Deski na legarach: tradycyjne podłogi z drewna

2019-05-31 15:29

Dowiedz się, z czego i jak wykonać podłogę na legarach. Podczas gdy parkiety dominowały w pałacach, kamienicach i dworkach, grube dechy przybijane do belek zwanych legarami znajdziesz w większości wiekowych polskich domów na wsiach, bez względu na region kraju.

Deski na legarach
Autor: MARCIN CZECHOWICZ Między legarami układa się przeważnie wełnę mineralną, a z wierzchu przybija lub przykręca deski. Podłoga jest cyklinowana, lakierowana lub pokrywana olejowoskiem

Deski na legary

Deski na legary mają długość od 0,6 m do 2 m, szerokość od 16 cm do 20 cm, a grubość od 16 mm do 25 mm. Ich krawędzie mogą być gładkie lub przystosowane do łączenia na wpust i wypust. Wpusty i wypusty ułatwiają połączenie i zapewniają szczelność posadzki. Do niedużych pomieszczeń udaje się dobrać deski na legary takiej długości, by można było je ułożyć bez sztukowania. Sięgać będą wtedy od ściany do ściany. Gdy sztukowanie okaże się niezbędne, trzeba kupić deski długości nie większej niż jedna trzecia długości bądź szerokości pomieszczenia. Ich połączenia w rzędach nie powinny wtedy tworzyć jednej linii. Taki sposób łączenia nazywa się na mijankę.

Przeczytaj też:

Montaż desek na legarach

Deski mocuje się głównie gwoździami, wbijając je albo od góry – gdy zależy ci na podkreśleniu surowości materiału – albo poprzez wpusty na bocznych krawędziach desek, kiedy nie chcesz, by łebki były widoczne. Gwoździe łączą deski z drewnianymi legarami o przekroju 5 cm x 5 cm lub 4 cm x 5 cm, których rozstaw mieści się w zakresie 30-60 cm.

Przeczytaj też:

Legary muszą być idealnie wypoziomowane. Powinny się też znaleźć pod nimi warstwa izolacji przeciwwilgociowej lub plastikowe kliny. Te ostatnie nie dość, że pozwalają szybko i skutecznie wypoziomować legary, to zapewniają im odstęp od podłoża i wtedy izolacja przestaje być niezbędna. Istnieje ryzyko, że deski będą skrzypieć pod nogami. Dzieje się tak, gdy zostaną niefachowo ułożone. Gęstsze rozmieszczenie legarów, stosowanie karbowanych gwoździ, perfekcyjne wypoziomowanie legarów oraz przesypywanie połączeń talkiem powinno wyeliminować taką niedogodność.

Przeczytaj też:

Legary na podkładkach dystansowych
Autor: MARIUSZ BYKOWSKI Legary powinny być zaimpregnowane. Nie powinny się stykać ze ścianami i bezpośrednio z podłożem

Wykończenie desek na legarach

Pamiętaj także, że surowe deski na legarach będą wymagały wycyklinowania i wykończenia. Lakier utwardzi powierzchnię i zabezpieczy ją przed ścieraniem. Nada połysk lub zapewni matową tudzież satynową powłokę.

Przeczytaj też:

Alternatywą dla lakieru jest specjalny olej, wosk lub olejowosk. Wnika głęboko w drewno, podkreśla i pogłębia jego barwę oraz uwypukla rysunek słoi. Nie zatyka porów drewna, dzięki czemu umożliwia swobodny przepływ pary wodnej przez posadzkę.

Czy rozpoznasz rodzaje drewna? Czy wiesz jak wygląda podłoga z jesionu, a jak z dębu?

Pytanie 1 z 5
Co to za drewno?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.