Skuteczna wentylacja piwnicy. Jaki system wentylacyjny wybrać?

2015-12-07 11:00
Kotłownia z kanałem wentylacyjnym
Autor: Piotr Mastalerz Jeśli dom ma piwnicę, zwykle jest w niej kotłownia z kanałem wentylacyjnym. Inne pomieszczenia piwniczne mogą być pośrednio wentylowane przez ten kanał

Wentylacja piwnicy może być zapewniona dzięki własnym kanałom wentylacyjnym, albo gdy ma okna, pośrednio przez kanał znajdujący się w jednym z nich – w zlokalizowanej w piwnicy kotłowni. Zobacz, który system wentylacyjny będzie korzystniejszy. Kiedy zastosować wentylację mechaniczną?

Piwnice są zwykle budowane tak, że mają niewielkie okna usytuowane tuż nad poziomem gruntu lub sięgające nieco niżej i wtedy w miejscu, gdzie są zamontowane, robi się w ziemi specjalne zagłębienie. Dzięki temu pomieszczenia mają dostęp do światła dziennego i nie muszą mieć kanałów wentylacyjnych. Są wentylowane pośrednio przez kanał wentylacji grawitacyjnej w kotłowni w piwnicy lub w łazience albo innym pomieszczeniu na parterze. Warunkiem działania wentylacji jest możliwość swobodnego przepływu powietrza dostającego się z zewnątrz przez nieszczelności (rozszczelnienia) w oknach w kierunku kratek wywiewnych w kanałach wentylacyjnych, czyli nieszczelne drzwi. Najlepiej, gdy nie są one nieszczelne w sposób przypadkowy, ale mają specjalnie w tym celu wykonane otwory, szczelinę lub podcięcie od dołu.

Wentylacja grawitacyjna w piwnicznej łazience

Gdy zdecydujesz się urządzić w piwnicy łazienkę, będziesz musiał zapewnić jej skuteczną wentylację przez osobny kanał wywiewny. Warto usytuować łazienkę tak, aby przylegała do ściany kominowej i jeżeli będzie w niej wolny przewód kominowy, wybić w nim otwór pod sufitem oraz zainstalować w nim kratkę wentylacyjną. Oczywiście należy też zamontować drzwi z otworami, żeby zapewnić pośredni dopływ powietrza.

Wentylacja mechaniczna

Jeżeli kanału nie ma można zdecydowac się na wentylację mechaniczną wywiewną (nie zawsze jest to możliwe). Przewód wentylacyjny, najlepiej ze sztywnych rur stalowych (typu Spiro), bo są szczelne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i trwałe, można poprowadzić poziomo pod sufitem aż do wylotu przez ścianę zewnętrzną. Na wlocie do kanału należy zamontować mały wentylator osiowy, bo bez wymuszenia przepływu taka wentylacja nie będzie działać. Tak jak w przypadku wentylacji grawitacyjnej trzeba też zadbać o dopływ powietrza. Może być pośredni.

Kanał wentylacyjny na zewnątrz

Można wybrać inny sposób, ale też niepozbawiony wad, i usytuować łazienkę przy ścianie zewnętrznej. Wtedy brakujący kanał wywiewny można poprowadzić na zewnątrz wzdłuż ściany domu. Powinien sięgać powyżej połaci dachu. Jeśli wentylacja ma działać, kanał musi być ocieplony, bo inaczej nie będzie w nim dostatecznego ciągu. Z koniecznością dobudowania kanału (lub kanałów) musisz się liczyć także wtedy, gdy planujesz zaaranżować w piwnicy więcej pomieszczeń sanitarnych, na przykład łazienkę i osobne WC. Trudno raczej liczyć na możliwość wykorzystania w takiej sytuacji istniejących kanałów wentylacyjnych, bo przeważnie nie buduje się ich w domu w nadmiarze.

Wentylacja sauny
Autor: Andrzej Szandomirski Powietrze musi mieć możliwość swobodnej cyrkulacji w pomieszczeniu, do którego jest odprowadzone z sauny

Sauna w piwnicy

Aby nie dopuścić do zawilgocenia pomieszczenia, w którym się ją zbuduje, i do przegrzania jej elementów, trzeba zapewnić swobodny przepływ powietrza wokół niej i w jej wnętrzu. Ściany sauny nie mogą przylegać do ścian pomieszczenia. W jednej z nich (najlepiej pod piecem) musi być otwór wlotowy całkowicie otwarty podczas korzystania z sauny, a w suficie lub w przeciwległej ścianie przy suficie – otwór wylotowy.

Ważne

Konfliktowa kotłownia

Wentylacja mechaniczna wywiewna może w prosty sposób rozwiązać problem wentylowania dobudowywanych pomieszczeń sanitarnych, ale przepisy zakazują instalowania jej w domach, w których działają urzadzenia grzewcze z otwartą komorą spalania (kotły, podgrzewacze wody, kominki). Gdy masz w piwnicy kotłownię, a w niej taki kocioł – masz problem. Można oczywiście zorganizować to tak, że kotłownia będzie miała bezpośredni nawiew powietrza z zewnątrz w ilości odpowiedniej do wentylacji i spalania oraz zostanie „odcięta” od reszty pomieszczeń szczelnymi drzwiami. Wentylacja mechaniczna powinna wtedy działać bez problemów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE