą, przez co ogród wydaje się większy. Jeżeli otoczenie działki jest atrakcyjne (na przykład las, łąka), można postawić ażurowy płot, żeby przyroda z zewnątrz „weszła” na posesję. Ogrodzenie czy budynek sąsiada można też potraktować jako ramy małego ogrodu, podobnie jak ściany w pokoju. Pamiętaj, że aranżacja małego ogrodu powinna być spójna z aranżacją tarasu i domem. Dobrze, żeby te przestrzenie się łączyły.

Mały ogród przydomowy: ważne detale

W aranżacji małego przydomowego ogrodu ważne są detale. Ładne donice, pojemniki i skrzynki na rośliny. Ponadto aranżując mały ogród przemyśl ustawienie mebli ogrodowych, warto wygospodarować kącik do grillowania, kącik do relaksu, kącik do zabawy dla dzieci. Wszystkie elementy w aranżacji ogrodu muszą być spójne, tak by nie zagracać tarasu i ogródka. A więc wybierz meble ogrodowe w jednym stylu, dopasuj do nich pojemniki i donice, zadbaj o ładne oświetlenie małego ogrodu. W aranżacji małego ogrodu ważny jest każdy skrawek terenu i przemyślane działanie, dlatego murek oporowy warto potraktować jako siedzisko, a ustronny zakamarek między boczną ścianą domu a ogrodzeniem przeznaczyć na miejsce wypoczynku.

Rośliny do małego ogrodu przydomowego - zasady doboru

W aranżacji ogrodu najważniejsze są oczywiście rośliny., Urządzenie małego i ogrodu i jego pielęgnacja muszą być dobrze przemyślane i konsekwentnie realizowane. Aranżacja ogrodu będzie efektowna, jeśli dobrze dobierzemy rośliny do ogrodu.

  • W małym ogrodzie warto się pokusić o utworzenie ładnych kompozycji z roślin ogrodowych.
  • Do aranżacji małego ogrodu sprawdzą się rośliny o drobnym ulistnieniu oraz niewielkich, ale licznych kwiatach.
  • Zabiegiem często stosowanym w aranżacji ogrodu, który powiększa optycznie przestrzeń ogrodu, jest umieszczenie roślin o większych liściach w pobliżu domu, a mniejszych na końcu ogrodu, tak aby zamykały przestrzeń.
  • Do aranżacji ogrodu polecamy gatunki o liściach różniących się odcieniem i fakturą, z których można stworzyć subtelne kompozycje.
  • Świetnie w małym ogrodzie sprawdzą się małe drzewa, np. klony palmowe i japońskie, niskie odmiany magnolii, ozdobne wiśnie, a także rośliny formowane i w dużych ozdobnych donicach). Warto je tak posadzić i wyeksponować, aby się wyróżniały  w aranżacji ogrodu.
  • Do aranżacji małego ogrodu niezastąpione są też pnącza - zajmują mało miejsca i tworzą ładne, zielone parawany, a większość pięknie kwitnie.

>>Przeczytaj też: Jakie rośliny nadają się na roślinne parawany

Jak urządzić mały ogród
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie