| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Montaż okna dachowego - wykończenie wnęki okiennej z zastosowaniem szpalet. Galeria

Montaż okna dachowego - wykończenie wnęki okiennej z zastosowaniem szpalet. Galeria

Prawidłowe wykończenie wnęk okiennych na poddaszu użytkowym jest równie istotne jak sam montaż okna dachowego. Warto tu zastosować gotowe szpalety, oferowane przez producenta okien połaciowych.

Uszczelnienie okna dachowego od wewnątrz

Ocieplenie wokół okna dachowego musi być bardzo dobrze chronione przed wilgocią. Zawilgocenie materiału powoduje bowiem pogorszenie jego właściwości termoizolacyjnych. Dlatego od wewnątrz należy zamontować folię paroizolacyjną, która zatrzyma ciepłe, wilgotne powietrze. Trzeba też dążyć do ograniczenia wszelkich nieszczelności na połączeniu folii wokół ramy okiennej i tej pod skosami. Warto wykorzystać specjalny kołnierz paroszczelny z folii polietylenowej. Jego krawędzie mocuje się w wyfrezowanym rowku w ościeżnicy przygotowanym do montażu szpalety. Do każdego okna dobiera się odpowiedni rozmiar kołnierza paroszczelnego. Sprzedaje się go w zestawie z klejącą taśmą butylową do połączenia z ościeżnicą okna oraz odporną na wilgoć i starzenie jednostronnie klejącą taśmą do połączenia kołnierza z folią paroizolacyjną pod okładziną skosów.

Wykończenie wnęki okiennej

Aby właściwie wykończyć wnękę okienną, dolna jej część powinna być prostopadła do podłogi, a górna – równoległa. Ułatwia to prawidłową cyrkulację powietrza na poddaszu i skutecznie ogranicza ryzyko wystąpienia kondensacji pary wodnej na oknie dachowym. Zastosowanie gotowej szpalety (obudowy)  umożliwi szybkie i poprawne jej wykończenie od strony pomieszczenia. Jest ona wykonana z wodoodpornych białych płyt laminowanych, dzięki czemu pozostaje trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Jasny kolor dobrze odbija światło, a odpowiednie ukształtowanie nie ogranicza kąta padania promieni słonecznych. Ułatwia też dobranie prawidłowej ilości izolacji termicznej wokół okna.

Przeczytaj dodatkowo:
Przeszklenia w dachach płaskich. Okna dachowe do...

Nowoczesne okna dachowe do dachów płaskich są estetyczne i mają bardzo dobrą izolacyjność termiczną....

Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i...

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych...

Zastosowanie dużych okien balkonowych na poddaszu

Poznaj poddasze z nowoczesnymi oknami balkonowymi, które przybliżają świat zewnętrzny do Twojego domu....

Nowoczesne poddasze: okna dachowe i rolety na...

Renowacje i adaptacje to obecnie jeden z trendów, który z roku na rok będzie się coraz bardziej...

Jak ochronić wnętrze domu przed przegrzaniem?...

Montujemy w domach bardzo wielkie okna, czasem całe ściany są przeszklone. Warto zastosować na nich przesłony...

Poddasza, pomieszczenia za skosami. GALERIA...

Światło dzienne ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie i komfort użytkowania pomieszczeń. Dlatego też, już...