Jak wybierać rośliny do ogrodu, czyli o czym należy pamiętać przy zakupie roślin
Gdy etap planowania ogrodu mamy już za sobą, czas na jego urządzanie i zakup roślin. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając rośliny do ogrodu, czym się kierować przy ich zakupie i jak przetransportować do ogrodu.
Najlepiej kupować rośliny pewne odmianowo w renomowanych szkółkach lub centrach ogrodniczych. Jest to nie tylko gwarancja jakości, ale też możliwość na uzyskanie wyczerpujących, fachowych informacji na temat roślin. Należy zwrócić uwagę na jednoznaczne określenie rośliny. W obrębie jednego gatunku występują bowiem odmiany o różnym charakterze i sile wzrostu.
Oznaczenie roślin w punkcie sprzedaży
Roślina przeznaczona do sprzedaży powinna być oznaczona nazwą gatunku i odmiany, przynajmniej w języku łacińskim. Dzięki temu otrzymujemy informację o docelowej wielkości, pokroju i wymaganiach kupowanego egzemplarza. Coraz częściej do roślin dołączane są kolorowe etykiety zawierające zdjęcie rośliny, jej opis, a także krótką informację na temat wymagań i zastosowania. To ułatwia wybór oraz późniejszą pielęgnację.
Drzewa i krzewy do ogrodu - jakie wybrać drzewa i krzewy liściaste i iglaste >>>
Na co zwrócić uwagę kupując rośliny do ogrodu
- Pochodzenie roślin. Rośliny importowane, wyprodukowane w łagodnej strefie klimatycznej, gorzej znoszą nasze warunki zimowe, przez co są bardziej narażone na przemarzanie.
- Jakość roślin. Wybierajmy egzemplarze o zdrowych liściach, bez objawów chorób czy śladów żerowania szkodników.
- Wygląd roślin. Krzewy i byliny powinny być rozkrzewione, czyli mieć wiele pędów, a drzewa – prosty i nieuszkodzony pień.
- Odpowiedni czas zakupu roślin. Rośliny w pojemnikach możemy kupować i sadzić w ciągu całego sezonu wegetacyjnego. Warto sprawdzić jakość bryły korzeniowej – czy korzenie są zdrowe i zagęszczone. Natomiast te w balotach, rośliny kopane z gruntu o bryle korzeniowej owiniętej jutą lub siatką przygotowuje się w szkółkach od marca do połowy maja oraz od września do końca października. Wtedy też wprowadzane są do sprzedaży. Wybierając roślinę trzeba zwrócić uwagę, aby bryła korzeniowa była zwarta i nieuszkodzona. Po zakupie można przechować je przez dłuższy czas, chociaż najlepiej od razu posadzić.Roślina bez bryły (z gołym korzeniem) Rośliny z gołym korzeniem są oferowane w dwóch terminach: wczesną wiosną oraz jesienią. Wybierając je, trzeba zwracać uwagę na to czy korzenie są zdrowe i nieuszkodzone. Ważne są też proporcje między częścią nadziemną i podziemną – powinny być zbliżonej wielkości. Rośliny te należy posadzić jak najszybciej, aby nie dopuścić do ich wyschnięcia.
Sadzenie drzew z odkrytymi korzeniami >>>
Urządzanie ogrodu to nie jest zadanie jednorazowe. To niekończąca się opowieść. Co roku planujemy nowe nasadzenia, pragniemy bowiem, aby nasz ogród wciąż się rozwijał i zaskakiwał zmianami. Poszukujemy też nowości. W doborze roślin do ogrodu - zarówno na etapie jego projektowania, jak i późniejszych zmian - pomocny będzie Katalog Roślin polecanych przez Związek Szkółkarzy Polskich.
Transport i przechowywanie zakupionych roślin
Czas odgrywa tu znaczącą rolę. Zakupione produkty powinniśmy przetransportować w możliwie jak najkrótszym czasie. Pamiętajmy, aby zadbać o ich zacienienie, by nie dopuścić do przegrzewania oraz o osłonięciu korzeni, aby nie zaschły. Egzemplarze balotowane i w pojemnikach ustawiamy, a z odkrytymi korzeniami dołujemy (umieszczamy w dole i obsypujemy ziemią) zawsze w miejscach zacienionych, a z odkrytymi korzeniami dołujemy (umieszczamy w dole i obsypujemy ziemią). Dbamy by podłoże wokół korzeni było wilgotne (niezależnie od sposobu przygotowania nabytych roślin), więc systematycznie je podlewamy. Im szybciej posadzimy kupione rośliny na miejsca stałe, tym lepiej.
(źródło materiałów: Katalog Roślin. Drzewa, krzewy, byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich, 2016)