Dom na wąską działkę. Nowoczesne projekty domów na wąską działkę

2022-04-12 14:26

Projekty domów na wąską działkę są jednymi z najczęściej poszukiwanych przez inwestorów. Z czego wynika ten trend i dlaczego wąskie działki są tak popularne? Dowiedz się, jaki dom można postawić na wąskiej działce.

Spis treści

  1. Dlaczego wąskie działki są tak popularne?
  2. GALERIA: zobacz projekty domów na wąską działkę
  3. Minimalne odległości od granicy działki
  4. Jak zmieścić wymarzony dom na wąskiej działce
  5. Projekty domów na wąską działkę
  6. Dom na wąską działkę parterowy z wydłużoną bryłą 
  7. Dom na wąską działkę z transparentną elewacją ogrodową
  8. Dom na wąską działkę komfortowy i wygodny
  9. Dom na wąską działkę dla pięcioosobowej rodziny
  10. Dom na wąską działkę: M147 - Bratnia dusza - szerokość działki 14 m
  11. Dom na wąską działkę: C304a - Nieodzowny - wariant I - szerokość działki 16,2 m
  12. Dom na wąską działkę z małą powierzchnią zabudowy
  13. Dom na wąską działkę z reprezentacyjną dłuższą elewacją
  14. Dom na wąską działkę z nietypowym, wolnostojącym balkonem

Mała szerokość działki nie przekreśla możliwości wybudowania na niej funkcjonalnego domu i wygospodarowania miejsca na atrakcyjny ogród. Jednak bryła domu musi być dostosowana do kształtu parceli – architekci najczęściej ją wydłużają, ale są też inne sposoby.

Powierzchnie domu: co oznaczają i jak się je oblicza

Dlaczego wąskie działki są tak popularne?

Na pewno nie dlatego, że są łatwe w zagospodarowaniu. Najczęściej jest tak, że po prostu nie mamy innego wyjścia - albo wąska działka, albo żadna. Powody mogą być różne. Możemy nie znaleźć innej w wymarzonej lokalizacji, możemy dostać ją od rodziców, a może zwyczajnie nas nie stać na inną. Im bardziej wydłużona i wąska działka, tym tańsza. Sprzedający są świadomi korzyści, jakie daje działka o bardziej regularnym kształcie, dlatego jej cena zawsze będzie wyższa od działki wąskiej.

Przeczytaj też:

Działka długa, trójkątna lub wąska. Jaki dom wybudować na nietypowej działce >>>

GALERIA: zobacz projekty domów na wąską działkę

Minimalne odległości od granicy działki

W przypadku gdy dysponujemy wąską działką, głównym przepisem, który będzie nam spędzał sen z powiek jest ten, mówiący o minimalnych odległościach budynku od granic. Niestety, jeśli nasza działka jest szeroka na 20 metrów, to nie oznacza, że nasz dom będzie mógł być równie szeroki.

Ogólny przepis mówi, że budynku nie można wybudować w mniejszej odległości od granicy działki niż:

  • 3 m, gdy jest zwrócony w stronę granicy ścianą bez otworów;
  • 4 m, gdy od strony granicy będzie ściana z otworami drzwiowymi lub okiennymi.

Przeczytaj więcej: Usytuowanie budynku - odległość od granicy działki >>>

Jak zmieścić wymarzony dom na wąskiej działce

Może się zdarzyć tak, że po długich poszukiwaniach znajdziemy w końcu projekt perfekcyjny w każdym calu, ale niestety będzie on za szeroki. W takich sytuacjach kluczowe będzie pytanie: o ile za szeroki? Nie oszukujmy się, nie zwęzimy domu o kilka metrów, bez gruntownych zmian w konstrukcji i funkcjonalności. Istnieje za to kilka prostych modyfikacji, dzięki którym można odzyskać kilkadziesiąt centymetrów.

Co można bez większych problemów zmienić w projekcie:

  • zlikwidować okna w ścianie bocznej lub zamienić je na luksfery
  • zmniejszyć wysięg tarasu
  • zmniejszyć wysięg balkonu
  • przeniesienie bramy w garażu dwustanowiskowym na boczną ścianę – wówczas dom można obrócić o 90 stopni

Projekty domów na wąską działkę

Przedstawiamy projekty domów, które zmieścimy na wąskich działkach. Każdy opis, oprócz plusów i minusów, zawiera także porady, co zrobić, aby minimalny rozmiar działki mógł być jeszcze mniejszy.

Dom na wąską działkę parterowy z wydłużoną bryłą 

Projekt domu M249 Wygodny

Autor: architekt Katarzyna Słupeczańska

  • powierzchnia użytkowa: 128,5 mkw.
  • powierzchnia netto: 169,8 mkw.
  • powierzchnia zabudowy: 235,7 mkw.
  • wymiary działki: 19,30 x 29,20 m
  • liczba pokoi: 5

Wydłużona bryła domu to najpowszechniejszy wybór w przypadku wąskiej działki. Kształt długiego prostokąta jest optymalny – będąc echem zarysu parceli, pozwala na idealne wpasowanie w nią budynku. Takie rozwiązanie nabiera szczególnego znaczenia dla domu parterowego, gdy jego plan musi być funkcjonalnie rozbudowany w obrębie jednej kondygnacji.

Tym razem bryła została wydłużona aż na 22,2 m przy szerokości 11,3 m. Jej długość pozwoliła na wyraźne funkcjonalne strefowanie domu. I tak od frontu jest część gospodarczo-techniczno-sanitarna. W przemyślany sposób zaprojektowano w niej trakty komunikacyjne – z garażu można przejść do schowka, kotłowni, z niej do pralni, a następnie do łazienki. Jest także przejście z garażu do holu w części mieszkalnej – przez schowek i garderobę.

Strefa dzienna to odbicie kształtu bryły – jest analogicznie do niej wydłużona. Kuchnia (10,7 m²), jadalnia i pokój dzienny (35,0 m²) są umieszczone na jednej osi. Na granicy strefy dziennej i nocnej umieszczono długi, wydzielony ścianą korytarz i gabinet (9,1 m2 ). Za nim zaczyna się prywatna strefa, tzw. nocna. Są w niej trzy sypialnie o sprawiedliwe podzielonej przestrzeni – każda ma blisko 13 m², ale tylko przy jednej została wydzielona garderoba (2,8 m²).

W domu są dwie łazienki – mniejsza (4,7 m²) na granicy strefy nocnej z dzienną, większa (5,8 m²) w strefie nocnej. Projekt jest konsekwentny – do długiej bryły przylegają dwa wydłużone tarasy. Na duży (36 m²) można wyjść z pokoju dziennego i jednej z sypialń. Mniejszy (9,3 m²) przylega do strefy techniczno-roboczej. Został połączony z gabinetem, pralnią i kotłownią.

Projekt M249 Wygodny
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M249 Wygodny, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Dom na wąską działkę z transparentną elewacją ogrodową

Projekt C365c Przejrzysty – wariant III

Autor: architekt Przemysław Biryło

  • powierzchnia użytkowa: 62,8 mkw.
  • powierzchnia netto: 68,8 mkw.
  • powierzchnia zabudowy: 103,4 mkw.
  • wymiary działki: 19,50 x 16,10 m
  • liczba pokoi: 3

Zadziwiający przykład tego, jak architekt może maksymalnie ekonomicznie wykorzystać przestrzeń małego domu. Na 62,8 m² powierzchni użytkowej udało się „spakować” dwie sypialnie (11,5 i 12,4 m²), strefę dzienną (pokój 21,2 + kuchnia 6,0 m²), przestronną łazienkę (6,3 m²) kotłownię oraz przedsionek z funkcją minigarderoby. Trudno w tym domu znaleźć powierzchnię przeznaczoną jedynie na komunikację. Główne jej funkcje przejęła strefa dzienna.

Przeczytaj też:

Małe domy całoroczne do 100 m2. Projekty domów o niewielkim metrażu >>>

Elastyczne podejście do powierzchni ma jeszcze jeden wymiar – przestrzeń strefy dziennej można powiększyć o 12,4 m² przylegającego do niej pokoju – wystarczy rozsunąć dwuskrzydłowe drzwi. Inny sposób rozciągania domowej przestrzeni to wielkie tarasowe przeszklenia. W tym projekcie dają one efekt spektakularny, bo umieszczono je we wszystkich sąsiadujących ze sobą pokojach.

Kolejnym dowodem na to, że elastyczność to zasadnicza cecha tego projektu, jest możliwość adaptacji poddasza i dostosowania domu do nowych potrzeb domowników.

Projekt C365c Przejrzysty - wariant III
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C365c Przejrzysty - wariant III, arch. Przemysław Biryło. Z tej perspektywy dom wygląda najatrakcyjniej – to dzięki ogrodowej przeszklonej elewacji, którą osłaniają ramy tarasowej wnęki Link: Sprawdź projekt >>>
Projekt C365c Przejrzysty - wariant III
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C365c Przejrzysty - wariant III, arch. Przemysław Biryło. Tak może prezentować się rozciągnięta przestrzeń strefy dziennej Link: Sprawdź projekt >>>

Dom na wąską działkę komfortowy i wygodny

Projekt domu M230 Zachodzące słońce

Autor: arch. Ewa Dziewiątkowska

  • powierzchnia użytkowa: 110,0 mkw.
  • powierzchnia netto: 136,4 mkw.
  • powierzchnia zabudowy: 175,0 mkw.
  • wymiary działki: 17,00 x 28,30 m
  • liczba pokoi: 5

Projekt domu M230 Zachodzące słońce to wygoda, przestrzeń i nowoczesność - można by rzec, że dom idealny. To dowód na to, że również w domach zaprojektowanych na wąską działkę można mieszkać bardzo komfortowo. Wejście do budynku zaplanowano z boku, dzięki czemu od frontu wygospodarowano garaż oraz kotłownię.

Po lewej stronie od wejścia przewidziano dużą sypialnię, łazienkę oraz korytarz pełniący jednocześnie funkcję garderoby. Te trzy pomieszczenia stanowią wydzieloną, intymną strefę, oddaloną od pozostałych sypialni. Przestrzeń relaksu i spożywania posiłków to obszerny pokój dzienny, który połączono z kuchnią poprzez „wyspę”. To nowoczesne rozwiązanie niewątpliwie będzie sprzyjać wspólnemu gotowaniu, a otwarta przestrzeń pozwoli na uczestniczenie w biesiadowaniu, będąc jednocześnie w kuchni. Salon to idealnie doświetlone wnętrze. Prawie cała jego ściana to szklana fasada z drzwiami balkonowymi prowadzącymi na rozległy taras, okalający budynek z dwóch stron. Latem, będzie to zapewne najczęściej użytkowane miejsce domu. Zimą natomiast, można będzie poczuć ciepło kominka i cieszyć się urokiem żywego ognia.

W tylnej części domu zaprojektowano trzy sypialnie oraz łazienkę. Każda z sypialni dysponuje wyjściem na taras. Oprócz wysokiej funkcjonalności dom jest także na odpowiednim poziomie wizualnym. Na części budynku przewidziano grafitowe płytki klinkierowe, które skontrastowano z bielą pozostałych ścian. Dodatki z jasnego drewna ociepliły bryłę i rozjaśniły dominujący na froncie grafit. Dzięki tym wszystkim zabiegom jest to wymarzony dom na miarę XXI wieku.

M230 Zachodzące słońce
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M230 Zachodzące słońce, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Dom na wąską działkę dla pięcioosobowej rodziny

Projekt domu M239c Doborowy - wariant III

Autor: arch. Katarzyna Słupeczańska

  • powierzchnia użytkowa: 129,4 mkw.
  • powierzchnia zabudowy: 114,8 mkw.
  • wymiary działki: 16,00 x 20,80 m
  • liczba pokoi: 5

Projekt domu M239c Doborowy – wariant III to świetna propozycja dla pięcioosobowej rodziny. Frontową część parteru zajmuje przedsionek, jednostanowiskowy garaż oraz kotłownia.

Strefę dzienną zaplanowano z tyłu domu, zatem najbardziej korzystnym rozwiązaniem będzie usytuowanie budynku wejściem od północy. W strefie dziennej wytyczono trzy funkcjonalne obszary – wypoczynkowy, konsumpcyjny i kuchenny. Strefę dziennego relaksu umeblowano zestawem wypoczynkowych i funkcjonalnych mebli, a przede wszystkim kominkiem, zapewniając mieszkańcom i ich gościom ciepły i przyjazny klimat. Wzdłuż całej elewacji tylnej przewidziano ciąg drzwi balkonowych, które zagwarantują odpowiednie doświetlenie i bezkolizyjną komunikację z dworem. Na poddasze domu składają się cztery sypialnie, dwie łazienki oraz pralnia. Jedna z łazienek przynależy do dwuosobowej sypialni, a druga dedykowana jest mieszkańcom pozostałych trzech sypialni.

Mimo że bryła jest prosta, prezentuje się oryginalnie, przykuwa uwagę i zaprasza do środka. Ozdobnymi detalami są drewniane panele w miodowym kolorze oraz szare płytki klinkierowe, które – po skontrastowaniu z bielą ścian – przejęły dominację. W kolorze drewna jest także stolarka okienna oraz posadzka tarasu, natomiast szarość widzimy na połaciach dachu i wejściowym podeście. Ta kolorystyczna kompozycja oraz uwypuklenie detali, stworzyły harmonijną i uporządkowaną kreację.

Projekt M239c Doborowy - wariant III
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M239c Doborowy - wariant III, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Dom na wąską działkę: M147 - Bratnia dusza - szerokość działki 14 m

Autor: arch. Ewa Dziewiątkowska

Przeczytaj więcej o projekcie M147 - Bratnia dusza >>>

Powierzchnia użytkowa: 106,1 m2

+++ Plusy: Dom o szerokości zaledwie 7 m, z kalenicą równoległą do drogi (w domach na wąską działkę jest to rzadko spotykane rozwiązanie). Ten projekt wyróżnia duży przedsionek oraz trzy przestronne i ustawne sypialnie na piętrze.

--- Minusy: Konieczność wykonania dwóch lukarn podnosi koszty budowy i pokrycia dachu.

Liczba pokoi: 4
Wymiary działki: 14,0 x 20, m
Powierzchnia zabudowy: 83,6 m2
Garaż: NIE
Ile miejsca można zyskać:  Brak okien w jednej ze ścian bocznych pozwala łatwo dostosować projekt do zabudowy bliźniaczej. Zyskalibyśmy na tym dokładnie 3 metry szerokości działki
M147 - Bratnia dusza
Autor: arch. Ewa Dziewiątkowska, Kolekcja projektów Muratora Link: Sprawdź projekt >>>

Dom na wąską działkę: C304a - Nieodzowny - wariant I - szerokość działki 16,2 m

Autor: arch. Przemysław Biryło

Przeczytaj więcej o projekcie C304a - Nieodzowny >>>

Powierzchnia użytkowa: 87,9 m2

+++ Plusy: Ten dom ma tylko 8 m szerokości, a dzięki wejściu w narożniku, będzie pasował zarówno na wąską jak i na płytką działkę. Docenimy w nim dużą kotłownię, niewielką, ale bardzo praktyczną spiżarnię oraz dwie łazienki. Warto zwrócić uwagę, że jedna z łazienek może być połączona z sypialnią, tworząc tzw. master bedroom.

--- Minusy: Kotłownia znajduje się w części mieszkalnej. Gdy zamontujemy kocioł na paliwo stałe, będziemy nosić opał i odpady ze spalania przez przedpokój lub transportować wszystko oknem.

Liczba pokoi: 4
Wymiary działki: 16,2 x 23,9 m
Możliwość adaptacji poddasza: TAK (44,1 m2)
Garaż NIE
Ile można zyskać:  Zmniejszenie wysięgu tarasu o 0,2 m umożliwi zachowanie wymaganych 4 m od ścian z otworami, a przez to zmniejszy minimalne wymiary działki o 20 cm w długości i szerokości. Dodatkowo, likwidacja otworów w bocznej ścianie pozwoli jeszcze zmniejszyć minimalną szerokość działki o 1 m. Można tego dokonać wstawiając drzwi zewnętrzne z przeszkleniem lub naświetlem, montując luksfery w kotłowni, a okno w kuchni przenosząc na tylną elewację.
C304a - Nieodzowny
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C304a Nieodzowny, arch. Przemysław Biryło. Ciepła, słoneczna kolorystyka elewacji i prosta bryła wzbudzają ciekawość co dom kryje w swoim wnętrzu Link: Sprawdź projekt >>>

Dom na wąską działkę z małą powierzchnią zabudowy

Projekt domu AG014 EX 2 soft 

Autor: Archipelag

  • powierzchnia użytkowa: 124,4 mkw.
  • powierzchnia netto: 152,2 mkw.
  • powierzchnia zabudowy: 89,7 mkw.
  • wymiary działki: 16,90 x 18,30 m
  • liczba pokoi: 5

Jej minimalizowanie może przekładać się na niewielką szerokość domu. Tak jest tym razem – frontowa elewacja ma 9,9 m. Aby dom można było wpasować w wąską parcelę, projektanci zrezygnowali z okien na jednej bocznej elewacji. Dzięki temu można było zmniejszyć jej odległość od granicy działki do 3 m.

Redukowanie miejsca, jakie dom ma zająć na działce, ma swoje konsekwencje – wiele funkcji musi przejąć górna kondygnacja – tym razem piętro, które ma tę przewagę nad poddaszem, że pozwala na znacznie bardziej ekonomiczne wykorzystanie powierzchni i łatwiejszą aranżację. W tym domu ulokowano na piętrze aż trzy wygodne sypialnie (od 13,6 do 21,7 m²), przestronną łazienkę (7 m²) i WC. Na parterze usytuowano otwartą strefę dzienną z częścią kuchenną (9,3 m²), jadalnianą (11,6 m²) i wypoczynkową (20,8 m²) oraz łazienkę z natryskiem (2,6 m²).

Przeczytaj też:

Najładniejsze salony z kuchnią w projektach domów z katalogu Muratora >>>

Ważne są tu pomieszczenia techniczno-gospodarcze: duża kotłownia (8,5 m²), która z powodzeniem może pełnić funkcję schowka czy pralni, oraz spiżarnia – choć jest mała, pomoże ukryć rozgardiasz z otwartej kuchni.

Dzięki niedużej powierzchni zabudowy (89,7 m²) dom można wznieść na małej parceli – takiej, która ma zaledwie 309,27 m² powierzchni. Na uwagę zasługuje zaproponowany w projekcie zielony taras na dachu, który w pewnym stopniu może zrekompensować niedużą powierzchnię ogrodu

Projekt domu AG014 - EX 2 soft
Autor: Archipelag, muratorpjekty.pl Projekt domu AG014 - EX 2 soft, autor Archipelag. Ten projekt to idealna propozycja na małą wąską działkę – piętrowy dom z zielonym tarasem na dachu Link: Sprawdź projekt >>>

Dom na wąską działkę z reprezentacyjną dłuższą elewacją

Projekt AN1619 Elf 

Autor: architekt Ryszard Czapla/Archeton

  • powierzchnia użytkowa: 122,8 mkw.
  • powierzchnia netto: 116,9 mkw.
  • powierzchnia zabudowy: 235,7 mkw.
  • wymiary działki: 17,00 x 21,70 m
  • liczba pokoi: 5

Konieczność funkcjonalnego strefowania wydłużonego planu zaowocowała usytuowaniem pomieszczeń technicznych (garażu, kotłowni) przy szczytowej wąskiej ścianie. Przez to bardziej reprezentacyjna staje się wydłużona elewacja. To sprawia, że projekt dobrze wpisze się w wąską, płytką działkę o szerokim froncie (przy zachowaniu dystansu od jej granicy, pozwalającego na wygodny wjazd do garażu).

Reprezentacyjność ma tu duże znaczenie – w niewielkim domu (122,8 m² powierzchni użytkowej) na strefę dzienną przeznaczono aż 45,7 m². Zajmuje ona niemal całą część mieszkalną parteru. Ale nie tylko jej powierzchnia przesądza o reprezentacyjności. Ważny jest także układ poszczególnych części strefy dziennej, które usytuowano wokół umieszczonego centralnie kominka.

Na poddaszu ulokowano cztery wygodne sypialnie o powierzchniach użytkowych od 9,3 do 16,0 m², pozbawioną skosów łazienkę (10,2 m²) i pralnię. Dwie kondygnacje spinają okazałe i wygodne trójbiegowe schody.

Projekt AN1619 Elf
Autor: Archeton, muratorprojekty.pl Projekt AN1619 Elf, autor: Archeton, arch. Ryszard Czapla. Dom ma powierzchnię użytkową 122,8 m2, można go wybudować na działce o minimalnych wymiarach 17,00 x 21,70 m Link: Sprawdź projekt >>>

Dom na wąską działkę z nietypowym, wolnostojącym balkonem

Projekt AP008 Alwin

Autor: Archetyp

  • powierzchnia użytkowa: 165,4 mkw.
  • powierzchnia zabudowy: 153,3 mkw.
  • wymiary działki: 17,05 x 28,00 m
  • liczba pokoi: 5

Ten wolnostojący balkon sprawia, że i tak długa bryła robi wrażenie jeszcze dłuższej – optycznie ją powiększa i dostosowuje do kształtu parceli. Ma też inne duże atuty. Dzięki temu, że został zaprojektowany jako dostawiony do budynku, nie naraża na ryzyko powstania mostków termicznych i późniejsze straty ciepła. Poza tym jego realizację można przesunąć na późniejszy etap budowy, co może być ważne z powodów ekonomicznych.

Ma też znaczenie funkcjonalne – balkon stanowi zadaszenie tarasu przy dolnej kondygnacji. Co ciekawe, podział parteru jest podobny do tego w poprzednim projekcie. Jego część mieszkalna została zarezerwowana na przestronną strefę dzienną (ponad 52 m²) z usytuowanym centralnie kominkiem. Wprowadza do niej okazały (22,5 m²) hol z wyeksponowanymi schodami. Funkcjonalnie i optycznie powiększa ją taras przy jadalni i części wypoczynkowej.

Na poddaszu zlokalizowana jest strefa nocna. Tu znajduje się funkcjonalny master bedroom o powierzchni użytkowej blisko 27 m² – sypialnia (18,1 m²) połączona z garderobą (3,4 m²) i łazienką (5,7 m²). Są też dwie mniejsze sypialnie o powierzchniach blisko 11 m², łazienka (12,3 m²) i pralnia (5,4 m²). Przestrzeń poddasza urozmaicają i powiększają dwie lukarny przy jego strefie komunikacyjnej.

Przeczytaj też:

Domy z master bedroom. TOP 5 projektów gotowych Muratora >>>

Projekt AP008 Alwin
Autor: Archetyp, muratorprojekty.pl Projekt AP008 Alwin, autor: Archetyp. Ten wolnostojący balkon sprawia, że i tak długa bryła robi wrażenie jeszcze dłuższej – optycznie ją powiększa i dostosowuje do kształtu parceli Link: Sprawdź projekt >>>
Projekt AP008 Alwin
Autor: Archetyp, muratorprojekty.pl Projekt AP008 Alwin, autor: Archetyp. Część salonowo-jadalnianą otwiera duże przeszklenie na zadaszony taras Link: Sprawdź projekt >>>
Nasi Partnerzy polecają