Uprawa buraków w ogrodzie - buraki w przydomowym ogrodzie warzywnym

2019-07-18 10:18
Burak
Autor: www.thinkstockphotos.com Korzenie buraka przeznaczone do przechowywania zbiera się we wrześniu i październiku

Burak to jedno z najpopularniejszych warzyw uprawianych w Polsce. Poradnik: jak uprawiać buraki w ogrodzie warzywnym. Uprawa buraków w przydomowym warzywniku.

Buraki – popularne i bardzo zdrowe warzywa

Burak jest jednym z najpopularniejszych warzyw uprawianych w Polsce. W pierwszym roku uprawy tworzy zgrubiałe, ciemnoczerwone (barwę nadają betacyjany), jadalne korzenie spichrzowe. Kształt korzenia buraka (wydłużony, kulisty, płaskokulisty), jego wielkość i intensywność barwy zależy od odmiany buraka – w sprzedaży dostępnych jest wiele odmian. W drugim roku uprawy buraków pojawiają się pędy kwiatostanowe. Owoce buraka są zrośnięte po kilka w tzw. kłębek. Liście buraka ćwikłowego są zielono-czerwonawe, osadzone na długich, soczystych ogonkach. Młode liście, znane jako boćwina (botwina), są także jadalne.

Przeczytaj też: Współrzędna uprawa warzyw - jakie warzywa sadzić obok siebie >>>

warto wiedzieć

Korzeń buraka jest zasadotwórczy, zawiera białko, cukry, sole mineralne, witaminy z grupy B, witaminę C. Ma znaczenie dietetyczne dzięki dużej zawartości błonnika (wpływa dodatnio na trawienie) oraz dzięki zawartości kwasu jabłkowego, cytrynowego, winnego i szczawiowego.

Uprawa buraków w ogrodzie warzywnym

Burak ćwikłowy ma duże wymagania świetlne i wodne, udaje się na każdej glebie odpowiedniej do uprawy warzyw. Buraki uprawia się z siewu do gruntu w miejsce stałe. Nasiona wysiewa się od początku kwietnia do połowy czerwca (nasiona kiełkują w temperaturze 8 st.C). Jeśli wysiane zostały za gęsto, to należy po wzejściu przerzedzić je. Okres wzrostu trwa 3–4 miesiące.

Młode korzenie buraków do wczesnego spożycia można wyrywać w miarę ich dorastania do odpowiedniej wielkości. Korzenie przeznaczone na użytek jesienny lub zimowy (do przechowywania) zbiera się we wrześniu i październiku. Podczas zbioru trzeba uważać żeby nie okaleczyć korzeni, ponieważ uszkodzone tracą dużo soku i źle się przechowują. Przy zbiorze liście ukręca się.

Buraki są wrażliwe na niedobór boru i magnezu, dlatego należy zasilać je nawozami zawierającymi te mikroelementy. Trzeba pamiętać o płodozmianie: nie uprawia się buraków w kolejnym roku po sobie i po szpinaku.

Przeczytaj też: Uprawa buraka liściowego na balkonie. Jak uprawiać buraki w pojemnikach? >>>

Botwina czy botwinka?

Pytanie 1 z 9
Botwina to:
Botwinka
Beszamel - Buraki
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE