Nawiewniki okienne - wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

2019-05-07 13:21
Nawiewniki w oknach
Autor: Marcin Czechowicz Nawiewniki umieszcza się w górnej części okna, bo wtedy nawiew zimnego powietrza nie jest odczuwany przez przebywające w pomieszczeniu osoby. projekt: Paulina Staruń

Nawiewniki okienne zagwarantują odpowiednią wentylację w domu. Jednak aby spełniały one swoją funkcję należy wiedzieć jak je montować i jaka ilość nawiewników będzie odpowiednia do Twojego domu.

Czym są nawiewniki okienne?

Nawiewniki okienne to urządzenia pozwalające dostarczyć przez zamknięte okna, także w sposób kontrolowany, odpowiednią ilość powietrza. Mocuje się je w otworze wykonanym w ramie ościeżnicy (najczęściej) lub skrzydła. Można kupić okna z fabrycznie zamontowanymi nawiewnikami lub zainstalować je w już wbudowanych oknach. Najprostsze nawiewniki mają otwór o określonej wielkości, więc wpuszczają do wnętrza tyle powietrza, ile wynika z różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz domu oraz wielkości otworu. 

Uwaga! Montaż nawiewników w wbudowanych oknach może skutkować utratą gwarancji producenta okien!

Nawiewniki w ścianie
Autor: Andrzej Szandomirski W drewnianym obramieniu okna trzy poziome szczeliny - nawiewniki. Projekt domu: Wojciech Maciaszek

Jak działają nawiewniki okienne?

Nawiewniki okienne mogą mieć przepustnicę umożliwiającą ich zamknięcie. Są też nawiewniki, w których ręcznie można regulować wielkość otworu lub je przymknąć. Zdecydowanie lepsze są te, które doprowadzają powietrze do pomieszczenia zależnie od ciśnienia bądź wilgotności. Te pierwsze w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia na zewnątrz lub gwałtownego napływu zimnego, nieogrzanego powietrza przymykają się, ograniczając przepływ. W nawiewnikach okiennych higrosterowanych sterownikiem jest taśma reagująca na stopień wilgotności powietrza. Wraz ze wzrostem ilości wilgoci w pomieszczeniu taśma kurczy się, otwierając kanał doprowadzający suche powietrze z zewnątrz. Po osiągnięciu pożądanej wilgotności taśma przymyka kanał, ograniczając ilość doprowadzanego powietrza.

Liczba i rozmieszczenie nawiewników

Liczbę i rozmieszczenie nawiewników okiennych można precyzyjnie dobrać do wielkości i rodzaju pomieszczeń. Nawiewniki okienne pozwalają na skuteczną wymianę powietrza w domu z wentylacją grawitacyjną Pierwszym krokiem do określenia liczby nawiewników okiennych jest obliczenie wielkości strumienia powietrza wentylacyjnego dla całego domu. W tym celu trzeba zsumować strumienie powietrza, które powinny być usuwane z pomieszczeń wyposażonych w kanały wywiewne.

Teraz można już wstępnie określić liczbę nawiewników okiennych, dzieląc wartość całkowitego strumienia powietrza przez wielkość strumienia, jaki może odprowadzić pojedynczy nawiewnik. Wynik zaokrągla się w górę. W ten sposób zostanie określona liczba nawiewników, które doprowadzą oczekiwaną ilość powietrza zewnętrznego.

Ile zamontować nawiewników
Autor: archiwum muratordom Powietrze usuwane z (nawiwane do) pomieszczeń

Ile nawiewników okiennych trzeba zamontować?

Przykład:

  • całkowity wymagany strumień powietrza – 150 m³/h (mieszkanie z kuchnią wyposażoną w kuchenkę gazową, łazienką i osobną toaletą);
  • wydajność pojedynczego (przykładowego) nawiewnika – 30 m³/h;
  • liczba potrzebnych nawiewników: 150 m³/h : 30 m³/h = 5.

Nawiewniki montuje się w pokojach i w kuchni z oknem. Zainstalowane w łazience mogłyby zimą powodować jej nadmierne wychłodzenie przez powietrze zewnętrzne, więc powinno ono dopływać do niej pośrednio – z pokojów.

Polecany artykuł:

Montaż nawiewników okiennych
Nawiewniki okienne
Autor: Wiktor Greg Liczbę i wydajność nawiewników dobiera się do wielkości i funkcji pomieszczenia

Gdzie zamontować nawiewniki okienne

Decyzja o montowaniu nawiewnika okiennego w kuchni z oknem zależy od jej wyposażenia. Do takiej z kuchenką gazową i kotłem dwufunkcyjnym należy doprowadzać znacznie więcej powietrza niż do podobnej bez urządzeń gazowych (powietrze musi wystarczyć zarówno do wentylacji, jak i prawidłowego przebiegu procesu spalania), więc trzeba tam zamontować nawiewnik o stałej wielkości otworu. Można też doprowadzać je pośrednio przez pozostałe pomieszczenia, jednak ważne jest, aby było go odpowiednio dużo. W kuchni z kuchenką elektryczną można nie instalować nawiewnika, ale należy wtedy zapewnić pośredni dopływ powietrza przez nawiewniki zamontowane w pokojach.

Dopływ powietrza do łazienki powinien być zapewniony pośrednio – z pokoi – przez szczelinę pod drzwiami łazienki lub specjalne otwory w ich dolnej części. Ważne jest, by powierzchnia szczeliny (otworów) nie była mniejsza niż 200 cm². Z tych samych powodów – czyli aby umożliwić swobodny przepływ powietrza, gdy drzwi są zamknięte – szczeliny (tylko mniejsze) powinny być także pod drzwiami pokoi. W każdym pokoju bezwzględnie powinien zostać zainstalowany co najmniej jeden nawiewnik.

W pokojach o niewielkiej kubaturze (czyli o typowej wysokości około 3 m i powierzchni do mniej więcej 20 m²) odpowiedni dopływ powietrza powinien zapewnić jeden nawiewnik okienny. W większych, na przykład w salonie o typowej wysokości i powierzchni przekraczającej 20 m², najczęściej są konieczne dwa nawiewniki. Wydajność jednego jest zwykle zbyt mała, aby zapewnić oczekiwaną wymianę powietrza.

Nawiewniki
Autor: Piotr Mastalerz Nawiewnik nie zdobi okna, więc lepiej, by był mało widoczny na przykład biały, jak rama okna i większość elementów wyposażenia. Projekt: Wojciech Chrzanowski/pracownia ch+ architekci oraz Monika i Sebastian Stanisławscy
Warto wiedzieć

Czego wymagać od nawiewnika?

Według Polskiej Normy z zakresu wentylacji strumień objętości powietrza przepływającego przez całkowicie otwarty nawiewnik, przy różnicy ciśnienia po obu jego stronach 10 Pa, powinien wynosić:

  • od 20 do 50 m3/h – w pomieszczeniach z wentylacją grawitacyjną;
  • od 15 do 30 m3/h – w pomieszczeniach z wentylacją mechaniczną wywiewną.

Norma określa także wielkość strumienia powietrza, jaki ma przepływać przez nawiewnik, którego element dławiący znajduje się w pozycji całkowitego zamknięcia – powinien on się mieścić w przedziale 20-30% maksymalnej wydajności (czyli wydajności przy jego całkowitym otwarciu). Jest to wielkość porównywalna z infiltracją powietrza przez okno o współczynniku infiltracji a = 0,5-1,0 m3/(m.h.daPa2/3), a więc takim, jakie miały typowe okna przed wprowadzeniem zmian w przepisach.

Każdy producent powinien określić, ile powietrza może doprowadzić dany nawiewnik. Zazwyczaj podaje się wydajność (maksymalny przepływ powietrza) przy pełnym otwarciu nawiewnika i różnicy ciśnienia wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia wynoszącej 10 Pa. Jeżeli wydajność dwóch nawiewników została podana dla różnych warunków, ich parametrów nie da się łatwo porównać. Wybierając nawiewniki o regulowanej wielkości strumienia, należy sprawdzić, jaki minimalny strumień powietrza mogą doprowadzić. Na tej podstawie powinno się dobierać liczbę nawiewników w mieszkaniu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie