Jak czyścić baterie łazienkowe: domowe sposoby

2019-12-04 13:50
czyszczenie baterii
Autor: Gettyimages Prawidłowa konserwacja i pielęgnacja baterii łazienkowej zapewni jej bezawaryjną eksploatację na wiele lat

Jak czyści baterię łazienkową, by zadbana i lśniąca była elegancką ozdobą łazienki. Podczas codziennego użytkowania na powierzchni baterii pojawia się warstwa brudu, osadu i kamienia oraz tłuste plamy. Prawidłowa konserwacja zapewni jej bezawaryjną eksploatację na wiele lat.

Klasyczna bateria łazienkowa wykonana jest z mosiądzu oraz dodatkowo pokryta warstwą niklu i chromu. Zdarzają się także różne inne wykończenia w kolorze białym, czarnym, złotym, postarzanej patyny – galwanizowane lub malowane proszkowo. Zwykle baterie są trwałe i odporne na mechaniczne uszkodzenia. Nie należy ich jednak mocno szorować, ani do czyszczenia używać szorstkich przedmiotów: szczotek drucianych, gąbek z wełny szklanej oraz agresywnych substancji powierzchniowo czynnych, takich jak: proszki do prania, pasty i mleczka o wysokiej granulacji. Silnie działające substancje żrące wykorzystywane do wybielania oraz usuwania kamienia i osadu w łazience są bardzo szkodliwe dla warstwy pokrywającej baterię. Powłoka niklowo-chromowa jest podatna na działanie silnych kwasów nieorganicznych, takich jak kwas solny czy fosforowy i silnych zasad, które znajdują się w powszechnie stosowanych środkach czystości stosowanych do dezynfekcji ceramiki sanitarnej oraz preparatów czyszczących na bazie alkoholu. Ciągłe stosowanie tych preparatów może doprowadzić do powstawania trwałych plam i zacieków na korpusie baterii łazienkowej, porowacenia powierzchni zewnętrznej, osadzania się większej ilości osadu i kamienia, a w konsekwencji do całkowitego zniszczenia baterii.

Ogólne zasady czyszczenia baterii

Zewnętrzną powłokę baterii powinniśmy umyć płynnym środkiem czyszczącym o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie, np. szarym rozpuszczonym w ciepłej wodzie lub w rozcieńczonym płynie do mycia naczyń. Płyn myjący zawsze nakładamy na miękką szmatkę lub delikatną gąbkę i dopiero wtedy myjemy powierzchnię. Na koniec dokładnie spłukujemy czystą wodą i wycieramy do sucha. Zawsze stosujmy się do zaleceń producenta, który poleca środki oraz techniki czyszczenia baterii łazienkowej. Zaniedbanie w czyszczeniu i złe praktyki mogą spowodować powstanie trwałych i nieestetycznych uszkodzeń.

Czyszczenie baterii łazienkowej octem i kwaskiem cytrynowym

W przypadku mocniejszych zabrudzeń tj. osadu powstałego na skutek odkładania się mineralnych związków wapnia i magnezu na powierzchni armatury zastosujmy sprawdzone domowe sposoby. Przygotowany roztwór octu spirytusowego z wodą w proporcji 1 szklanka wody i 1 szklanka octu lub wodny roztwór kwasku cytrynowego – 1 szklanka wody i 1 torebka kwasku cytrynowego nałóżmy gąbką na brudną powierzchnię i delikatnie wetrzyjmy środek we wszystkie szczeliny. Na silnie zabrudzone elementy baterii możemy położyć namoczoną szmatkę z roztworem i pozostawić na kilka minut dłużej. Po chwili spłuczmy dokładnie armaturę ciepłą wodą i wytrzyjmy do sucha. Następnie miękką, bawełnianą szmatką wypolerujmy baterię na błysk, aby nie pozostawić zacieków i smug. Regularne mycie i polerowanie nada jej elegancki blask.

Odkamienianie perlatora

Opisany wyżej domowy preparat przyda się nam również przy odkamienianiu perlatora tzn. sitka w kształcie pierścienia, które montuje się na końcówce kranu. Powoduje ona optyczne zwiększenie wody poprzez jej napowietrzenie. Perlator wykręcamy ręcznie lub przy użyciu klucza hydraulicznego. Narzędzia używajmy jednak z rozwagą, aby nie zedrzeć warstwy ozdobnej kranu. Najlepiej jest użyć miękkiej szmatki jako podkładu. Po zdemontowaniu namoczmy brudne sitko w roztworze octu lub kwasku cytrynowego na ok. 1 godz. Po tym czasie wypłuczmy resztki kamienia i osadu, a następnie zamontujmy perlator na swoje miejsce.

Pielęgnacja baterii w nietypowych kolorach

Ostatnio modne są baterie różnokolorowe. Po dokładnym umyciu i osuszeniu należy je dodatkowo zakonserwować środkami hydrofobowymi. Zapewniają one woskową barierę ochronną na powierzchni baterii, krople wody nie zatrzymują się na armaturze i dzięki temu nie pozostawiają matowego osadu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie