Budowę podłogi na gruncie zawsze zaczynamy od podsypki i zawsze kończymy podkładem podłogowym. Podłogę na gruncie wykonuje zwykle jedna ekipa. Warto jednak wiedzieć, jak przebiega jej wykonanie krok po kroku - od czego zaczyna się i na jakim etapie kończy się jej praca.
Podłoga na gruncie krok po kroku: wykonanie podsypki
Podsypka stanowi podbudowę pod płytę betonową podłogi na gruncie. Układana jest między ścianami fundamentowymi lub w przypadku podłogi piwnicznej w wykopie między ławami fundamentowymi. Podsypkę trzeba układać na gruncie oczyszczonym z humusu, czyli żyznej warstwy, i wstępnie wyrównanym. Poszczególne warstwy podsypki należy dokładnie ubić, chyba że kruszywo tego nie wymaga. Kruszywo na podsypkę można zamówić wcześniej, ryzyko jego kradzieży jest niewielkie.

i
Podłoga na gruncie krok po kroku: betonowanie
Na podsypce układa się warstwę gęstej mieszanki betonowej. Na niej znajdą oparcie wszystkie kolejne warstwy podłogi. Mieszankę można przygotować samodzielnie – w betoniarce, ale najkorzystniej zamówić beton w wytwórni. Jeśli zdecydujemy się na zakup betonu w firmie, musimy dokładnie wiedzieć, ile będzie go potrzeba. Dostawcy niechętnie dowożą małe ilości i czasem każą słono płacić za każdy niewykorzystany metr sześcienny pojemnika betonowozu. Czasem więc warto spróbować zamówić beton do spółki z budującym sąsiadem lub przygotować więcej miejsc do zabetonowania, na przykład zrobić deskowanie pod ogrodzenie lub schody. Niekiedy betonowanie jest poprzedzone układaniem izolacji termicznej z płyt polistyrenu ekstrudowanego. Możemy tego uniknąć, gdy podsypkę zrobimy z kruszywa keramzytowego.
Przeczytaj też:
Jak zrobić dobry beton samodzielnie >>
Podłoga na gruncie krok po kroku: izolacja przeciwwilgociowa
Izolacja przeciwwilgociowa ma ochronić pomieszczenia parteru przed wilgocią z gruntu. Musi być szczelna. Trzeba ją też połączyć z izolacją poziomą ścian fundamentowych. Do izolacji fundamentów używa się najczęściej papy lub folii. Łatwo je ułożyć na równej i stabilnej warstwie betonu. Izolację można również układać na ociepleniu, pod warunkiem że jest ono zrobione z materiału o małej nasiąkliwości, na przykład z polistyrenu ekstrudowanego. Jeśli poziom wód gruntowych jest wysoki, w piwnicznej podłodze na gruncie trzeba będzie zrobić ciężką izolację wodochronną. Problem ten nie dotyczy podłóg na gruncie w domach niepodpiwniczonych, które zazwyczaj znajdują się ponad maksymalnym poziomem wody gruntowej.
Polecany artykuł:

i
Podłoga na gruncie krok po kroku: izolacja termiczna
Podłoga tak samo jak ściany lub dach musi być zabezpieczona izolacją termiczną. W przeciwnym razie będzie stanowiła łatwą drogę ucieczki ciepła z wnętrza budynku. Dom będzie się wychładzał, a my będziemy ponosili zawyżone koszty ogrzewania. Podłoga na gruncie powinna mieć współczynnik przenikania ciepła U nie większy niż 0,45 W/(m2·K).
Przeczytaj też:
Izolacja termiczna: co warto wiedzieć >>

i
Podłoga na gruncie krok po kroku: wykonanie podkładu podłogowego
W przyszłości znajdzie się na nim posadzka. Podkład podłogowy może być wykonany na cztery sposoby:
- podkład tradycyjny – na ociepleniu układa się folię budowlaną i rozprowadza zaprawę podkładową rozrobioną wcześniej wodą. Podkład taki będzie mieć grubość 4-5 cm. Może być cementowo-wapienny lub anhydrytowy. Niekiedy wymaga wzmocnienia siatką zbrojącą;
- podkład tradycyjny wyrównany masą samopoziomującą – podkład zrobiony w sposób tradycyjny, z gęstej zaprawy, ciężko jest precyzyjnie wyrównać. Chętnie więc wykonuje się na nim tak zwaną wylewkę z masy samopoziomującej. Ma ona grubość do 1 cm i służy uzyskaniu gładkiej powierzchni. Warto ją stosować pod panele i wykładziny, czyli posadzki wymagające idealnie równego podłoża;
- suchy jastrych – podkład pod posadzkę można też zrobić ze specjalnych płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych. Układa się je na podsypce wyrównującej z kruszywa i skleja tylko ich krawędzie. Powstaje w ten sposób podkład o bardzo równej powierzchni. Jego dodatkową zaletą jest wyjątkowo krótki czas wykonania;
- podłoga na legarach – na zaizolowanej płycie betonowej układa się drewniane legary – równolegle i w równych odstępach. Na nich robi się podłogę z desek lub płyt drewno-pochodnych. Podłoga z desek może być jednocześnie posadzką. Na płytach trzeba jeszcze ułożyć estetyczną posadzkę, na przykład parkiet, panele lub wykładzinę. Między legarami warto ułożyć wełnę mineralną, która wyciszy nieco podłogę i dodatkowo poprawi jej izolacyjność termiczną. Podłoga na legarach zmniejszy nieco wysokość pomieszczeń, bo jej grubość wynosi w sumie około 10 cm.
Przeczytaj też: