Niezbędne obróbki do blachodachówki: kompletny system produktów dachowych

2019-10-31 12:21

Wiodący producenci blachodachówek oferują kompletny system produktów dachowych niezbędny do pokrycia dachu. To ułatwia zakup i kalkulację kosztów – nie trzeba szukać potrzebnych elementów w różnych miejscach. Wszystkie elementy są dopasowane funkcjonalnie i kolorystycznie. Oczywiście to, co znajdzie się w kompletnym systemie zależy od typu i stopnia skomplikowania dachu.

Blachodachówka panelowa
Autor: LINDAB Blachodachówka panelowa to najefektowniejsze pokrycie wśród blachodachówek. Estetyką nie odbiega od ceramicznego pierwowzoru. Producenci oferują obróbki blacharskie z takimi samymi powłokami

Warto znaleźć taki model blachodachówki, do którego producent oferuje dużo akcesoriów. Wraz z pokryciem podstawowym można kupić gąsiory, blachy koszowe, obróbki okapowe i wiatrownice. Oczywiście wszystkie te elementy może samodzielnie wykonać dekarz z tak samo wykończonej blachy płaskiej, ale będzie to bardziej pracochłonne. Wymaga też od dekarzy doświadczenia.

Fabryczne obróbki są wyprodukowane z użyciem blach w dokładnie tych samych odcieniach kolorystycznych, co blachodachówki modułowe. Dzięki ich zastosowaniu można uzyskać od producenta dodatkową, rozszerzoną gwarancję wydłużająca okres jej obowiązywania.

wiatrownica modułowa
Autor: BUDMAT Dzięki wiatrownicy modułowej boczna krawędź połaci wygląda jak wykończona dachówkami
wiatrownica do blachodachówki w arkuszach
Autor: BLACHY PRUSZYŃSKI Jednak najpopularniejszym rozwiązaniem są wiatrownice wyprofilowane z blachy płaskiej wykończonej taką samą powłoką, jak arkusze lub panele blachodachówki. Dzięki temu, że używa się na nie dwóch profili, wkręty mocujące dolną część do deski szczytowej są osłaniane górnym profilem

Obróbki na krawędzie dachu: wiatrownice o profilu blachodachówki

Jeśli chcemy, żeby nie tylko połacie dachu, ale również ich krawędzie wyglądały jak pokryte dachówkami, to wybierzmy taki model blachodachówki, do którego są produkowane wiatrownice modułowe o profilu blachodachówki. Są to małe elementy, o długości jednego rzędu przetłoczonego wzoru. Każdy z nich ma nawiercone otwory, przez które przykręca się go do deski bocznej, a także zamek zapewniający połączenie z kolejnym elementem. Docięcia wymagają jedynie ostatnie elementy układane na szczycie połaci i schodzące się w kalenicy dachu. Ich krawędzie trzeba dopasować do długości i kąta nachylenia połaci. Ale większość gotowych wiatrownic to profile długości 2-6 m odpowiednio dogięte z blachy płaskiej wykończonej taką samą powłoką dekoracyjną jak arkusze czy panele blachodachówki. Obróbkę na szczycie połaci robi się łącząc elementy wiatrownicy bocznej i górnej.

blachodachówka
Autor: BUDMAT Przetłoczenia na gąsiorach są dopasowane do wzoru blachodachówek. Podkreśla to nowoczesny wygląd pokrycia i jego prostą stylistykę

Obróbki blacharskie na dole i na górze połaci

Wśród podstawowych obróbek blacharskich są także pasy nad- i podrynnowe oraz obróbki przyścienne, które stosuje się przy ścianach lukarn.

Do konkretnych modeli blachodachówki są również oferowane gąsiory do wykończenia kalenicy i grzbietów dachu. Choć niektóre z nich są tłoczone tak, że do złudzenia przypominają te układane z pojedynczych elementów na dachach krytych dachówkami, to w odróżnieniu o nich są dłuższe i mają 2-6 m. Gąsiory są dostępne w różnych wielkościach, aby stanowiły estetyczne wykończenie połaci, a nie dominujący na niej element.

blachodachówka płaska
Autor: BRAAS Zgodnie z najnowszymi trendami blachodachówki imitują pokrycia z dachówek płaskich. Również taką stylistykę wprowadzono do obróbek gotowych

Po co korzystać z gotowych obróbek do blachodachówki

Wykorzystywanie do krycia dachu wszystkich elementów systemowych pozwala zapewnić wysoki poziom estetyki i oryginalności dachu, ale przede wszystkim zyskać pewność starannie wykonanego pokrycia - bez zarysowań, opiłków metalicznych czy niedopasowanych elementów. Dużo łatwiej zapobiec błędom popełnianym podczas wykonywania dachu.

Ale gdyby podczas prac montażowych lub transportu powstały niewielkie uszkodzenia powłoki lakierniczej, koniecznie trzeba je zamalować (punktowo) specjalną farbą zaprawową w kolorze pokrycia. Można ją kupić u producenta pokrycia.

podbitka do blachodachówki
Autor: BLACHY PRUSZYŃSKI W bogatej ofercie producentów pokryć dachowych są również pozostałe elementy potrzebne do wykończenia dachu, na przykład systemy rynnowe i podbitki okapów

Akcesoria dachowe

Do tej grupy produktów zaliczają się wszelkie elementy funkcyjne, np. z kominkiem wentylacyjnym lub przejściem antenowym. Nie są one wykonywane z takiej samej blachy, ani nie wykańcza się ich w taki sam sposób, ale są dopasowane kolorystycznie do pokrycia dachowego. Czasem nawet nie kupuje się ich u producenta pokrycia (np. zabezpieczeń przeciwśniegowych czy służących komunikacji po dachu), ale producent poleca kupienie konkretnego modelu u wytwórcy specjalizującego się w produkcji tego typu akcesoriów dachowych.

W ofercie niektórych producentów blachodachówek są również łaty stalowe, czyli profile, które można stosować jako zamiennik dla łat drewnianych przy montażu pokrycia. Są one produkowane z blachy stalowej ocynkowanej lub powlekanej o grubości 0,5-0,7 mm. Można wybrać rozmiar łat, czyli ich wysokość - 20, 32 i 55 mm - i szerokość - odpowiednio 65-91, 112 i 155 mm, a także długość z przedziału od 0,5 do 6 m.

Uzupełnieniem oferty są wkręty samowiercące do mocowania blachodachówki, a także folie dachowe, taśmy kominowe, kalenicowe i kołnierze uszczelniające. Warte uwagi są uszczelki o kształcie odpowiadającym profilowi blachy, zapobiegające przedostawaniu się pod pokrycie wody, śniegu czy też innych zanieczyszczeń.

Wideo: Pokrycie dachowe z blachy na rąbek stojący - montaż

Pokrycie dachowe z blachy na rąbek stojący - montaż pokrycia

Pokrycia dachowe – zanim umówisz dekarzy

Pytanie 1 z 10
Które listwy biegną równolegle do krokwi:
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie