Dezynfekcja mieszkania i przedmiotów: jak ją przeprowadzić skutecznie

2020-06-17 12:53 Julia Wiśniewska
Dezynfekcja kuchnia
Autor: gettyimages Dezynfekowanie blatu kuchennego

Są sytuacje, gdy konieczna jest dezynfekcja mieszkania wraz z przedmiotami, które się w nim znajdują. W realiach zagrożenia epidemiologicznego powinniśmy bardziej zwracać uwagę na otoczenie, w którym się znajdujemy i dbać o higieniczne warunki.

Patogeny mogą przebywać na powierzchniach różnych przedmiotów. Wszystko zależy od materiału i oczywiście rodzaju patogenu. Według badań opublikowanych w „The New England Journal of Medicine” z marca 2020 r. wirus powodujący chorobę zwaną powszechnie jako koronawirus (COVID-19)  może utrzymywać się przez kilka godzin na różnych powierzchniach: do 4 godzin na miedzi, do 24 na kartonie i do 2,3 dni na papierze czy stali. Oczywiście prawdopodobieństwo zarażenia się przez dotykanie tych powierzchni jest raczej niewielkie, ale warto mieć to na uwadze. Podstawową zasadą w walce z tym wirusem jest dokładne mycie rąk wodą z mydłem lub płynem na bazie alkoholu.

Odkażanie mieszkania możemy przeprowadzić sami lub z pomocą specjalizującej się w tym firmy. Jak więc przeprowadzić dezynfekcję naszego mieszkania lub przedmiotów, by czuć się bardziej bezpiecznym – nie tylko w czasach z wirusem, ale po przebyciu innych chorób?

Dezynfekcja przedmiotów

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Dezynfekcja mieszkania i przedmiotów

Podczas pandemii koronowirusa dbajmy o to, by porządniej przecierać klamki, muszle toaletowe, brodziki, zlewy, umywalki, prysznice, włączniki światła – tych nie czyścimy wilgotną szmatką, ale chusteczką antybakteryjną. Gdy chora osoba wyzdrowiała, to warto jeszcze raz zdezynfekować wszystkie powierzchnie i przedmioty.

Pamiętajmy o odkażaniu urządzeń elektronicznych – szczególnie podczas trwającej pandemii. To na nich jest najwięcej patogenów. Są to smartfony, piloty do telewizora, kuchenka, mikrofala, przyciski w zmywarce czy pralce. Odkażajmy także klucze. A jeśli o kluczach mowa, to na rynku dostępny jest także specjalny klucz, który się dezynfekuje sam. Jest on pomocny przy bezdotykowym otwieraniu czy zamykaniu drzwi. Polski wynalazek BLOK-R jest używany przy naciskaniu przycisków, np. na domofonie, terminalu płatniczym, czy bankomacie. Wykonany jest z antyseptycznej miedzi -  sam się dezynfekuje w ciągu kilku godzin.

Czyszczenie smartfona
Autor: gettyimages Nie zapominajmy o regularnym przecieraniu naszych smartfonów - to wskazówka nie tylko na czas pandemii

Środki i płyny do dezynfekcji

Najlepiej skorzystać ze środków i płynów do dezynfekcji dostępnych w sklepach. Mają w swym składzie spirytus i w ten sposób działają na bakterie i wirusy. Płyn do dezynfekcji można także wykonać samodzielnie, np. 96 proc. alkohol zmieszać z wodą i dodać np. olejku z drzewa herbacianego, który nie tylko nada roztworowi zapach, ale ma również działanie bakteriobójcze.

Przeczytaj też:

Wentylacja a koronawirus: jaki jest bezpieczny system wentylacji w czasie pandemii i po niej >>>

Pamiętajmy o dokładnym wywietrzeniu mieszkania, wyrzuceniu śmieci oraz zrobieniu prania – w 60 stopniach Celsjusza (w tej temperaturze ginie np. koronawirus - przestaje być aktywny i groźny). Ważna jest również dezynfekcja naczyń czy sztućców – w zmywarce wybierzmy program z temperaturą 70-95 stopni.

Pranie tkanin
Autor: gettyimages Koronawirus przestaje być aktywny w temperaturze 60 stopni Celsjusza

Dezynfekcja tkanin

Wspominaliśmy o praniu, ale są takie tkaniny, których nie można prać w temperaturze powyżej 30 stopni. Co wtedy? Dostępne są specjalne płyny czy spraye do dezynfekcji, które niszczą bakterie podczas prania w niskich temperaturach. Możemy je dodać do proszku czy żelu do prania lub w sposób, w który wskaże producent.

Przeczytaj także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE