Wygodny wjazd do garażu pod domem i na poziomie terenu

2015-12-08 14:56

Z garażu korzystasz kilka razy dziennie, dlatego wjazd do garażu musi być komfortowy. Wykończenie podjazdu powinno być trwałe i estetyczne. Gdy zjazd prowadzi do garażu pod domem, musi zapewnić szczególne bezpieczeństwo.

Krispol
Autor: KRISPOL Wjazd do garażu na poziomie terenu jest wygodny i zajmuje niewiele miejsca. Przed wrotami garażowymi należy przewidzieć dodatkowe 50-100 cm na ich swobodne otwieranie

Mimo że auta są ważnym elementem życia oraz krajobrazu, lepiej nie oddawać działki i domu we władanie samochodu. Warto przesłonić strefę podjazdu zielenią i nie tworzyć z garażu elementu przykuwającego uwagę, który stanowiłby konkurencję dla budynku mieszkalnego oraz głównych drzwi wejściowych.

Garaż na poziomie terenu

To najłatwiejszy i najwygodniejszy sposób wjazdu do garażu. Tak ukształtowany podjazd łatwo się odśnieża. Jeśli pozwala na to miejsce na działce, warto tę przestrzeń tak zaplanować, aby można było wygodnie zaparkować przed garażem samochód oraz po wyjechaniu z niego swobodnie zawrócić i wyjechać przodem na ulicę. Jeżeli chcesz mieć przed garażem miniplac manewrowy, musisz przeznaczyć na niego powierzchnię minimum 10 x 10 m. Wielkość ta wynika z promienia skrętu samochodu, który dla aut osobowych wynosi 4-5,5 m (promień wewnętrzny) i 5-6,4 m (zewnętrzny).

Wykończenie podjazdu

Podjazd przed garażem możesz wybetonować albo wykończyć warstwą nawierzchni drobnowymiarowej, na przykład kostką brukową. Nawierzchnia powinna być wytrzymała na nacisk kilku ton (tyle może ważyć samochód) i odporna na zabrudzenie olejami lub smarami. Ważne jest staranne opracowanie progu między posadzką zewnętrzną a wewnętrzną. Beton powinien być w tym miejscu wzmocniony, a jeśli będą tam zastosowane materiały izolacyjne, muszą one być wytrzymałe na nacisk. W posadzce na zewnątrz garażu należy ukształtować 1,5-2-procentowe spadki odprowadzające wodę do warstwy przepuszczalnej lub studzienki chłonnej.

Budowa podjazdu z kostki brukowej

Przystępując do wykonania podjazdu, trzeba wybrać grunt lub skuć stare warstwy na głębokość kilkudziesięciu centymetrów. Pierwszą warstwę drenująco-odsączającą tworzy 15 cm tłucznia. Następnie układaj podkład z chudego betonu. Kolejną warstwą jest podbudowa ze żwiru, którą należy starannie ubić i zagęścić. Na takiej podbudowie układaj zagęszczony podkład z piasku. Stanowi on podłoże pod kostkę betonową lub kamienną. Tylko mocno utwardzone podłoże gwarantuje, że po kilku sezonach posadzka się nie zapadnie i nie powstaną zagłębienia. Na posadzkę przed garażem trzeba wybierać wytrzymałą kostkę o wysokości minimum 6 cm. Jeśli planujesz wjeżdżanie na ten teren cięższymi pojazdami (traktor, samochód dostawczy), wybierz kostkę o grubości 8 cm lub jeszcze grubszą.

Podjazd z betonu

Innym rozwiązaniem – mocniejszym i stabilniejszym – jest wykonanie na wjeździe płyty betonowej wzmocnionej stalową siatką. Podbudowę pod płytę również przygotowuje się z tłucznia wyrównanego chudym betonem. Aby płyta nie popękała, nie może być monolitem. Należy ją zdylatować, czyli podzielić listwami szalunkowymi na mniejsze fragmenty o wymiarach 2,5 x 2,5 m, które będą pracować niezależnie. Grubość płyty powinna wynosić minimum 8-10 cm. Z niczym niezabezpieczonej powierzchni betonowej trudno jest usunąć plamy, dlatego warto ją na przykład pokryć poliuretanową farbą do betonu nadającą się do zastosowania na zewnątrz, która uszczelni go i uodporni na ścieranie. Farbą można też nadać betonowej posadzce ciekawy odcień.

Garaż pod domem

Tu konieczne jest wykonanie zjazdu. Nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie, dlatego stosuje się je wyłącznie w sytuacji, kiedy nie ma innej możliwości usytuowania garażu. Dojazd do zagłębionego garażu zajmuje więcej miejsca niż do naziemnego. Zjazd musi mieć odpowiedni spadek i właściwą szerokość. Maksymalny spadek, jaki możesz zastosować, to 25%, jednak za wygodny jest uznawany 15-, a nawet 10%. Jeżeli spadek wynosi 15%, oznacza to, że na każdym metrze zjazdu teren obniża się o 15 cm. Aby zjechać na poziom znajdujący się o 2 m niżej, potrzebny jest odcinek (mierzony po powierzchni terenu) o długości prawie 13,5 m. Jeśli przyjąć, że spadek wynosi 10% (10 cm na 1 m), to odcinek ten wydłuży się do 20 m.

Wymiary zjazdu - wymiary bramy

Wygodnie ukształtowany zjazd powinien mieć wypłaszczenie o szerokości mniej więcej 1 m przy samym końcu pochylni (rampy) oraz fragment płaski na poziomie terenu umożliwiający zatrzymanie auta przed wyjechaniem na ulicę. Nie zawsze możliwe jest tak wygodne ukształtowanie zjazdu, jednak co najmniej 2-3-metrowe wypłaszczenie o mniejszym spadku przy wyjeździe na drogę publiczną jest ważne ze względów bezpieczeństwa. Zjazd do garażu trzeba tak kształtować, aby samochód nie zahaczał zderzakami o posadzkę. Niebezpieczeństwo takie jest tym większe, im samochód jest dłuższy. Niektóre współczesne auta mają ponad 5 m długości, dlatego strome zjazdy (o spadku powyżej 15%) najlepiej jest dzielić na trzy odcinki. Najbardziej stromy należy sytuować w środku, początkowy i końcowy powinny być trochę łagodniejsze.

Remont zjazdu do garażu 

Najpierw trzeba usunąć stare warstwy na zjeździe i grunt na głębokość określoną w projekcie. Na łagodnych zjazdach stosuje się takie warstwy jak na terenie płaskim. Gdy spadki są duże lub chcesz mieć pewność, że rampa będzie wyjątkowo trwała, wykonuje się zbrojoną płytę betonową. W trudnych warunkach gruntowych, na przykład przy zmiennym poziomie wód gruntowych, płytę można zrobić z betonu wodoszczelnego. Jeśli spadki są duże, projekt geometrii oraz zbrojenia płyty i jej oparcia o fundament garażu powinien przygotować konstruktor. Szerokość wygodnego zjazdu do garażu jednostanowiskowego musi wynosić minimum 3 m, czyli nieco więcej, niż mają wrota garażowe.

Wejście do garażu i kwestie bezpieczeństwa

Jeżeli garaż nie ma połączenia z domem przez piwnicę, to należy pomyśleć o wygodnym wyjściu dla pieszych wzdłuż rampy lub po bocznych schodkach. Ze względów bezpieczeństwa na zjazdach do garaży trzeba stosować szorstkie nawierzchnie. Jeśli spadki wynoszą ponad 15%, najczęściej układa się skośne pasy z kostki brukowej, używając na przemian kostki 6- i 8-centymetrowej. W droższych rozwiązaniach nawierzchnię zjazdu stanowią wylewki betonowe zacierane na ostro, utwardzane powierzchniowo żywicą. Nie zaleca się stosowania na zjeździe ażurowych płyt. Nawierzchnia ta ułożona na spadku będzie nietrwała. Spływająca woda może łatwo wymyć grunt spomiędzy płyt.

Odwodnienie

Aby pozbyć się wody, przed garażem instaluje się odwodnienie liniowe (połączone ze studzienką chłonną lub kanalizacją deszczową). Ruszt odwodnienia układa się w betonowym korycie. Jego powierzchnia powinna się znaleźć o 2-3 mm niżej od posadzki. Jeżeli nawierzchnia jest wykonana z elementów drobnowymiarowych i nie jest ułożona na betonie, pod korytkiem robi się betonowy fundament. W przeciwnym razie trzeba przewidzieć miejsce na korytko w płycie. Odcinek między odwodnieniem a wrotami garażowymi musi mieć minimalny przeciwspadek, aby woda nie wlała się do wnętrza, tylko spływała do odwodnienia. Stamtąd jest odprowadzana do kanalizacji lub do studni chłonnej. Często zachodzi konieczność zainstalowania w odwodnieniu liniowym pompy, która włącza się w razie dużej ilości opadów i nie dopuszcza do zalania piwnicy.

Bez lodu i śniegu

Z lodem i śniegiem, które gromadzą się na podjeździe i utrudniają manewrowanie samochodem, najlepiej poradzą sobie maty lub kable grzejne ułożone pod nawierzchnią. Krawędź muru oporowego wzdłuż rampy należy tak opracować, aby powstała wyraźna granica między obniżeniem a terenem działki i nie doszło do nieszczęśliwego wypadku. Najczęściej murek wyprowadza się kilkanaście centymetrów ponad poziom terenu.

Zjazd do garażu
Autor: Andrzej Szandomirski Wystające na 1-2 cm fragmenty grubszej kostki ułatwiają wjazd i czynią go bezpieczniejszym
Pozostałe podkategorie