| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Drzwi wejściowe. Zasady montażu drzwi zewnętrznych do domu

Drzwi wejściowe. Zasady montażu drzwi zewnętrznych do domu

Wymienić drzwi wejściowe? Nic prostszego! A jednak popełnia się przy tym wiele błędów. Oto podstawowe informacje na temat tego, jak dobrać i zamocować nowe drzwi zewnętrzne.

Długa eksploatacja drzwi sprawia, że tracą one na szczelności. Szpary mogą się pojawić nawet na styku ościeżnicy i ściany. Wieloletnie użytkowanie to tysiące otwarć i zamknięć, trzaskanie drzwiami itp. To, że skrzydło nie przylega do ościeżnicy na całym obwodzie, jest zwykle spowodowane jego wypaczeniem się, czyli skrzywieniem, i/lub złym wyregulowaniem drzwi. Przez miejsca, w których są nieszczelności, wieje, a kiedy na dworze jest ujemna temperatura, drzwi przemarzają. W przypadku silnych mrozów na połączeniu skrzydła z ościeżnicą może pojawić się lód. Drzwi mogą przemarzać także wtedy, gdy na przykład drewniane skrzydło ma zbyt małą grubość (około 45 mm). Jeśli stare drzwi mają metalową ościeżnicą, która jest zimna, powstaje mostek termiczny. Bywało, że w czasie montażu wypełniano ją zaprawą, co jeszcze pogarszało jej termoizolacyjność. Dziś możemy kupić drzwi cieplejsze. Znane są też sposoby ciepłego i szczelnego ich zamontowania. Bardzo ważnym kryterium jest również estetyka. Wzornictwo sprzed wielu lat nie pasuje do świata, który nas teraz otacza.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Parametry drzwi - izolacyjność cieplna

Muszą być odporne na warunki atmosferyczne (światło słoneczne, wodę, różnice temperatury). Powinny mieć parametry cieplne dostosowane do standardu ocieplenia domu. Jeśli mamsz ciepłe okna, to i drzwi powinny mieć dobry współczynnik przenikania ciepła, co da pewność, że nie będą przemarzać w zimie. Wewnątrz paneli drzwiowych (a jeszcze lepiej także w ościeżnicy) powinien się znajdować materiał termoizolacyjny. Bardzo popularne drzwi stalowe trudno jest dobrze ocieplić. Najczęściej mają współczynnik przenikania ciepła na poziomie 1,3-1,5 W/(m2.K). Drzwi plastikowe mają nieco lepsze parametry – 1-1,3 W/(m2.K). Najcieplejsze drzwi z drewna mają współczynnik U = 0,7-0,8 W/(m2.K), ale są to produkty drogie. W ostatnich latach znacznie poprawiono izolacyjność termiczną drzwi aluminiowych. Osiągają współczynnik U = 1,3-1,4. Najcieplejsze mają U = 0,47 W/(m2.K), jednak są one bardzo drogie. Ciekawe rezultaty osiąga się, wykorzystując do produkcji drzwi różne materiały. Drzwi kompozytowe mogą mieć współczynnik przenikania ciepła U = 0,8 W/(m2.K).

Drzwi stalowe

Są one produkowane w stosowanych dawniej typowych wymiarach, więc łatwo je dobrać do typowego otworu. Te najtańsze są lakierowane lub pokrywane sztucznymi okleinami. W droższej wersji mogą mieć okładzinę ze sklejki drewnianej. Niektóre z nich mają skrzydło przystosowane do skrócenia.

Drzwi z PCV

Są tanie. Jest to ciekawa propozycja dla inwestorów planujących większy remont domu, bo łatwiej dobrać komplet. Niektórzy producenci oprócz drzwi wejściowych oferują wykonane w tej samej technologii okna, bramę garażową, rolety, a nawet parapety.

Drzwi drewniane

Te z drewna klejonego zwykle są robione na zamówienie. Są znacznie droższe od stalowych i plastikowych. Mogą być wykończone okleinami z wielu gatunków drewna, na przykład sosny, dębu, mahoniu, meranti, które można dodatkowo wybarwiać.

Drzwi aluminiowe

Są najdroższe. Zwykle stosuje się je tam, gdzie będą intensywnie użytkowane. Z tego materiału można wykonywać konstrukcje o znacznych wymiarach i dużym ciężarze.

Sposób otwierania

Drzwi mogą się otwierać na zewnątrz lub do środka domu. W czasie ich wymiany zmiana sposobu otwierania nie stanowi problemu. Ważne jest tylko, żeby mieć przestrzeń, na którą będzie się otwierać skrzydło. Jeśli drzwi mają się otwierać na zewnątrz, przed wejściem powinien być wolny obszar o długości i szerokości co najmniej 1,5 m. Gdy wewnątrz jest przestronny hol, możesz wybrać drzwi otwierające się do środka domu.

Autor: Piotr Mastalerz

Jeżeli chcesz doświetlić pomieszczenie przy wejściu, możemy wybrać skrzydło z szybą. Przeszklenia montowane obecnie w drzwiach w większości wypadków mają dobre parametry termiczne.

Wymiar typowy i nietypowy

Drzwi o typowych wymiarach zwykle są tańsze. Typowość wymiaru wzięła się z jego funkcjonalności. Jest to najczęściej 90 cm szerokości i 200 cm wysokości tak zwanego światła przejścia, czyli przestrzeni między elementami ościeżnicy drzwiowej, przez którą przechodzisz. Drzwi o typowych wymiarach były kiedyś powszechnie stosowane w budownictwie wielorodzinnym oraz w domach jednorodzinnych, zwłaszcza tych wybudowanych przed 1990 r. Wtedy drzwi o znormalizowanych wymiarach były produkowane w państwowych fabrykach. Jeśli masz takie drzwi, nie będzie problemów z dobraniem nowych. Najlepiej szukać ich w największych fabrykach nastawionych na masowego klienta, stosujących tabelę rozmiarów. Przed laty działało także wiele warsztatów stolarskich robiących drzwi drewniane o najrozmaitszych wymiarach, które teraz będą traktowane jako nietypowe. Drzwi obecnie wykonywane na zamówienie są często droższe. Warto poszukać drzwi u różnych, także mniejszych producentów. Wielu już odeszło od tak zwanych typowych rozmiarów.

Zmiana wielkości otworu

Obecnie często wykorzystuje się grubsze ościeżnice, więc w razie potrzeby otwór drzwiowy można trochę podkuć naokoło, żeby go powiększyć. Zmniejszanie otworu drzwiowego, czyli podmurowywanie go, jest bardziej kłopotliwe, bo nowy fragment musi być stabilnie połączony z istniejącym murem. Można to bezpiecznie zrobić, gdy zamurowujemy na tyle dużą część ściany (na przykład drzwi podwójne zamieniamy na pojedyncze), żeby zastosować wzmocnienia z prętów czy kształtowników stalowych.

Pomiary

Otwór drzwiowy mierzy montażysta z firmy, w której kupujesz drzwi. Muszą być one mniejsze niż otwór, w którym są montowane. Najczęściej są węższe o 30 mm i niższe o 15 mm niż otwór po starych drzwiach. Jednak zwykle otwór mierzy się, gdy stare drzwi są jeszcze na miejscu. Zdarza się, że montażysta ma wątpliwości co do luzu między ścianą a drzwiami i konieczne jest podkucie tynku lub oderwanie listwy wykończeniowej, żeby mieć pewność, gdzie zaczyna się mur. Jeśli chcesz sam zmierzyć otwór drzwiowy, sprawdź szerokość i wysokość starych drzwi, tak jak wystają ze ściany (czyli z ościeżnicą), i od każdego z pomiarów odejmij 10 mm. Nie polecamy tego sposobu, ale można tak zrobić, żeby się zorientować, jakich wymiarów szukamy, i wstępnie zebrać ofertę.

Montaż drzwi

Nie może być niższy niż jakość drzwi, które kupujesz. Powinny one być stabilnie połączone ze ścianą. Ościeżnica jest najczęściej przykręcana dyblami. Liczba i rozstaw elementów mocujących są dostosowane do wielkości oraz ciężaru skrzydła. Szczelność montażu powinna być nie mniejsza niż w wypadku okien. Prawidłowy montaż to montaż warstwowy z wykorzystaniem taśm uszczelniających, na przykład rozprężnych. Uniemożliwia on przenikanie wody i powietrza do wnętrza domu oraz tworzy odpowiednią izolację termiczną, a także akustyczną. Szczególnie ważne jest stabilne i szczelne zamontowanie progu. Jest on narażony na kontakt z wilgocią, więc przestrzeń pod nim oraz na styku z ościeżnicą musi być dobrze wypełniona materiałem izolującym termicznie i nieprzepuszczającym wody.

Wykończenie

W standardzie montażu zwykle są przewidziane tylko podstawowe obróbki tynkarskie bez gładzi szpachlowej oraz malowania ościeży. Montażysta powinien wypełnić i wyrównać ościeże wokół drzwi zaprawą tynkarską. Gdy wymiana drzwi wiąże się z remontem pomieszczenia, w którym się one znajdują, należy zaplanować zakres prac wykończeniowych (na przykład malowanie powierzchni wokół drzwi) i to, jakie materiały będą potrzebne (na przykład listwy maskujące). Jeżeli oczekujesz wykonania takich robót podczas wymiany drzwi, należy dokładnie określić w umowie, co ma być zrobione, oraz jakie materiały mają być wykorzystane.

Przeczytaj dodatkowo:
Kupujemy drzwi antywłamaniowe. Zewnętrzne drzwi...

Czasy są niezbyt bezpieczne. Drzwi antywłamaniowe stają się więc standardem. Sprawdź, jakie drzwi zewnętrzne...

Nowoczesne wzornictwo energooszczędnych bram...

Dopasowanie bramy garażowej do elewacji domu sprawia wiele problemów. Modele bram segmentowych...

Wzmocnienia w bramach garażowych. Dlaczego są tak...

Nie każdy użytkownik bramy garażowej zdaje sobie sprawę z tego, czym jest tak zwany efekt bimetaliczny i...

Masz w garażu rower, motocykl? Wybierz bramę...

Brama otwierana na bok jest idealna do garażu gdzie wstawiany jest motocykl, rower, czy wózek...

Dobre drzwi wejściowe

Izolacyjność cieplna, materiał wykonania, klasa antywłamaniowa to tylko niektóre parametry mające...