| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Montaż okna dachowego - wykończenie wnęki okiennej z zastosowaniem szpalet. Galeria

Montaż okna dachowego - wykończenie wnęki okiennej z zastosowaniem szpalet. Galeria

Prawidłowe wykończenie wnęk okiennych na poddaszu użytkowym jest równie istotne jak sam montaż okna dachowego. Warto tu zastosować gotowe szpalety, oferowane przez producenta okien połaciowych.

Uszczelnienie okna dachowego od wewnątrz

Ocieplenie wokół okna dachowego musi być bardzo dobrze chronione przed wilgocią. Zawilgocenie materiału powoduje bowiem pogorszenie jego właściwości termoizolacyjnych. Dlatego od wewnątrz należy zamontować folię paroizolacyjną, która zatrzyma ciepłe, wilgotne powietrze. Trzeba też dążyć do ograniczenia wszelkich nieszczelności na połączeniu folii wokół ramy okiennej i tej pod skosami. Warto wykorzystać specjalny kołnierz paroszczelny z folii polietylenowej. Jego krawędzie mocuje się w wyfrezowanym rowku w ościeżnicy przygotowanym do montażu szpalety. Do każdego okna dobiera się odpowiedni rozmiar kołnierza paroszczelnego. Sprzedaje się go w zestawie z klejącą taśmą butylową do połączenia z ościeżnicą okna oraz odporną na wilgoć i starzenie jednostronnie klejącą taśmą do połączenia kołnierza z folią paroizolacyjną pod okładziną skosów.

Wykończenie wnęki okiennej

Aby właściwie wykończyć wnękę okienną, dolna jej część powinna być prostopadła do podłogi, a górna – równoległa. Ułatwia to prawidłową cyrkulację powietrza na poddaszu i skutecznie ogranicza ryzyko wystąpienia kondensacji pary wodnej na oknie dachowym. Zastosowanie gotowej szpalety (obudowy)  umożliwi szybkie i poprawne jej wykończenie od strony pomieszczenia. Jest ona wykonana z wodoodpornych białych płyt laminowanych, dzięki czemu pozostaje trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Jasny kolor dobrze odbija światło, a odpowiednie ukształtowanie nie ogranicza kąta padania promieni słonecznych. Ułatwia też dobranie prawidłowej ilości izolacji termicznej wokół okna.

Montaż okien dachowych. Poznaj zasady i kolejność prac

Montaż okien przeprowadzają dekarze. Najważniejsze etapy prac to dobre wypoziomowanie okna...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Markizy i rolety wewnętrzne. Wybierz oryginalne!

Osłony okienne, w tym markizy i rolety zamontowane w oknach dachowych, znacznie ograniczają nasłonecznienie i...

Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i...

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych...

Jak ochronić wnętrze domu przed przegrzaniem?...

Montujemy w domach bardzo wielkie okna, czasem całe ściany są przeszklone. Warto zastosować na nich przesłony...

Nowoczesne poddasze: okna dachowe i rolety na...

Renowacje i adaptacje to obecnie jeden z trendów, który z roku na rok będzie się coraz bardziej...

Zastosowanie dużych okien balkonowych na poddaszu

Poznaj poddasze z nowoczesnymi oknami balkonowymi, które przybliżają świat zewnętrzny do Twojego domu....

Luksusowe okna połaciowe. Sprawdź parametry i...

Poddasze może być nieużytkowe, użytkowe lub naprawdę wystrzałowe. Jeżeli chcemy mieć pod dachem salon bis,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.