Montaż nawiewników okiennych

2018-10-16 13:14

Gdy buduje się nowy dom albo wymienia okna, najwygodniej od razu kupić okna z nawiewnikami. Ale nawiewniki okienne można także zamontować w gotowych oknach – najczęściej w ich górnej części, w roletach zewnętrznych albo w górnej części ścian zewnętrznych. Zobacz zasady prawidłowego montażu nawiewników okiennych.

Nawiewniki okienne
Autor: Piotr Mastalerz Współczesne okna są coraz cieplejsze i coraz szczelniejsze. Dlatego aby zapewnić dopływ świeżego powietrza do wnętrza, stosuje się nawiewniki mocowane w ramie okna

Miejsce i sposób montażu nawiewników

Montaż nawiewnika na zalecanej wysokości - powyżej 2 m od posadzki - jest uzasadniony potrzebą zapewnienia użytkownikom należytego komfortu. W ogrzewanym pomieszczeniu powietrze na tej wysokości jest na tyle ciepłe, że ogrzewa dostające się z zewnątrz chłodne powietrze, nie powodując przy tym nieprzyjemnych przeciągów. Montaż nawiewnika w dolnej części okna jest błędem, zaburza działanie wentylacji i często jest przyczyną owiewania zimnym powietrzem przebywających w pomieszczeniu ludzi.

W oknie nawiewnik może być zamontowany między górną krawędzią szyby zespolonej a ramiakiem skrzydła. Trudno więc zainstalować go w oknie już wbudowanym, gdyż należałoby wówczas wymienić szybę na odpowiednio mniejszą, a tak umieszczony nawiewnik zmniejszałby wielkość przeszklenia. Wygodniej jest zamontować nawiewnik w profilu skrzydła lub ościeżnicy. Można to zrobić zarówno w oknach drewnianych, tworzywowych, jak i oknach aluminiowych, o ile dopuszcza to aprobata techniczna urządzenia.

Przeczytaj więcej:

Do montażu w ścianie są przeznaczone inne typy nawiewników. Są one większe i droższe od nawiewników okiennych. Łatwiej zainstalować je podczas wznoszenia domu niż w gotowym budynku.

Nawiewniki okienne
Autor: Andrzej Szandomirski Nowoczesne nawiewniki sprawdzą się nawet w łazience, nie powodując jej wychłodzenia

Montaż nawiewnika a hałas

Należy się liczyć z tym, że montaż nawiewnika w oknie lub w ścianie pogorszy właściwości akustyczne przegrody, ponieważ przez otwór doprowadzający powietrze do pomieszczenia będzie również przenikał hałas z zewnątrz. Dlatego do budynku usytuowanego przy ruchliwej ulicy lub w pobliżu innego źródła hałasu warto wybrać nawiewniki o zwiększonej izolacyjności akustycznej – ze specjalną wkładką tłumiącą.

Dobrze izolujący nawiewnik nie powinien pogarszać właściwości akustycznych okna. Nawiewnik musi mieć odpowiednią konstrukcję, aby wraz z zapewnieniem ochrony przed hałasem jego wydajność się nie zmniejszyła.

Nawiewniki okienne
Autor: Jarosław Kąkol W domu z wentylacją grawitacyjną przez nawiewnik z regulacją powinno przepływać w ciągu godziny 20- 50 m3 powietrza

Jak zamontować nawiewnik?

Montaż nawiewnika nie jest bardzo skomplikowany, ale wymaga uwagi i wiedzy o budowie okna.

  • Przy wykonywaniu otworów do nawiewnika należy przestrzegać wskazań producenta dotyczących rozmiarów otworu i jego kształtu. Najczęstszym kształtem jest owalny, obły, przypominający fasolkę. Błędem jest wywiercanie wiertarką kilku dziur w oknie - tak małe otwory nie zapewnią odpowiedniej wentylacji, a przy wietrznej pogodzie nawiewnik może być przyczyną irytujących dźwięków, np. gwizdania. 
  • W oknach z tworzyw sztucznych otwory montażowe najlepiej umieścić w przylgach okiennych: skrzydła i ościeżnicy. 
  • Przy montażu nawiewników ważna jest ocena odległości między skrzydłem okna a nadprożem
  • Uwaga! Podczas frezowania łatwo można uszkodzić komorę zbrojeniową okna, co ma wpływ na jego szczelność oraz naraża wewnętrzną, stalową konstrukcję na korozję. 

Nawiewniki okienne
Autor: Piotr Mastalerz

Sprawdź swoją wiedzę o wentylacji!

Wentylacja w domu

Pytanie 1 z 8
Wentylacja naturalna w domu:
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie