Jak poprawić wentylację w domu po termomodernizacji

2019-02-11 13:10

Docieplenie domu zapobiega ucieczce ciepła przez przegrody zewnętrzne, ale utrudnia dopływ świeżego powietrza do wnętrz, co staje się powodem kłopotów z wentylacją. Co zrobić, by poprawić wentylację w domu po termomodernizacji?

Jak poprawić wentylację w domu po termomodernizacji
Autor: Piotr Mastalerz Jednym ze sposobów poprawy wentylacji jest montaż nawiewników. Umieszcza się je w górnej części okna, bo wtedy nawiew zimnego powietrza nie jest odczuwalny przez przebywające w pomieszczeniu osoby jako chłodny przeciąg

Zadaniem systemu wentylacji jest skuteczna wymiana powietrza w domu – dostarczenie świeżego z zewnątrz, zapewnienie jego przepływu przez wszystkie pomieszczenia i usunięcie go poza budynek. W niedostatecznie wentylowanych pomieszczeniach obniża się zawartość tlenu (który zużywany jest do oddychania przez mieszkańców i do spalania przez urządzenia grzewcze), wzrasta zawartość dwutlenku węgla, a przede wszystkim pary wodnej (powstającej podczas gotowania, prania, kąpieli) oraz szkodliwych substancji chemicznych, które są emitowane przez materiały użyte do budowy i wykończenia domu.

Świeże powietrze niezbędne

System wentylacji naturalnej (a taki jest zwykle w domach poddawanych termomodernizacji) działa wyłącznie dzięki siłom grawitacji. Ruch powietrza wywołany jest różnicą temperatury (a w konsekwencji gęstości) zimnego powietrza zewnętrznego i ciepłego – znajdującego się w pomieszczeniach. Ciepłe powietrze jest lżejsze, więc się unosi. W pionowych kanałach wentylacyjnych powstaje ciąg kominowy – powoduje on wysysanie z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza, a w jego miejsce napływa świeże z zewnątrz. Jeśli go nie zapewnimy, wentylacja będzie działać bardzo słabo, a przepływ powietrza przez pomieszczenia nie będzie zgodny z założeniami.

Dlatego największym problemem po wymianie okien i uszczelnieniu budynku jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza we właściwych miejscach. Przed termomodernizacją powietrze dostawało się do domu przez nieszczelności w oknach, teraz nie będzie miało takiej możliwości. Trzeba więc zastosować inne rozwiązania.

Warto wiedzieć

Skutki niedostatecznej wentylacji

Wilgoć zawarta w powietrzu, która nie jest szybko usuwana z pomieszczenia, wykrapla się, szczególnie przy zetknięciu z chłodnymi powierzchniami okien i ścian zewnętrznych. Wzdłuż nadproży, pod parapetami, w narożnikach ścian zewnętrznych, przy suficie tworzą się wtedy mokre plamy, rozwijają szkodliwe dla zdrowia grzyby i pleśnie, a szyby są zaparowane. Długotrwałe działanie wilgoci na elementy konstrukcji i wykończenia budynku będzie powodować ich stopniowe niszczenie.

Skutki złej wentylacji odczują mieszkańcy. Zmęczenie, bóle głowy, kłopoty z koncentracją to pierwsze niepokojące objawy niedostatecznej ilości tlenu i nadmiaru dwutlenku węgla. Ale konsekwencje mogą być poważniejsze. Wdychanie powietrza zawierającego kurz, zarodniki grzybów i pleśni oraz zanieczyszczenia chemiczne może się przyczynić do wywołania reakcji alergicznych i chorób dróg oddechowych.

Niedostateczna wentylacja może zakłócać pracę urządzeń pobierających w procesie spalania tlen z pomieszczenia, na przykład podgrzewaczy gazowych, otwartych kominków czy kuchenek gazowych. Niedobór tlenu sprawia, że spalanie przebiega nieprawidłowo i może przy tym powstawać trujący tlenek węgla.

Nawiewniki - sposób na poprawę wentylacji

Skutecznym sposobem na dostarczenie powietrza do pomieszczeń jest montaż nawiewników. Można kupić nowe okna z fabrycznie zamontowanymi nawiewnikami albo wybrać nawiewniki ścienne. Są też firmy oferujące ich montaż we wstawionych już oknach, ale trzeba sprawdzić u producenta, czy takie rozwiązanie nie spowoduje na przykład utraty gwarancji na okno.

Zaletą nawiewników jest to, że dopływ powietrza jest kontrolowany. Ich liczbę i wydajność dobiera się do wielkości i funkcji pomieszczenia. Najlepiej, jeśli zrobi to fachowiec. Nawiewniki powinny się znaleźć we wszystkich pokojach i w kuchni z oknem (nie umieszcza się ich w łazienkach, bo nawiewają chłodne powietrze, co może być nieprzyjemne dla osób kąpiących się, a para wodna wykrapla się na ich powierzchni). Zwykle wystarczy jeden nawiewnik na każde pomieszczenie, chyba że ma ono powierzchnię powyżej 20 m2 – wtedy mogą być potrzebne dwa. Intensywność przepływu powietrza można regulować ręcznie albo automatycznie – w zależności od rodzaju nawiewnika uwzględniane są różnice ciśnienia, temperatury, a najczęściej wilgotności powietrza (nawiewniki higrosterowane).

W ofercie producentów znajdziemy też nawiewniki antysmogowe – z wymiennymi filtrami zatrzymującymi pyły odpowiedzialne za smog. Wśród nawiewników są też takie, których konstrukcja pozwala odzyskiwać ciepło z powietrza wywiewanego i ogrzewanie nim chłodnego pobieranego z zewnątrz (przeznaczone do montażu w ścianie). Ciekawym rozwiązaniem są zamknięte w kasecie i zintegrowane z systemem okiennym systemy wentylacyjno-filtrujące. Wyposażone w wielostopniowe filtry i zawór samoczynnie regulują intensywność wymiany powietrza w zależności od jego jakości.

Jak poprawić wentylację w domu po termomodernizacji
Autor: Piotr Mastalerz Do wyboru mamy nawiewniki z regulacją ręczną i automatyczną

Inne sposoby na poprawę wentylacji

Samo zapewnienie dopływu świeżego powietrza do pomieszczeń może nie wystarczyć do zapewnienia skutecznego działania wentylacji grawitacyjnej, szczególnie wtedy, gdy już przed wymianą okien mieliśmy z nią problemy. Warto zrobić przegląd drożności kanałów wentylacyjnych, sprawdzić, czy w drzwiach znajdują się odpowiedniej wielkości otwory lub szczeliny umożliwiające swobodny przepływ powietrza od nawiewników w stronę kratek wywiewnych (w drzwiach między pokojami musi mieć ona powierzchnię 80 cm2, a w drzwiach łazienki, WC, kuchni, garderoby – co najmniej 200 cm2).

Jeśli problemem jest słaby ciąg kominowy, można go poprawić za pomocą wentylatora. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne – gdy wentylator jest wyłączony, swobodny przepływ powietrza jest utrudniony przez umieszczony we wlocie do kanału wirnik. Działanie wentylacji grawitacyjnej może też poprawić nasada kominowa. Wykorzystuje ona wiatr i jego energię do wytworzenia albo ustabilizowania podciśnienia w kanale wentylacyjnym. Warto ją wybrać, gdy komin jest za krótki, o zbyt małym przekroju, usytuowany nisko na połaci dachowej albo sąsiaduje z wysokimi drzewami, ścianami lub budynkami, a także gdy problemem jest często występujący silny wiatr.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Prace termomodernizacyjne są okazją do kompleksowej zmiany systemu wentylacji – grawitacyjną można zastąpić mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła. Składa się ona z dwóch niezależnych układów przewodów: nawiewnego i wywiewnego. Pierwszym świeże powietrze jest tłoczone do pomieszczeń takich jak salon, sypialnie, pokoje dzienne, gabinety, drugim – zużyte powietrze jest usuwane poza budynek (wyciągi stosuje się w łazienkach, kuchniach, toaletach, garderobach, spiżarniach, pomieszczeniach gospodarczych). Wymiana powietrza jest wymuszona przez wentylatory znajdujące się w będącej elementem systemu centrali wentylacyjnej (rekuperatorze).

Jakie korzyści daje taki system? Przede wszystkim można w pełni kontrolować wymianę powietrza w pomieszczeniach, nie jest ona uzależniona od warunków atmosferycznych, działa w sposób ciągły. Jej intensywność można dopasować do potrzeb – centrala ma zwykle kilka biegów pracy. Rekuperator umożliwia odzyskiwanie ciepła z powietrza usuwanego z budynku – przeciętnie 50-80%. Świeże powietrze z zewnątrz nie trafia bezpośrednio do pokoi, tylko najpierw do centrali wentylacyjnej. Ogrzewa się od ciepłego powietrza wywiewanego z pomieszczeń (oba strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą) i dopiero wtedy kierowane jest do poszczególnych wnętrz. Potrzeba więc mniej energii na to, by ogrzać je do komfortowych 20oC (w przypadku łazienek 24oC), a dzięki temu wydatki ponoszone na ogrzewanie są mniejsze.

Dobrą jakość powietrza nawiewanego zapewniają filtry. Standardowo każda centrala wentylacyjna jest w nie wyposażona – najczęściej są to filtry wstępne, ale można je zastąpić tak zwanymi dokładnymi, mającymi większą skuteczność oczyszczania.

Wykonanie kanałowej wentylacji nawiewno-wywiewnej w modernizowanym domu nie jest łatwym przedsięwzięciem, gdyż oprócz tego, że trzeba przewidzieć miejsce na samą centralę wentylacyjną, to jeszcze konieczne jest wygospodarowanie miejsca na przewody – nawiewne, wywiewne, a także łączące rekuperator z czerpnią powietrza (znajdującą się na zewnątrz) i wyrzutnią (umieszczoną w ścianie zewnętrznej). Rzadko udaje się to zrobić bez generalnego remontu pomieszczeń.

Jak poprawić wentylację w domu po termomodernizacji
Autor: Piotr Mastalerz W przypadku wentylacji mechanicznej znalezienie miejsca na przewody, które trzeba doprowadzić do większości pomiedszczeń, może być kłotpoliwe. Sprawa jest łatwiejsza, gdy mamy poddasze nieużytkowe

Poprawa wentylacji - rekuperacja rozproszona

Ciekawą propozycją, mającą zalety wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a jednocześnie łatwiejszą do wykonania w już użytkowanym budynku, jest rekuperacja rozproszona. Zamiast centralnego, jednego dla całego budynku rekuperatora w każdym pomieszczeniu montuje się indywidualne rekuperatory ścienne. Składają się one z przewodu o średnicy około 20 cm, w którym umieszczony jest miedziany wymiennik ciepła oraz wymuszający przepływ powietrza wentylator lub wentylatory. Od strony pomieszczenia zakończony jest dyszą nawiewno-wywiewną z wyświetlaczem, na elewacji – estetyczną kratką, której wloty zabezpieczone są przed wnikaniem zanieczyszczeń, pyłów, owadów. Zimne powietrze z zewnątrz przepływając przez wymiennik, ogrzewa się ciepłem oddawanym przez przepływające w przeciwnym kierunku powietrze wywiewane z pomieszczeń. Specjalna konstrukcja uniemożliwia mieszanie się obu strumieni powietrza zarówno w rekuperatorze, jak i na wlocie i wylocie z budynku, a także nie wymaga stosowania filtrów. Pracą urządzenia można sterować pilotem – dostosowując intensywność wymiany powietrza do potrzeb, indywidualnie w każdym pomieszczeniu.

Warto wiedzieć

Decydując się na rekuperację, pamiętajmy...

  • Budynek powinien być całkowicie szczelny, aby napływające w sposób niekontrolowany powietrze, nie zaburzało pracy systemu.
  • W tym przypadku w oknach nie powinno być nawiewników.
  • Centrala wentylacyjna powinna być w takim miejscu, aby przewody poprowadzone do poszczególnych pomieszczeń miały podobną długość. Można ją umieści na nieużytkowym poddaszu, w pomieszczeniu gospodarczym, w piwnicy.
  • Kanały można umieścić na stropie nieużytkowanego poddasza lub zasłonić obudową z płyt g-k. Powinny być zaizolowane, dzięki czemu przepływ powietrza będzie mniej słyszalny.
  • Okap kuchenny nie powinien być włączony do systemu, bo tłuszcze zawarte w oparach mogą szybko zanieczyścić elementy centrali wentylacyjnej.

Sprawdź, co wiesz na temat wentylacji i rozwiąż QUIZ

Wentylacja w domu

Pytanie 1 z 8
Wentylacja naturalna w domu:
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie