Kołnierz uszczelniający do okna dachowego: jaki wybrać?

2020-10-02 14:24
okno dachowe w dachu krytym dachówką
Autor: Piotr Mastalerz Kołnierz uszczelniający, który łączy ramę okna z pokryciem dachowym, musi być dopasowany do rozmiaru okna i kształtu pokrycia

Kołnierz uszczelniający jest zaprojektowany tak, by pasował do okien dachowych danego producenta. To element systemowy, dopasowany do okna i rodzaju pokrycia dachowego. Ważny jest więc wybór odpowiedniego modelu kołnierza uszczelniającego.

Kołnierz uszczelniający jest niezbędny do prawidłowego zamontowania okna w połaci dachowej. Zapewnia trwałe i szczelne połączenie okna dachowego z pokryciem. Jest to możliwe, dzięki precyzyjnemu zaprojektowaniu jego elementów - dostosowaniu ich zarówno do wymiarów okna, jak i kształtu pokrycia dachowego. Dlatego w ofercie każdego producenta okien dachowych znajduje się wiele typów kołnierzy uszczelniających. Większość z nich jest wykonana z blachy aluminiowej, zabezpieczonej modyfikowanym poliestrem o wysokiej trwałości i odporności na działanie czynników atmosferycznych. Podstawowym kolorem powłoki jest popielato-brązowy, który doskonale komponuje się z typowymi kolorami pokryć dachowych.

Wybór typu kołnierza do okna dachowego

Na wybór typu kołnierza nie wpływa sposób otwierania okna lecz głębokość, na jakiej zostanie ono zamontowane w połaci. Omówimy to na przykładzie kołnierzy firmy Fakro. Do wyboru są trzy różne głębokości: N (+3 cm), V (0) oraz J (-3 cm). W nazwie kołnierza jest więc zakodowany rodzaj pokrycia, do jakiego jest on przeznaczony i głębokość montażu okna w konstrukcji dachu.

W symbolu kołnierza uszczelniającego jest też informacja o rodzaju materiału, z jakiego został wykonany fartuch: litera P oznacza fartuch ołowiany, A - aluminiowo-tworzywowy.

Kołnierz uszczelniający do pokryć falistych

To kołnierz o symbolu EZV-P. Jest przeznaczony do połączenia okna z dachówkami o wysokości do 45 mm. Standardowa głębokość osadzenia okna V pozwala umieścić okno w dachu o spadku 15-90o. Dolny element kołnierza jest zakończony elastycznym fartuchem, a masa plastyczna na jego spodniej stronie pozwala na przyklejenie go do pokrycia dachowego.

Kołnierz uszczelniający do pokryć wysokoprofilowanych

Ten kołnierz ma symbol EHN-P. Jest przeznaczony do połączenia okna z dachówkami o wysokości do 90 mm. Standardowa głębokość osadzenia okna N pozwala umieścić okno w dachu o spadku 15-90o. Długi i szeroki fartuch kończący dolny element kołnierza pozwala na łatwe połączenie go z pokryciem dachowym.

Kołnierz uniwersalny z dodatkową termoizolacją

Jest oznaczony symbolem EHV-AT-Thermo. Ten kołnierz jest przeznaczony do połączenia okna z dachówkami o wysokości do 90 mm. Standardowa głębokość osadzenia okna V pozwala umieścić okno w dachu o spadku 15-90o. Na wewnętrznej stronie kołnierza jest przyklejony elastyczny materiał dociepleniowy, który tworzy termoizolacyjną ramę wokół ościeżnicy okna. Kołnierz Thermo umożliwia docieplenie okna ponad poziomem łat i poprawia współczynnik przenikania ciepła nawet do 15% w zależności od typu okna.

Chcesz zamontować okno dachowe? Posłuchaj rad dekarza

Kołnierz uszczelniający do dachówki płaskiej

Taki kołnierz ma symbol EZV-F.  Standardowa głębokość osadzenia okna V pozwala umieścić okno w dachu o spadku 15-90o. Wydłużony dolny element kołnierza nie ma fartucha ołowianego, a specjalna konstrukcja usztywnia go i chroni przed deformacją, np. w wyniku zalegania śniegu.

Przeczytaj też:

Okna dachowe zimą: jak usuwać z nich śnieg >>>

Kołnierz do pokryć łuskowych

Taki kołnierz ma oznaczenie EGV i jest przeznaczony do połączenia okna z dachówkami karpiówkami układanymi w łuskę lub koronkę. Standardowa głębokość osadzenia okna V pozwala umieścić okno w dachu o spadku 25-90o. Profilowane element boczne kołnierza są przekładane na przemian z dachówkami. Dwa pierwsze moduły są wykonane z miękkiej blachy, co pozwala dokładnie je dopasować (dogiąć) do pokrycia.

Okna dachowe - prawda czy mit?

Pytanie 1 z 5
W pomieszczeniu będzie jaśniej, gdy zamontuje się kilka mniejszych okien niż jedno większe
okno dachowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie