Kołnierz uszczelniający do okna dachowego: jaki wybrać?

2020-10-02 14:24

Kołnierz uszczelniający jest zaprojektowany tak, by pasował do okien dachowych danego producenta. To element systemowy, dopasowany do okna i rodzaju pokrycia dachowego. Ważny jest więc wybór odpowiedniego modelu kołnierza uszczelniającego.

okno dachowe w dachu krytym dachówką
Autor: Piotr Mastalerz Kołnierz uszczelniający, który łączy ramę okna z pokryciem dachowym, musi być dopasowany do rozmiaru okna i kształtu pokrycia

Kołnierz uszczelniający jest niezbędny do prawidłowego zamontowania okna w połaci dachowej. Zapewnia trwałe i szczelne połączenie okna dachowego z pokryciem. Jest to możliwe, dzięki precyzyjnemu zaprojektowaniu jego elementów - dostosowaniu ich zarówno do wymiarów okna, jak i kształtu pokrycia dachowego. Dlatego w ofercie każdego producenta okien dachowych znajduje się wiele typów kołnierzy uszczelniających. Większość z nich jest wykonana z blachy aluminiowej, zabezpieczonej modyfikowanym poliestrem o wysokiej trwałości i odporności na działanie czynników atmosferycznych. Podstawowym kolorem powłoki jest popielato-brązowy, który doskonale komponuje się z typowymi kolorami pokryć dachowych.

Wybór typu kołnierza do okna dachowego

Na wybór typu kołnierza nie wpływa sposób otwierania okna lecz głębokość, na jakiej zostanie ono zamontowane w połaci. Omówimy to na przykładzie kołnierzy firmy Fakro. Do wyboru są trzy różne głębokości: N (+3 cm), V (0) oraz J (-3 cm). W nazwie kołnierza jest więc zakodowany rodzaj pokrycia, do jakiego jest on przeznaczony i głębokość montażu okna w konstrukcji dachu.

W symbolu kołnierza uszczelniającego jest też informacja o rodzaju materiału, z jakiego został wykonany fartuch: litera P oznacza fartuch ołowiany, A - aluminiowo-tworzywowy.

Kołnierz uszczelniający do pokryć falistych

To kołnierz o symbolu EZV-P. Jest przeznaczony do połączenia okna z dachówkami o wysokości do 45 mm. Standardowa głębokość osadzenia okna V pozwala umieścić okno w dachu o spadku 15-90o. Dolny element kołnierza jest zakończony elastycznym fartuchem, a masa plastyczna na jego spodniej stronie pozwala na przyklejenie go do pokrycia dachowego.

Kołnierz uszczelniający do pokryć wysokoprofilowanych

Ten kołnierz ma symbol EHN-P. Jest przeznaczony do połączenia okna z dachówkami o wysokości do 90 mm. Standardowa głębokość osadzenia okna N pozwala umieścić okno w dachu o spadku 15-90o. Długi i szeroki fartuch kończący dolny element kołnierza pozwala na łatwe połączenie go z pokryciem dachowym.

Kołnierz uniwersalny z dodatkową termoizolacją

Jest oznaczony symbolem EHV-AT-Thermo. Ten kołnierz jest przeznaczony do połączenia okna z dachówkami o wysokości do 90 mm. Standardowa głębokość osadzenia okna V pozwala umieścić okno w dachu o spadku 15-90o. Na wewnętrznej stronie kołnierza jest przyklejony elastyczny materiał dociepleniowy, który tworzy termoizolacyjną ramę wokół ościeżnicy okna. Kołnierz Thermo umożliwia docieplenie okna ponad poziomem łat i poprawia współczynnik przenikania ciepła nawet do 15% w zależności od typu okna.

Chcesz zamontować okno dachowe? Posłuchaj rad dekarza

Kołnierz uszczelniający do dachówki płaskiej

Taki kołnierz ma symbol EZV-F.  Standardowa głębokość osadzenia okna V pozwala umieścić okno w dachu o spadku 15-90o. Wydłużony dolny element kołnierza nie ma fartucha ołowianego, a specjalna konstrukcja usztywnia go i chroni przed deformacją, np. w wyniku zalegania śniegu.

Przeczytaj też:

Okna dachowe zimą: jak usuwać z nich śnieg >>>

Kołnierz do pokryć łuskowych

Taki kołnierz ma oznaczenie EGV i jest przeznaczony do połączenia okna z dachówkami karpiówkami układanymi w łuskę lub koronkę. Standardowa głębokość osadzenia okna V pozwala umieścić okno w dachu o spadku 25-90o. Profilowane element boczne kołnierza są przekładane na przemian z dachówkami. Dwa pierwsze moduły są wykonane z miękkiej blachy, co pozwala dokładnie je dopasować (dogiąć) do pokrycia.

Okna dachowe - prawda czy mit?

Pytanie 1 z 5
W pomieszczeniu będzie jaśniej, gdy zamontuje się kilka mniejszych okien niż jedno większe
okno dachowe
Pozostałe podkategorie