Jak wykonać podkład pod drewnianą podłogę na legarach?

2021-01-20 13:51

Solidna podłoga na legarach może zostać zbudowana na płytach drewnopochodnych MFP. Z powodzeniem można taki montaż wykonać samodzielnie. Jak to zrobić? Oto kilka podpowiedzi.

Podłoga drewniana
Autor: Baltic Wood

Paroizolacja na podłodze na legarach

Betonowy strop, na którym zbudujemy podłogę na legarach, trzeba najpierw pozamiatać, a gdy jest nowy lub piętro niżej znajduje się pomieszczenie o podwyższonej wilgotności – ułożyć na nim paroizolację. Ma ona bowiem odgrodzić drewniane elementy podłogi od wilgoci. Paroizolację robimy z grubej folii budowlanej. Jej pasy należy układać tak, aby jeden zachodził na drugi na 20-30 cm. Trzeba je również wywinąć na ściany, na wysokość 8-10 cm. Aby paroizolacja dobrze pełniła swoją funkcję, zakłady skleja się taśmą.

Zobacz także:

Jak działa paraizolacja. Rodzaje i zastosowanie paraizolacji >>

Konstrukcja z legarów

Podkład podłogowy z płyt będzie się opierał na belkach drewnianych zwanych legarami. Powinny mieć one przekrój 6x4 lub 6x6 cm. Ich rozstaw zależy od grubości płyt. Jeśli zdecydowaliśmy się na płyty grubości 12 mm, odległość między legarami będzie wynosić 40 cm. Rozstaw dla płyt grubości 15 mm to 55 cm, dla 18 mm – 70 cm, a dla 22 mm – 95 cm. Pamiętajmy, że rozstaw legarów ustala się osiowo, czyli musi być liczony od środka jednego legara do środka legara sąsiedniego. Poziomnicą sprawdzamy ustawienie belek i ewentualnie korygujemy je, podkładając miejscami kawałki sklejki.

Galeria: podkład podłogowy z płyt

Izolacja akustyczna podłogi na legarach

Podłogom na legarach często zarzuca się, że skrzypią. Zdarza się tak jedynie wtedy, gdy zostaną niefachowo zmontowane. Izolację akustyczną takiej podłogi wykonuje się najczęściej z wełny mineralnej. Sama wełna to jednak nie wszystko. Oprócz niej potrzebna będzie izolacja, na przykład z taśmy filcowej, którą mocuje się na każdym legarze (taśmę przykleja się lub przytwierdza do legarów zszywkami). Będzie ona bezpośrednio odpowiadać za tłumienie dźwięków uderzeniowych.

Przeczytaj także:

Jak wyciszyć pomieszczenie? Materiały do izolacji akustycznej >>

Montowanie płyt MFP na podłodze na legarach

Montaż płyt MFP rozpoczyna się w jednym z narożników pomieszczenia. Układa się je prostopadle do legarów tak, żeby krótsze krawędzie płyt znajdujących się obok siebie nie wypadały w jednej linii. Do mocowania używamy wkrętów samonawiercających do drewna. Umieszcza się je nie bliżej niż 1,5 cm od krawędzi, w odstępach co 30 cm. Wkręty sąsiednich płyt powinny być przesunięte względem siebie o 4-5 cm. Trzeba unikać umieszczania wkrętów w samych narożach płyt. Płyty montujemy jednowarstwowo. Między ścianami musimy pozostawić szczelinę dylatacyjną, czyli 1-1,5 cm odstępu. Styki płyt skleja się dodatkowo klejem polioctanowinylowym (PVAc).

Przeczytaj także: 

Łączniki do drewna. Śruby, wkręty do drewna oraz kątowniki >>

Podłoga z drewna. Poznaj jej zalety

Galeria zdjęć: drewniana podłoga w aranżacji wnętrz

Czy rozpoznasz rodzaje drewna? Czy wiesz jak wygląda podłoga z jesionu, a jak z dębu?

Pytanie 1 z 5
Co to za drewno?
Zdjęcie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.