Elektroniczny Dziennik Budowy - kolejny krok w cyfryzacji procesu budowlanego

2022-04-04 11:10
Elektroniczny Dziennik Budowy
Autor: Gettyimages Elektroniczny Dziennik Budowy będzie do pobrania ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego

Elektroniczny Dziennik Budowy - niedługo będzie można prowadzić i kontrolować dziennik budowy za pomocą aplikacji w smartfonie.

Trwają prace nad cyfryzacją procesu budowlanego, tak żeby wiele czynności można było wykonać z wykorzystaniem narzędzi elektronicznych oraz internetu. To pozwoli uprościć procedury, przyspieszyć załatwianie formalności, wyeliminować papierowe dokumenty, słowem unowocześnić. Od pewnego czasu można już złożyć w wersji cyfrowej wniosek o pozwolenie na budowę, także z projektem w wersji cyfrowej, albo na rozbiórkę domu oraz wiele innych.

Jednym z kolejnych narzędzi, które ma być przekazane inwestorom, jest Elektroniczny Dziennik Budowy (EBD). Proces tworzenia systemu został zakończony. Przeszedł on również pozytywnie testy. Teraz trzeba jeszcze poczekać na uchwalenie zmian w Prawie budowlanym, które po opublikowaniu wejdą w życie i pozwolą na uruchomienie Elektronicznego Dziennika Budowy. Całość prac przeprowadził Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB), który jest odpowiedzialny za cyfryzację procesu budowlanego.

Kierownik budowy - czy jest potrzebny?

Spis treści

  1. Na czym polega Elektroniczny Dziennik Budowy
  2. Gdzie będzie dostępny Elektroniczny Dziennik Budowy
  3. Jak założyć i prowadzić Elektroniczny Dziennik Budowy
  4. Dziennik budowy - papier czy aplikacja cyfrowa?
  5. Kiedy ruszy Elektroniczny Dziennik Budowy
  6. SPRAWDŹ: wzory i formularze do pobrania

Na czym polega Elektroniczny Dziennik Budowy

System Elektronicznego Dziennika Budowy składa się z 2 elementów:

  • części webowej
  • części mobilnej.

Inaczej mówiąc, do użytku inwestorów zostanie oddana strona internetowa oraz aplikacja na smartfon lub komputer. Dzięki temu będzie można prowadzić elektroniczny dziennik budowy w wersji cyfrowej. Cały czas będzie można również prowadzić dziennik w formie papierowej, tak jak dotychczas. Elektroniczny Dziennik Budowy pozwoli zdalnie monitorować wpisy w dzienniku budowy - z dowolnego miejsca na ziemi. Żeby prowadzić dziennik albo przekazać informacje zawarte w dzienniku budowy do urzędu, nie trzeba będzie jeździć na budowę, do urzędu, wozić papierowego dokumentu albo kopiować czy skanować tradycyjny dziennik budowy. Inwestor będzie miał możliwość na bieżąco analizować wpisy dotyczące postępu prac za pomocą Elektronicznego Dziennika Budowy.

Elektroniczny Dziennik Budowy
Autor: Główny Urząd Nadzoru Budowlanego Mapa drogowa procesu cyfryzacji procesu budowlanego

Gdzie będzie dostępny Elektroniczny Dziennik Budowy

Elektroniczny Dziennik Budowy ma być udostępniony w systemie EDB na stronie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP). Kluczem do poszukiwań będzie indywidualny numer dziennika budowy. 

System będzie można uruchomić bez specjalistycznego sprzętu i nawet bez stałego dostępu do internetu. Użytkownicy będą mogli korzystać z Elektronicznego Dziennika Budowy bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania na swoich komputerach. Z aplikacji będzie można korzystać po uruchomieniu standardowej przeglądarki internetowej. Obsługa systemu - prosta i intuicyjna - będzie także możliwa za pomocą smartfonu lub tabletu. Aplikacja mobilna Elektronicznego Dziennika Budowy jest przygotowana tak, żeby działała na większości urządzeń mobilnych, zarówno tych z systemem Android, jak i iOS.

Mając Elektroniczny Dziennik Budowy, w chwili zgłaszania oddania domu do użytkowania do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, trzeba będzie podać tylko indywidualny numer elektronicznego dziennika budowy.

Jak założyć i prowadzić Elektroniczny Dziennik Budowy

Żeby dodawać wpisy w Elektronicznym Dzienniku Budowy, trzeba będzie wejść stronę internetową GUNB dotyczącą Elektronicznego Dziennika Budowy, zarejestrować się w systemie EDB i utworzyć konto uczestnika procesu inwestycyjnego. Każdy uczestnik otrzymuje hasło dostępowe. Po jego wprowadzeniu będzie można dodawać wpisy w EDB.

Przeczytaj też: Brak dziennika budowy. Jak zalegalizować budowę?

Kto będzie mógł dokonywać wpisów w elektronicznym dzienniku budowy? Ten kto zostanie uprawniony do tego przez inwestora. Kowalski na przykład doda swojego kierownika budowy albo wynajętego przez siebie inspektora nadzoru inwestorskiego (każdy z nich musi być zarejestrowany w systemie). Będą mogli dokonywać wpisów w Elektronicznym Dzienniku Budowy danego inwestora.

Elektroniczny Dziennik Budowy
Autor: Główny Urząd Nadzoru Budowlanego Pole deklaracji roli, jaką będzie pełnić uczestnik procesu budowlanego

Dziennik budowy - papier czy aplikacja cyfrowa?

Czy inwestor będzie chciał prowadzić papierowy, czy elektroniczny dziennik budowy, zależy od jego decyzji. Są jednak pewne zastrzeżenia:

  • dziennik budowy w postaci papierowej będzie można kontynuować w postaci elektronicznej,

ale:

  • dziennik budowy, który zaczęto prowadzić w systemie EDB, trzeba będzie doprowadzić do końca wyłącznie w postaci elektronicznej.

Przeczytaj też: Jak prowadzić dziennik budowy

Jednym słowem, jeżeli osoba rozpoczynająca budowę domu zdecyduje się na elektroniczny dziennik budowy, nie może już z tego wyboru zrezygnować i prowadzić dziennika w wersji papierowej. Prawdopodobnie w przyszłości, gdy systemy informatyczne w branży budowlanej oraz samorządowe będą zespolone w jedną, sprawnie działającą sieć dojdzie do rezygnacji z dokumentu w formie papierowej.

Kiedy ruszy Elektroniczny Dziennik Budowy

Żeby przekazać użytkownikom system Elektronicznego Dziennika Budowy (EDB) konieczna jest nowelizacja Prawa budowlanego, w której zostaną uwzględnione te zmiany. Projekt uchwały jest w trakcie opracowywania.

Wiosną 2021 r. rozpoczęły się konsultacje publiczne projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa. To w tej ustawie są zawarte zapisy dotyczące cyfryzacji procedur budowlanych, m.in. prowadzenia dziennika budowy w postaci elektronicznej.

Przewidywany czas wdrożenia Elektronicznego Dziennika Budowy to 2023 rok.

SPRAWDŹ: wzory i formularze do pobrania

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE