Co zrobić, żeby podłoga nie skrzypiała? Oto sprawdzony sposób na skrzypiącą podłogę drewnianą

2024-03-15 8:14

Skrzypienie desek lub klepek w podłodze potrafi być irytujące. Szukasz sposobów na to, jak wyciszyć skrzypiącą podłogę? Dowiedz się, co zrobić, żeby podłoga nie skrzypiała. Czy można naprawić skrzypiącą podłogę? Tak, ale trzeba podejść do tego z głową.

Dlaczego podłoga skrzypi. Sposób na skrzypiącą podłogę drewnianą
Autor: Getty Images Jaki jest sposób na skrzypiącą podłogę?
Murator Remontuje: Jaką podłogę wybrać?
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Dlaczego drewniana podłoga skrzypi?
  2. Dlaczego nowa podłoga skrzypi?
  3. Co zrobić, żeby podłoga nie skrzypiała?
  4. Jak wyciszyć skrzypiącą podłogę?
  5. Czy można naprawić skrzypiącą podłogę, na którą nic nie pomaga?

Dlaczego drewniana podłoga skrzypi?

Podłoga drewniana stale pracuje. Drewno to materiał wrażliwy na zmiany temperatury i wilgotności, stale nieznacznie kurczy się lub pęcznieje. Dlatego podłoga drewniana nie może być wykonana na sztywno. Wokół posadzki, pod ścianami, przy kominach muszą być pozostawione dylatacje. Podobnie między poszczególnymi elementami posadzki muszą być pozostawione minimalne szczeliny. Z drugiej strony nie może też być zbyt wielkiego luzu w mocowaniu elementów podłogi. Skrzypienie może pojawić się podczas chodzenia po starej podłodze, w której elementy nie są już tak dobrze spasowane jak przed laty.

Dlaczego nowa podłoga skrzypi?

Skrzypienie może wystąpić także w przypadku nowej podłogi drewnianej. Bywa, że jest to skutek wymienionych wyżej problemów. Jednak gdy nowa podłoga skrzypi, powodem może być także nierówność podłoża. Jeśli parkieciarz położył deski lub klepki na nierównej wylewce, podłoga może skrzypieć.

Tak samo może się dziać, gdy posadzka drewniana jest ułożona na nierównym podkładzie z suchego jastrychu. Zdarza się jeszcze układanie podłogi drewnianej na legarach. Przy tej technologii ważne jest zastosowanie między elementami drewnianymi podkładek gumowych albo filcowych, które będą zapobiegać ocieraniu się o siebie drewna, co jest źródłem nieprzyjemnych dźwięków.

Co zrobić, żeby podłoga nie skrzypiała?

Jeśli pojawią się odgłosy skrzypienia, należy reagować natychmiast. Na początek można zastosować domowe sposoby ich eliminacji. Najpierw jednak należy zlokalizować miejsca, w których dochodzi do skrzypienia. Parkieciarze podpowiadają, że w szczeliny między tymi elementami można wstrzyknąć odrobinę oleju silikonowego, który powinien naoliwić trzeszczący styk. Żeby tak się stało, dobrze jest po aplikacji oleju intensywnie chodzić w tym miejscu – wtedy silikon przedostanie się w głąb okładziny. Innym materiałem o podobnym działaniu jest talk. Ten delikatny proszek trzeba staranie wprowadzić w głąb styku między skrzypiącymi klepkami i, podobnie jak w przypadku oleju, „rozchodzić” to miejsce.

Pewną poprawę może przynieść zastosowanie kitu, uszczelniacza lub akrylu do podłogi drewnianej. Taki środek aplikuje się w skrzypiące miejsce podobnie jak wyżej wymienione środki. Pamiętać trzeba o dobraniu ich pod względem kolorystycznym. Te preparaty twardnieją i w większych szczelinach mogą być widoczne. Po pewnym czasie trzeba je będzie wymienić, bo mogą zacząć się kruszyć.

Wyżej wymienione metody mogą nie być długo skuteczne. Gdy przestaną działać i znowu będzie słychać skrzypienie, zabieg trzeba będzie powtórzyć – lub sięgnąć po inne metody.

Jak wyciszyć skrzypiącą podłogę?

Kiedy powodem skrzypienia parkietu jest poluzowanie elementów, można je przybić niewielkimi gwoździami. Jeżeli podłoga skrzypi w określonym miejscu, bo brak tam dylatacji i jest zbyt ścisło ułożona, można pokusić się o drobną naprawę. Trzeba zdemontować listwę przypodłogową i podciąć klepkę, która nie ma luzu albo zdjąć kilka klepek czy desek ciasno ułożonych, przeszlifować je i ponownie zamocować, ale z niewielkim luzem.

Jeśli nie chcemy zajmować się naprawianiem skrzypiącej podłogi, można ją wyciszyć, układając w feralnych miejscach miękki dywan, włochatą matę albo skórę owczą.

Czy można naprawić skrzypiącą podłogę, na którą nic nie pomaga?

Ostatecznym, ale radykalnym i skutecznym sposobem naprawienia skrzypiącej podłogi jest jej zdemontowanie i ponowne ułożenie. Jeśli domowe sposoby nie przyniosły efektu, warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy parkieciarza, który rozpozna przyczyny skrzypienia posadzki oraz podpowie najlepszy sposób jej naprawy.

Gdy podłoże pod posadzką jest nierówne albo zabrudzone, konieczne jest doprowadzenie go do prawidłowego stanu. Podczas układania na nowo podłogi drewnianej trzeba pamiętać o dylatacjach, luzach oraz przekładkach akustycznych, czyli rozwiązaniach zapobiegających skrzypieniu posadzki.

Rozumiesz te modne słowa czy powtarzasz tylko jak papuga? Quiz językowy dla inteligentnych

Pytanie 1 z 12
Betonoza to...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.