Dezynfekcja mieszkania i przedmiotów: jak ją przeprowadzić skutecznie

2020-06-17 12:53
Dezynfekcja kuchnia
Autor: gettyimages Dezynfekowanie blatu kuchennego

Są sytuacje, gdy konieczna jest dezynfekcja mieszkania wraz z przedmiotami, które się w nim znajdują. W realiach zagrożenia epidemiologicznego powinniśmy bardziej zwracać uwagę na otoczenie, w którym się znajdujemy i dbać o higieniczne warunki.

Patogeny mogą przebywać na powierzchniach różnych przedmiotów. Wszystko zależy od materiału i oczywiście rodzaju patogenu. Według badań opublikowanych w „The New England Journal of Medicine” z marca 2020 r. wirus powodujący chorobę zwaną powszechnie jako koronawirus (COVID-19)  może utrzymywać się przez kilka godzin na różnych powierzchniach: do 4 godzin na miedzi, do 24 na kartonie i do 2,3 dni na papierze czy stali. Oczywiście prawdopodobieństwo zarażenia się przez dotykanie tych powierzchni jest raczej niewielkie, ale warto mieć to na uwadze. Podstawową zasadą w walce z tym wirusem jest dokładne mycie rąk wodą z mydłem lub płynem na bazie alkoholu.

Odkażanie mieszkania możemy przeprowadzić sami lub z pomocą specjalizującej się w tym firmy. Jak więc przeprowadzić dezynfekcję naszego mieszkania lub przedmiotów, by czuć się bardziej bezpiecznym – nie tylko w czasach z wirusem, ale po przebyciu innych chorób?

Dezynfekcja przedmiotów

Dezynfekcja mieszkania i przedmiotów

Podczas pandemii koronowirusa dbajmy o to, by porządniej przecierać klamki, muszle toaletowe, brodziki, zlewy, umywalki, prysznice, włączniki światła – tych nie czyścimy wilgotną szmatką, ale chusteczką antybakteryjną. Gdy chora osoba wyzdrowiała, to warto jeszcze raz zdezynfekować wszystkie powierzchnie i przedmioty.

Pamiętajmy o odkażaniu urządzeń elektronicznych – szczególnie podczas trwającej pandemii. To na nich jest najwięcej patogenów. Są to smartfony, piloty do telewizora, kuchenka, mikrofala, przyciski w zmywarce czy pralce. Odkażajmy także klucze. A jeśli o kluczach mowa, to na rynku dostępny jest także specjalny klucz, który się dezynfekuje sam. Jest on pomocny przy bezdotykowym otwieraniu czy zamykaniu drzwi. Polski wynalazek BLOK-R jest używany przy naciskaniu przycisków, np. na domofonie, terminalu płatniczym, czy bankomacie. Wykonany jest z antyseptycznej miedzi -  sam się dezynfekuje w ciągu kilku godzin.

Czyszczenie smartfona
Autor: gettyimages Nie zapominajmy o regularnym przecieraniu naszych smartfonów - to wskazówka nie tylko na czas pandemii

Środki i płyny do dezynfekcji

Najlepiej skorzystać ze środków i płynów do dezynfekcji dostępnych w sklepach. Mają w swym składzie spirytus i w ten sposób działają na bakterie i wirusy. Płyn do dezynfekcji można także wykonać samodzielnie, np. 96 proc. alkohol zmieszać z wodą i dodać np. olejku z drzewa herbacianego, który nie tylko nada roztworowi zapach, ale ma również działanie bakteriobójcze.

Przeczytaj też:

Wentylacja a koronawirus: jaki jest bezpieczny system wentylacji w czasie pandemii i po niej >>>

Pamiętajmy o dokładnym wywietrzeniu mieszkania, wyrzuceniu śmieci oraz zrobieniu prania – w 60 stopniach Celsjusza (w tej temperaturze ginie np. koronawirus - przestaje być aktywny i groźny). Ważna jest również dezynfekcja naczyń czy sztućców – w zmywarce wybierzmy program z temperaturą 70-95 stopni.

Pranie tkanin
Autor: gettyimages Koronawirus przestaje być aktywny w temperaturze 60 stopni Celsjusza

Dezynfekcja tkanin

Wspominaliśmy o praniu, ale są takie tkaniny, których nie można prać w temperaturze powyżej 30 stopni. Co wtedy? Dostępne są specjalne płyny czy spraye do dezynfekcji, które niszczą bakterie podczas prania w niskich temperaturach. Możemy je dodać do proszku czy żelu do prania lub w sposób, w który wskaże producent.

Przeczytaj także:

Sonda
Czy używasz maseczki ochronnej w czasie pandemii koronawirusa?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE