Uprawa buraka liściowego na balkonie. Jak uprawiać buraki w pojemnikach?

2021-03-15 12:47
Buraki na balkonie
Autor: GettyImages Na balkonie łatwo uzyskać plon z buraków liściowych

Buraki liściowe to jedno z warzyw, które zdobywa popularność w uprawie balkonowej. Atrakcyjnie wygląda, daje smaczny plon i jest względnie łatwe w uprawie. Uprawa buraka liściowego na balkonie jest możliwa, choć pod uwagę wziąć możemy jedynie balkony nasłonecznione.

Uprawa buraków w pojemnikach może wydawać się mało efektywna - warzywo to potrzebuje przestrzeni, by wytworzyć duże zgrubienie korzeniowe. W praktyce jest to trudne do osiągnięcia, ale nie jest niemożliwe. Łatwo natomiast udaje się uzyskać na balkonie plon z buraków liściowych. Jakie warunki należy im zapewnić?

Jakie odmiany buraka wybierać do uprawy na balkonie?

Do uprawy na balkonie warto wybierać ozdobne odmiany buraków, które atrakcyjnie komponują się z roślinami ozdobnymi. Często są to miksy, czyli odmiany wytwarzające kolorowe ogonki liściowe. Spektakularne odmiany to m.in. 'Lukullus' o kędzierzawych liściach i kremowych ogonkach oraz 'Rhubarb Chard' o ciemnozielonych liściach z czerwonym unerwieniem, osadzonych na grubych, czerwonych ogonkach liściowych. Wybór odmian oczywiście już dużo większy, warto zgłębić temat. Można wybrać różnorodne buraki liściowe tak, by atrakcyjnie zaaranżować balkon. Zwykle mają 40-60 cm wysokości. Pokrój jest mniej lub bardziej rozłożysty, w zależności od cech odmiany i warunków wzrostu.

Pomysł na ozdobny warzywnik w ogrodzie: kwiaty i warzywa obok siebie >>>

Botwinka - przepis na zupę z młodych buraków

Uprawa buraka liściowego na balkonie - wymagania rośliny

Buraki liściowe mają mniejsze wymagania i są łatwiejsze w uprawie od buraków korzeniowych. Dlatego chętniej uprawia się je na balkonach (i ogólnie w pojemnikach).

Burak znosi przymrozki, ale do kiełkowania potrzebuje temperatury powyżej 8 stopni Celsjusza. Roślina jest światłożądna. Dobra dostępność światła wpływa na wysokość, a także wybarwienie plonu. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze, o odczynie oscylującym w granicach 6,5-7,0. Uniwersalną ziemię dla roślin doniczkowych lub lepiej – podłoże do warzyw - warto wzbogacić kompostem i dodać odrobinę rozluźniacza (np. keramzytu). Dodatkowo zaleca się usypać lekki drenaż na dnie.

Buraki, nawet liściowe, potrzebują względnie dużych pojemników. Minimalna głębokość wynosi 20 cm (lepiej dać trochę głębszy). Często buraczki uprawia się w różnobarwnych kompozycjach, w długich skrzyniach. Na balkonie rzadziej zwraca się uwagę na dobrych i złych sąsiadów roślinnych. Taki detal może mieć jednak znaczenie. Dobrymi sąsiadami dla buraka są m.in. cebula, pomidor, pietruszka, koper i truskawki, nie lubi natomiast pora.

Uprawa buraków w ogrodzie. BURAKI w przydomowym ogrodzie warzywnym >>>

Uprawa buraka na balkonie – siew i zabiegi pielęgnacyjne

Siew buraków liściowych najczęściej wykonuje się od drugiej połowy kwietnia do maja. Kolejny termin siewu (na zbiór jesienny) to pierwsza połowa lipca. Średnia głębokość siewu wynosi 1,5-3,0 cm. Kiełkowanie trwa średnio 10-12 dni (chociaż zależy to oczywiście od temperatury). Jeśli kiełki zejdą zbyt gęsto, powinno się je przepikować. Warzywom należy zapewnić przynajmniej 30 cm przestrzeni.

  • Podlewanie buraków na balkonie. Buraki mają duże potrzeby wodne. Powinno się je intensywnie podlewać. Brak wody negatywnie wpływa na jakość plonu, ogonki są wtedy bardziej łykowate. Podłoże powinno jednak delikatnie przeschnąć przed kolejnym zabiegiem. Nie można zalewać pojemników, gdyż może dojść do gnicia korzeni. Rośliny podlewa się rano lub wieczorem. Najlepiej używać odstanej, letniej wody, zwłaszcza w ciepłych miesiącach. To ograniczy ryzyko stresu fizjologicznego. Latem warzywa podlewa się codziennie.
  • Nawożenie buraków na balkonie. W uprawie pojemnikowej najczęściej stosuje się nawozy w płynie dodawane do wody. W przypadku buraków liściowych warto używać organicznych nawozów humusowych. Wybierając nawozy mineralne natomiast trzeba zwrócić uwagę na skład. Cenione są te, które mają mniej azotu, a więcej fosforu, potasu, wapnia i mikroelementów. Ważny pierwiastek dla buraka to bor.
  • Dodatkowe zabiegi. W razie potrzeby podłoże w pojemnikach, w których uprawiane są buraki, trzeba odchwaścić. Regularnie zaleca się sprawdzać kępy liści w poszukiwaniu szkodników oraz objawów chorób. Trzeba m.in. uważać na mszyce.

Przeczytaj też: Warzywnik na balkonie – jak uprawiać warzywa na balkonie >>>

Zbiór i wykorzystywanie buraka liściowego z uprawy na balkonie

Najsmaczniejsze są młode liście z ogonkami, dlatego zbiory wykonuje się na bieżąco, w razie potrzeby. Dojrzały plon zbiera się do przechowywania. Zwykle zbiory są możliwe po 8-10 tygodniach od siewu. Burak liściowy jest najczęściej wykorzystywany do gotowania barszczu. Młode ogonki można przyrządzać jak szpinak. Jest dodatkiem do innych dań, np. surówek i chłodnika. To warzywo niskokaloryczne polecane w diecie odchudzającej.

Buraki (a właściwie ich organy) mają różne nazewnictwo. Boćwina to młode liście buraka ćwikłowego dodawane m.in. do chłodnika. Botwina to natomiast liście z ogonkami zrywane z buraka liściowego. Różnica w nazwie jest niewielka, ale dotyczy różnych grup buraków.

Buraki
Autor: photos.com Buraki nie należą do warzyw szczególnie wymagających

Nie przegap:

Uprawa cebuli na balkonie. Jak uprawiać cebulę w pojemnikach >>>

Uprawa bakłażana na balkonie – jak uzyskać dobre plony? >>>

Uprawa ogórków na balkonie. Jak uprawiać ogórki w pojemnikach >>>

Uprawa rzodkiewki na balkonie. Jak uprawiać rzodkiewkę w pojemnikach? >>>

To owoc czy warzywo? Zapomnij, że zdobędziesz 10 punktów

Pytanie 1 z 10
Fenkuł to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają