Okna i drzwi do domu z wentylacją mechaniczą
Jak prawidłowo dobrać okna i drzwi do domu z wentylacją mechaniczną. Nowoczesne domy są coraz bardziej zaawansowane technicznie. Ich wyposażenie musi więc spełniać określone wymogi.
W domach z wentylacją mechaniczną nawiewno-wywiewną za wymianę powietrza na świeże odpowiada urządzenie mechaniczne - wentylator (lub rekuperator, jeśli dodatkowo odzyskujemy ciepło z usuwanego powietrza). W takim budynku nie ma potrzeby budować kominów wentylacyjnych, które zapewniają naturalną wymianę powietrza na podstawie różnicy ciśnień. Wręcz odwrotnie, istnienie kominów wentylacji grawitacyjnej mogłoby zaburzyć działanie układu wentylacji mechanicznej.
Projektant instalacji zakłada określoną drogę powietrza krążącego wewnątrz budynku. W jednych pomieszczeniach umieszcza się punkty nawiewne, w innych wywiewne. Nawiewa się świeże powietrze do pokoju dziennego albo sypialni, a wywiewa z łazienek lub kuchni.
Zobaczmy, jak dobrać okna i drzwi w domu, w którym powietrze musi krążyć tak, jak tym kieruje instalacja wentylacji mechanicznej.
Spis treści
- Szczelny dom – szczelne okna i drzwi zewnętrzne
- Ciepły i szczelny montaż okien i drzwi zewnętrznych
- Drzwi wewnętrzne z podcięciem lub otworami
- Powierzchnia przekroju otworów w drzwiach wewnętrznych
- Drzwi do części gospodarczej
- Sprawdź w wykazie stolarki
Szczelny dom – szczelne okna i drzwi zewnętrzne
Żeby układ wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej działał prawidłowo budynek powinien być szczelny. Zatem elementy wstawiane w przegrodach zewnętrznych muszą być maksymalnie szczelne.
Szczelne muszą być:
- okna elewacyjne,
- okna dachowe,
- drzwi tarasowe,
- drzwi wejściowe.
W oknach elewacyjnych i połaciowych oraz drzwiach tarasowych nie należy stosować żadnych form nawiewu powietrza.
Okna i drzwi tarasowe powinny być bez:
- rozszczelnienia,
- mikrowentylacji,
- nawiewników,
- napowietrzaków.
Ciepły i szczelny montaż okien i drzwi zewnętrznych
Obecne przepisy dotyczące stolarki otworowej obejmują wysokie wymogi termoizolacyjne. Okna i drzwi zewnętrzne muszą spełniać warunki przewidziane dla domów energooszczędnych. Jednym z nich jest ciepły montaż okien eliminujący mostki termiczne. Każde miejsce wokół okien lub drzwi, przez które uciekałoby ciepłe powietrze, wpływałoby również negatywnie na funkcjonowanie wentylacji mechanicznej.
Najlepiej montować okna i drzwi z wykorzystaniem uszczelniających taśm montażowych. Od wnętrza pomieszczenia taśma powinna być paroszczelna. Jeszcze lepszym sposobem montażu stolarki na elewacji jest wysunięcie okien i drzwi w warstwę ocieplenia, lecz jest on znacznie droższy.
Szczelny montaż okien dachowych to standard wynikający z charakteru miejsca, w którym są one zainstalowane. Każde okna połaciowe jest zaopatrzone w kołnierz uszczelniający chroniący przed wilgocią i wodą. Coraz popularniejsze jest stosowanie dodatkowych pakietów ocieplających i uszczelniających przestrzeń wokół ramy okien dachowych.
Drzwi wewnętrzne z podcięciem lub otworami
Z kolei przegrody wewnętrzne muszą umożliwić krążenie powietrza między pomieszczeniami. Dlatego w domach z wentylacją mechaniczną drzwi wewnętrzne powinny mieć wykonane podcięcie albo zamontowane tuleje lub kratki wentylacyjne zapewniające przepływ powietrza. Przekrój szczeliny powinien wynosić co najmniej 80 cm2. Z kolei do łazienek, WC, kuchni, spiżarni, w których są punkty wywiewne, podcięcie lub otwory powinny zapewnić większą ilość powietrza. Ich powierzchnia w przekroju powinna wynosić nie mniej niż 220 cm2.
Warto zwrócić uwagę na wyposażenie domu. W sypialniach wiele osób układa na podłodze włochate wykładziny dywanowe. Mogą one w istotny sposób zaburzyć przepływ powietrza. Podobnie może być z dywanem w salonie czy innym pokoju.
Powierzchnia przekroju otworów w drzwiach wewnętrznych
Powierzchnia netto przekroju przez otwory lub szczeliny w drzwiach wewnętrznych powinna wynosić:
- kuchnia, łazienka, WC, garderoba, spiżarnia – nie mniej niż 220 cm2,
- inne pomieszczenia - nie mniej niż 80 cm2.
Drzwi do części gospodarczej
Często w bryle domu jest też garaż albo osobna strefa techniczna z kotłownią, pomieszczeniem gospodarczym. Jeśli jest tam tylko wentylacja grawitacyjna, drzwi prowadzące do garażu lub części gospodarczej powinny być szczelne, podobnie jak te na elewacji. W wielu domach projektuje się również strefę gospodarczą z wentylacją mechaniczną. W strefie technicznej obejmującej też garaż do budynku mogą łatwo dostawać się gryzonie. W takiej sytuacji w drzwiach z podcięciem lub otworami prowadzących do innych pomieszczeń dobrze jest zastosować także siatkę uniemożliwiającą przedostanie się tych gryzoni do dalszej części domu.
Sprawdź w wykazie stolarki
Rodzaj, wielkość oraz warunki, jakie powinny spełniać okna i drzwi są opisane w projekcie domu. W chwili składania zamówienia na okna i drzwi korzystamy z zestawienia stolarki, które znajduje się w każdym projekcie. W nim również są opisane najważniejsze wymogi dotyczące tych elementów wyposażenia domu.