Nasady kominowe - rodzaje, dobór, montaż. Konserwacja nasady kominowej

2022-04-26 18:26
Nasady kominowe zdjęcie:
Autor: Andrzej Szandomirski W rejonach, gdzie wieją wiatry i w wzwiązku z tym mogą wystąpić problemy z zapewnieniem dostatecznego ciągu kominowego warto zamontować nasady kominowe.

Nasady kominowe dobiera się stosownie do średnicy wylotu przewodu kominowego, na którym ma być zamontowana oraz do rodzaju przewodu: spalinowy, dymowy, wentylacyjny.

Jeśli dom znajduje się na terenie nadmorskim lub górzystym - tam, gdzie często wiejące silne wiatry, powodują zawiewanie spalin na ściany komina lub na dach – jako zakończenie komina (nowego lub starego) warto zamontować specjalną obrotową nasadę kominową. Energia wiatru zamieniona przez nią na podciśnienie w kominie wzmocni i ustabilizuje ciąg kominowy. Najczęściej instaluje się nasady blaszane. Nasada kominowa może być wykonana z blachy ocynkowanej, miedzianej lub chromoniklowej.

Nasady kominowe rodzaje

Wyróżnia się następujące rodzaje nasad:

  • stałe nasady kominowe
  • samonastawne nasady kominowe
  • obrotowe nasady kominowe
  • hybrydowe nasady kominowe
  • samonastawne nasady kominowe

Nasady obrotowe najpełniej wykorzystują energię wiatru do usprawnienia ciągu. Nasada kominowa ma kwadratową podstawę z blachy malowanej na czarno lub chromoniklowej. Podstawa może być stała lub uchylna. Są też nasady kominowe bez podstawy – z rurą, którą nakłada się bezpośrednio na stalowy przewód kominowy.

Odbiór komina: nasady kominowe
Autor: archiwum muratordom Na zdjęciu od lewej strony: obrotowa nasada kominowa; samonastawna nasada kominowa; nasada obrotowa dynamicznie wykorzystująca siłę wiatru; mechaniczna nasada kominowa; obrotowa nasada kominowa; daszek kominowy

Sprawdź też:

Nasady kominowe montaż

Nasada kominowa osłania cały przekrój przewodu wylotowego przed deszczem i śniegiem oraz odstrasza ptaki, które lubią zakładać gniazda w przewodach kominowych. Nasadę kominową montuje się na szczycie komina tak, by cała nasada była ponad szczytem dachu wystawiona na działanie wiatru z każdej strony. Wtedy możliwe będzie skuteczne działanie nasady, która obracana wiatrem ustawia się tak, że zapewnia odpowiedni ciąg kominowy i zapobiega ciągowi wstecznemu – spaliny swobodnie wydostają się ponad szczyt komina.

Dobór nasady kominowej

Nasady kominowe dobiera się stosownie do średnicy wylotu przewodu kominowego, na którym ma być zamontowana oraz do rodzaju przewodu: spalinowy, dymowy, wentylacyjny. W przypadku przewodów kominowych odprowadzających spaliny duże znaczenie ma również urządzenie grzewcze i rodzaju paliwa, jakim jest opalane:

  • piece opalane gazem lub olejem – nasady kominowe w całości wykonane z blachy chromoniklowej kwasoodpornej;
  • piece opalane paliwem stałym (węglem lub koksem) bądź kominki opalane drewnem – nasady kominowe z uchylną podstawą, która ułatwia czyszczenie komina.

Na wylotach przewodów wentylacyjnych, umieszczonych na górnej powierzchni komina, montuje się specjalnie do tego przeznaczone nasady kominowe obrotowe.

Sprawdź te: Kominy spalinowe i dymowe: zasady działania i przepisy dotyczące systemów kominowych

Konserwacja nasady kominowej

Mechanizm umożliwiający obrót nasady kominowej oczyszcza się sam, dlatego nie trzeba go stale sprawdzać. Wystarczy, jeśli nasadę oczyści kominiarz w czasie okresowego czyszczenia całego komina. Stałą nasadę trzeba wtedy odkręcić i zdjąć, a uchylną nasadę kominową – wystarczy odkręcić i odchylić.

Budowa komina - jak ustrzec się błedów?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE