| muratordom.pl » Budowa » Tynki i sucha zabudowa » Tynki maszynowe gipsowe i cementowo-wapienne. Wykonanie, koszty i zalety tynków maszynowych

Tynki maszynowe gipsowe i cementowo-wapienne. Wykonanie, koszty i zalety tynków maszynowych

Najważniejsze informacje na temat różnic pomiędzy tynkami maszynowymi i tradycyjnymi. Jak wykonuje się tynki maszynowe? Czy tynki maszynowe są droższe od narzucanych? Jakie są ich zalety i czy mają jakieś wady?

Tagi: tynkowanie

Tynki dzielimy ze względu na sposób nakładania na tradycyjne (narzucane) i maszynowe oraz ze względu na skład zaprawy na m.in. wapienne, gipsowe i cementowo-wapienne. Tynki maszynowe to tynki powstające na skutek zmieszania gotowej, suchej mieszanki tynkarskiej z wodą w agregacie tynkarskim. Nakładane są za pomocą specjalnych pistoletów natryskowych. W tej chwili to najpopularniejsza metoda wykańczania ścian i sufitów. Prace tynkarskie wykonywane maszynowo oszczędzają miejsce, nie wymagając wydzielenia stanowiska dla betoniarki, miejsca składowania dla piasku i przygotowania wapna. Tynkowanie maszynowe jest też o wiele krótsze, nawet do 3-4 razy szybsze od tynkowania tradycyjnego z użyciem betoniarki.

Tynki maszynowe możemy nakładać po zakończeniu stanu surowego zamkniętego tj. po wykonaniu pokrycia (prowizorycznego lub docelowego) dachu oraz zamontowaniu stolarki okiennej i drzwiowej zewnętrznej. Przed przystąpieniem do prac powinna być gotowa instalacja wodno-kanalizacyjna, centralnego ogrzewania oraz rozprowadzona instalacja elektryczna z puszkami i skrzynkami elektrycznymi.

Optymalny czas na tynkowanie to 30 dni od wymurowania ścian z bloczków lub pustaków oraz 90 dni w przypadku ścian żelbetowych. Temperatura powinna wynosić co najmniej 5oC. Przed pracami należy zabezpieczyć stolarkę okienną i drzwiową przed zabrudzeniem i zniszczeniem oraz instalacje. Mury muszą być suche i oczyszczone z pyłu i kurzu przed rozpoczęciem tynkowania. Podłoża silnie chłonne warto zagruntować, aby zapobiec ucieczce wody z tynku do muru. Kolejno należy osadzić narożniki wewnętrzne, przygotować podłoże pokrywając je warstwą szczepną (w przypadku tynku cementowo-wapiennego), a następnie rozpocząć tynkowanie.

Autor: Mariusz Bykowski

Jak wykonuje się tynki maszynowe cementowo-wapienne?

W przypadku tynków maszynowych cementowo-wapiennych nakłada się dwie warstwy. Jednego dnia wykonuje się obrzutkę, a po jej wyschnięciu właściwą warstwę tynku. Szpryc nie powinien być za rzadki i należy nałożyć go równomiernie, aby pokrył co najmniej 80 procent tynkowanych powierzchni. Wykonana obrzutka powinna być porowata i mieć grubość ok. 4-8 mm. Po wyschnięciu szprycu, co może zająć nawet do 48 godzin, nadchodzi pora tynkowania.

Tradycyjna grubość tynku to 10-15 mm uzależniona od nierówności ścian. Po nałożeniu tynku maszynowego wyrównuje się go wstępnie łatą H, uzupełniając braki, które wystąpiły. Ponownie wyrównuje się i sprawdza powierzchnię poziomnicą. Następnego dnia, gdy tynk zacznie wstępnie wiązać, ale nie jest jeszcze twardy wyrównuje się go łatą trapezową, co pozwala uzyskać równą płaszczyznę do zacierania. Powierzchnia wymaga ponownej kontroli poziomnicą i kątownikiem tynkarskim, po czym można przystąpić do zacierania ręcznego lub mechanicznego.

Tynk zaciera się ręcznie pacą poliuretanową, styropianową lub pacą z gąbką po uprzednim nawilżeniu powierzchni. Po wykonaniu tynków nie należy wietrzyć pomieszczeń ani nakładać na nie innych warstw, chociażby gładzi przez 30 dni w celu ich poprawnego wyschnięcia i stwardnienia. Jeśli ściany mają być bezpośrednio pokryte farbą powinniśmy wybrać tynk cementowo-wapienny o drobniejszym uziarnieniu tj. 0,4-0,5 mm. Takie ściany wymagają zatarcia pacą z gąbką lub filcem i wysokiej jakości wykonania.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak wykonuje się tynki maszynowe gipsowe?

Tynki maszynowe gipsowe, które są gładsze od cementowo-wapiennych wykonuje się jednowarstwowo. Prawidłowo ułożone tynki maszynowe gipsowe nie wymagają nakładania gładzi. Ich wykonanie, od ułożenia do zatarcia, trwa od trzech do czterech godzin. Po wyschnięciu i utwardzeniu, co zajmuje około tygodnia, można przystępować do dalszych prac wykończeniowych.

Gipsowy tynk maszynowy nakłada się bez obrzutki. Następnie analogicznie do tynków cementowo-wapiennych wyrównuje się je łatą H, uzupełnia braki i ponownie wyrównuje. Gotową powierzchnię trapezuje się tj. równa łatą trapezową, wyznacza płaszczyzny i wyrównuje narożniki. W odróżnieniu od tynku cementowo-wapiennego, przy tynku gipsowym wykonuje się wstępne gładzenie, czyli piórowanie. Niewielkie nierówności są likwidowane przy pomocy długiej szpachli powierzchniowej, zwanej piórem. Po pewnym czasie zrasza się ściany wodą i zaciera gąbką w celu wyciągnięcia mleczka gipsowego. Ściany gładzi się piórem lub stalową pacą, a narożniki wewnętrzne wyprowadza szpachelką kątową.

Zalety i wady tynków maszynowych

Tynki maszynowe, powstające w agregacie tynkarskim, mają takie same właściwości na wszystkich powierzchniach ze względu na jednorodność mieszanki wykorzystywanej do ich przygotowania. Podczas, gdy jakość tynku z betoniarki może być inna w każdej przygotowanej partii. Tynki maszynowe są wykonywane dużo szybciej od tradycyjnych narzutowych. Średniej wielkości dom ekipa z agregatem tynkarskim otynkuje w dwa, trzy tygodnie. Ekipie tynkującej tradycyjnie, przygotowującej tynk w betoniarce może zająć to nawet do dwóch miesięcy.

Tynki maszynowe cena

Ceny wykonania tynków metodą tradycyjną i maszynową są porównywalne, choć w przypadku tynków maszynowych zapłacimy więcej za materiał to zaoszczędzimy na koszcie zatrudnienia ekipy i jej krótszym czasie pracy. Ceny za wykonanie tynku maszynowego gipsowego wahają się w granicach 21-27 zł/m2 wraz z materiałem oraz 16-20 zł/m2 za wykonaną pracę z materiałem zakupionym przez klienta. Koszt tynków maszynowych cementowo-wapiennych mieści się w przedziale 25-33 zł/m2 za robociznę i materiał oraz 15-22 zł/m2 za robociznę z materiałem zapewnionym przez zleceniodawcę.

W przypadku, gdy sami planujemy tynkowanie ścian metodą maszynową, agregat tynkarski można wynająć w wypożyczalni sprzętu budowlanego. Wynajęcie agregatu tynkarskiego kosztuje ok. 60-70 zł netto za dobę. Cena maleje wraz z długością czasu wypożyczenia - koszt wypożyczenia agregatu na miesiąc wynosi juz 1200-1400 zł netto.

MURATOR.TV: Tynk wapienny - jakie ma zalety, jak nakładać go agregatem?

Przeczytaj dodatkowo:
Naprawa ścian. Likwidacja uszkodzeń tynków...

Zdrowy tynk wewnętrzny jest jednorodny i ma jednakowy kolor na całej powierzchni. Szykuj się do naprawy...

Kołki do płyt gk. Co mogą unieść ściany...

Z płyt gipsowo-kartonowych najczęściej wykonuje się lekkie ścianki działowe. Budzą one jednak wśród...

Tynki wapienne i gładzie wapienne. Zasady...

Do malowania najlepiej nadają się gładkie i białe ściany. Żeby uzyskać tak dobre podłoże pod farbę mury...

Tynki wapienne i cementowo-wapienne jako element...

W ostatnich latach rośnie nasza świadomość odnośnie stosowania zdrowych i naturalnych produktów. Ten...

Rodzaje tynków wewnętrznych. Tynki gipsowe, tynki...

Zanim zabierzesz się za tynkowanie wnętrz poznaj dostępne rodzaje tynków wewnętrznych. Dziś stosuje...