Jak czyścić baterie łazienkowe: domowe sposoby

Jak czyści baterię łazienkową, by zadbana i lśniąca była elegancką ozdobą łazienki. Podczas codziennego użytkowania na powierzchni baterii pojawia się warstwa brudu, osadu i kamienia oraz tłuste plamy. Prawidłowa konserwacja zapewni jej bezawaryjną eksploatację na wiele lat.
Klasyczna bateria łazienkowa wykonana jest z mosiądzu oraz dodatkowo pokryta warstwą niklu i chromu. Zdarzają się także różne inne wykończenia w kolorze białym, czarnym, złotym, postarzanej patyny – galwanizowane lub malowane proszkowo. Zwykle baterie są trwałe i odporne na mechaniczne uszkodzenia. Nie należy ich jednak mocno szorować, ani do czyszczenia używać szorstkich przedmiotów: szczotek drucianych, gąbek z wełny szklanej oraz agresywnych substancji powierzchniowo czynnych, takich jak: proszki do prania, pasty i mleczka o wysokiej granulacji. Silnie działające substancje żrące wykorzystywane do wybielania oraz usuwania kamienia i osadu w łazience są bardzo szkodliwe dla warstwy pokrywającej baterię. Powłoka niklowo-chromowa jest podatna na działanie silnych kwasów nieorganicznych, takich jak kwas solny czy fosforowy i silnych zasad, które znajdują się w powszechnie stosowanych środkach czystości stosowanych do dezynfekcji ceramiki sanitarnej oraz preparatów czyszczących na bazie alkoholu. Ciągłe stosowanie tych preparatów może doprowadzić do powstawania trwałych plam i zacieków na korpusie baterii łazienkowej, porowacenia powierzchni zewnętrznej, osadzania się większej ilości osadu i kamienia, a w konsekwencji do całkowitego zniszczenia baterii.
Polecany artykuł:
Ogólne zasady czyszczenia baterii
Zewnętrzną powłokę baterii powinniśmy umyć płynnym środkiem czyszczącym o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie, np. szarym rozpuszczonym w ciepłej wodzie lub w rozcieńczonym płynie do mycia naczyń. Płyn myjący zawsze nakładamy na miękką szmatkę lub delikatną gąbkę i dopiero wtedy myjemy powierzchnię. Na koniec dokładnie spłukujemy czystą wodą i wycieramy do sucha. Zawsze stosujmy się do zaleceń producenta, który poleca środki oraz techniki czyszczenia baterii łazienkowej. Zaniedbanie w czyszczeniu i złe praktyki mogą spowodować powstanie trwałych i nieestetycznych uszkodzeń.
Czyszczenie baterii łazienkowej octem i kwaskiem cytrynowym
W przypadku mocniejszych zabrudzeń tj. osadu powstałego na skutek odkładania się mineralnych związków wapnia i magnezu na powierzchni armatury zastosujmy sprawdzone domowe sposoby. Przygotowany roztwór octu spirytusowego z wodą w proporcji 1 szklanka wody i 1 szklanka octu lub wodny roztwór kwasku cytrynowego – 1 szklanka wody i 1 torebka kwasku cytrynowego nałóżmy gąbką na brudną powierzchnię i delikatnie wetrzyjmy środek we wszystkie szczeliny. Na silnie zabrudzone elementy baterii możemy położyć namoczoną szmatkę z roztworem i pozostawić na kilka minut dłużej. Po chwili spłuczmy dokładnie armaturę ciepłą wodą i wytrzyjmy do sucha. Następnie miękką, bawełnianą szmatką wypolerujmy baterię na błysk, aby nie pozostawić zacieków i smug. Regularne mycie i polerowanie nada jej elegancki blask.
Polecany artykuł:
Odkamienianie perlatora
Opisany wyżej domowy preparat przyda się nam również przy odkamienianiu perlatora tzn. sitka w kształcie pierścienia, które montuje się na końcówce kranu. Powoduje ona optyczne zwiększenie wody poprzez jej napowietrzenie. Perlator wykręcamy ręcznie lub przy użyciu klucza hydraulicznego. Narzędzia używajmy jednak z rozwagą, aby nie zedrzeć warstwy ozdobnej kranu. Najlepiej jest użyć miękkiej szmatki jako podkładu. Po zdemontowaniu namoczmy brudne sitko w roztworze octu lub kwasku cytrynowego na ok. 1 godz. Po tym czasie wypłuczmy resztki kamienia i osadu, a następnie zamontujmy perlator na swoje miejsce.
Polecany artykuł:
Pielęgnacja baterii w nietypowych kolorach
Ostatnio modne są baterie różnokolorowe. Po dokładnym umyciu i osuszeniu należy je dodatkowo zakonserwować środkami hydrofobowymi. Zapewniają one woskową barierę ochronną na powierzchni baterii, krople wody nie zatrzymują się na armaturze i dzięki temu nie pozostawiają matowego osadu.
Polecany artykuł: