Płaski daszek nad wejściem. Jak zrobić zadaszenie nad drzwiami wejściowymi?
Płaski daszek nad wejściem jest elementem wielu nowych projektów. Najczęściej wykonuje się go jako żelbetową płytę.
Płaskie zadaszenie wejścia może być odrębnym elementem architektonicznym lub stanowić kontynuację dachu domu albo dostawionego garażu. Czasem jest przedłużeniem tarasu piętra. Do żelbetowej płyty mogą też dochodzić wysunięte krokwie dachu, wtedy zadaszenie przybiera formę betonowego okapu. Spotyka się bardzo różne rozwiązania. Łączy je to, że konstrukcję stanowi betonowa płyta.
Zazwyczaj wykonuje się ją w tym samym czasie co wieniec oraz strop nad parterem. Dorobienie betonowego daszku do już gotowego budynku jest konstrukcyjnie dość trudne, wymaga połączenia (wklejenia) prętów zbrojeniowych z istniejącą przegrodą.
Płaski daszek nad wejściem: konstrukcja
Płyta daszku jest zazwyczaj konstrukcyjnie połączona z żelbetowymi elementami głównej bryły domu (może być elementem pracującym niezależnie, wtedy jednak trzeba go oprzeć na niezależnych podporach i oddylatować).
Betonowa płyta może być wspornikiem zamocowanym w ścianie domu. Bywa też z jednej strony utwierdzona w ścianie lub podciągu, a z drugiej oparta na słupach albo murze prostopadłym do bryły domu. Sposób podparcia płyty decyduje o ułożeniu w niej zbrojenia.
Jeśli jest ona wspornikiem, główne pręty zbrojeniowe układa się w górnej strefie płyty, gdyż tam właśnie występują siły rozciągające. W daszku nad wejściem utwierdzonym i podpartym słupami rozciągana jest dolna część środkowej strefy płyty i tam znajduje się główne zbrojenie. Przy podporach działają jeszcze siły ścinające, więc zbrojenie układa się zarówno na dole, jak i na górze. Jeżeli daszek nad drzwiami wejściowymi jest utwierdzony w konstrukcji domu, zazwyczaj betonuje się go razem z innymi elementami. Najczęściej używa się do tego betonu klasy C20/25. Grubość betonowej płyty oraz rodzaj zbrojenia dobiera konstruktor, zależą one od wysięgu daszku. Przy krótkim daszku grubość może wynosić tylko 10 cm. Jeśli rozpiętość jest większa albo płytę trzeba poszerzyć ze względów estetycznych (wyrównanie górnej krawędzi z innymi elementami domu) bądź konstrukcyjnych (zastosowanie określonego typu łączników izolacyjnych), betonowa płyta może mieć kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt centymetrów grubości.
Polecany artykuł:
Płaski daszek na wejściem: ciepłe połączenie z domem
Betonowy daszek na wejściem, podobnie jak inne elementy wspornikowe połączone z konstrukcją głównej bryły budynku, jest potencjalnym mostkiem cieplnym. Do ucieczki ciepła dochodzi przez połączoną z wieńcem żelbetową płytę, która przerywa warstwę ocieplenia. Są dwie metody, aby temu zapobiec. Zazwyczaj betonową płytę obkłada się z trzech stron (od spodu, wierzchu i na krawędziach) izolacją termiczną. Innym sposobem jest zastosowanie łącznika izolacyjnego ograniczającego ucieczkę ciepła. To element nośny składający się z twardego i wytrzymałego materiału izolacyjnego (na przykład XPS-u) oraz przechodzących przez niego prętów. Ma kształt listwy z wystającymi prętami. Część izolacyjną łącznika umieszcza się przed betonowaniem w płaszczyźnie przyszłego ocieplenia domu. Dzięki temu izolacja zachowuje ciągłość i na styku konstrukcji nie dochodzi do powstania mostka cieplnego. Następnie układa się deskowanie, zbrojenie elementów konstrukcyjnych i całość betonuje. Łącznik rzadko ma identyczną szerokość jak daszek. Przeważnie (ze względu na jego cenę) konstruktor dobiera krótszy. Dlatego trzeba jeszcze uzupełnić ocieplenie w szczelinie między daszkiem a murem przez wstawienie tam paska XPS-u lub styropianu. Na rynku jest wiele rodzajów łączników izolacyjnych o różnej wytrzymałości i rozmaitych wymiarach. Konstruktor dobiera je do planowanych obciążeń oraz konstrukcji płyty. Te do elementów wspornikowych różnią się nieco od tych przeznaczonych do płyt swobodnie podpartych. Dostępne są też elementy narożne.
Galeria: daszek nad wejściem
Autor: Marcin Czechowicz
Pod dużym płaskim daszkiem opartym na słupku i ścianie mieści się nawet ławeczka, na której można położyć bagaż, żeby móc wygodnie wyjąć klucze i otworzyć drzwi
Płaski daszek nad wejściem: ochrona przed wodą
Płaski daszek na wejściem musi mieć minimalny spadek (2%) umożliwiający spływ wody deszczowej. Kształtuje się go w betonowej płycie, w warstwie spadkowej ze szlichty betonowej lub w izolacji. Ponieważ z niewielkiej płaskiej powierzchni woda spływa dość wolno, nie ma konieczności instalowania na daszku rynny zewnętrznej. Trzeba go natomiast wykończyć obróbką blacharską umożliwiającą odsunięcie wody od jego krawędzi. Woda spływająca z brzegu dachu może jednak stanowić pewną niedogodność, dlatego zazwyczaj szuka się sposobu na jego odwodnienie. Rynna i rura spustowa często psują wygląd całości, planuje się więc inne odprowadzenie wody.
Gdy daszek ma spadek (lub spadki) na bok, rynnę sytuuje się wzdłuż boku prostopadłego do ściany domu. Można też tak go zaprojektować, aby miał spadki do środka, i odwodnić w taki sposób, że od strony zewnętrznej rynna będzie niewidoczna.
Betonową konstrukcję należy chronić przed wodą warstwą hydroizolacji. Może nią być każdy materiał pokryciowy nadający się na dachy płaskie. Hydroizolację trzeba wyprowadzić również na ścianę domu. W miejscu styku daszku ze ścianą należy również zastosować obróbkę blacharską chroniącą hydroizolację.
Jak zrobić prosty daszek nad wejściem
- Daszek ma zazwyczaj kształt prostokąta dostawionego do ściany dłuższym bokiem. Krótszy bok, czyli wysięg płyty, najczęściej ma 1,5-1,8 m szerokości. To optymalny wymiar, aby stanęły pod nim dwie osoby. Gdy jego powierzchnia jest większa, dodatkowo może chronić schody prowadzące do domu.
- Na żelbetowej płycie wykonuje się warstwę wylewki z 2-procentowym spadkiem. Do niej zgrzewa się papę.
- Na papie układa się izolację cieplną, na przykład 15 cm styropianu typu dach-podłoga. Boki i spód daszku nad wejściem obkłada się styropianem fasadowym kołkowanym do podłoża i wykańcza tynkiem.
- Od góry na izolacji termicznej układa się hydroizolację, najczęściej z papy. Pierwszą warstwę – podkładową – mocuje się mechanicznie do podłoża, drugą – wierzchniego krycia – ostrożnie zgrzewa. Hydroizolację wywija się na ścianę na wysokość kilkunastu centymetrów.
- Między warstwami papy na krawędzi daszku nad wejściem oraz na styku hydroizolacji ze ścianą montuje się obróbki blacharskie.
- Pod daszkiem nad wejściem najczęściej umieszcza się oświetlenie.
Galeria: budowa daszku nad wejściem
Autor: Andrzej Szandomirski
Betonowy daszek nad wejściem związany w całość konstrukcyjną z budynkiem i schodami przez utwierdzenie w ścianie i podparcie go filarem
Wygląd płaskiego daszku nad wejściem
Wygląd płaskiego daszku nad wejściem zależy od grubości warstw, rozwiązania kwestii odwodnienia oraz pomysłu na wykończenie krawędzi i czoła. Te dwa ostatnie elementy grają kluczową rolę. Z reguły jest to jedna płaszczyzna wykończona blachą lub – tak jak inne fragmenty elewacji – na przykład tynkiem, cegłą licową albo drewnem. Szeroką obróbkę blacharską zastępuje wtedy często wąski profil okapowy. Ale czoło daszku nie musi być wcale płaskie. Może tworzyć rodzaj stopniowanego gzymsu, w którym każda warstwa jest chroniona odrębną obróbką. Czoło daszku może być szersze lub węższe. Czasem aby uzyskać lepszy efekt estetyczny, poszerza się go. Poszerzenie może być wynikiem wybetonowania grubej płyty żelbetowej bądź uformowania żądanego kształtu z twardego materiału izolacyjnego. Pozwala to na przykład uzyskać taki sam wymiar czoła daszku jak muru nad wrotami do sąsiadującego garażu. Na małym daszku nad wejściem, tak jak na jego dużym odpowiedniku, może się też pojawić attyka. Jeżeli betonowy daszek nad wejściem jest przedłużeniem dachu płaskiego lub tarasu znajdującego się nad garażem, stosuje się tam podobny układ warstw. Robi się to ze względu na konieczność zachowania takiej samej grubości przegrody. Wierzch daszku i tarasu znajdują się wtedy w jednej płaszczyźnie. Wykonanie jednakowych warstw jest też łatwiejsze.