Opaska maskująca drzwi (listwa drzwiowa): ważny element wykończenia
Zarówno drzwi wewnętrzne, jak i zewnętrzne mają ościeżnicę. Wokół niej mocuje się opaskę maskującą drzwi, która nie tylko maskuje połączenie drzwi z murem, lecz także może stanowić dekorację. Jak wykończyć drzwi?
Wokół każdych drzwi jest potrzebna listwa, a raczej zespół listew stanowiących ich wykończenie. Listwa, nazywana też opaską maskującą drzwi, wchodzi w skład ościeżnicy. Najczęściej jest to listwa wykonana z tego samego materiału co ościeżnica i tak samo wykończona. Jednak można zamówić specjalną albo dodatkową listwę do zamontowania wokół drzwi, żeby uczynić je bardziej dekoracyjnymi, żeby wyróżnić je we wnętrzu, dopasować do pozostałych elementów wyposażenia pomieszczenia. Jeśli w czasie modernizacji budynku drzwi okazują się w dobrym stanie, nie ma potrzeby ich wymieniać. Często bywa, że listwy wystające nieco z lica ściany są odrapane, porysowane. Wystarczy je wymienić i zamontować nową opaskę maskującą drzwi, żeby wnętrze wyglądało porządnie, jak po remoncie. Opaskę maskującą można również wymienić na nową podczas remontu, tak żeby dopasować wygląd drzwi do nowego wykończenia. Czasem wprowadzamy zdecydowane zmiany stylistyczne i warto wtedy zastosować niewielki trik z wymianą opaski, żeby uzyskać nowy wygląd drzwi.
Spis treści
- Jaką funkcję pełni listwa drzwiowa
- Opaska maskująca drzwi wygląd
- Budowa listwy drzwiowej
- Z jakiego materiału są wykonane opaski maskujące drzwi
- Ile kosztuje opaska maskująca drzwi
- Galeria: montaż drzwi na pianę
- Jak mocuje się listwę drzwiową
- Więcej o drzwiach wewnętrznych:
Jaką funkcję pełni listwa drzwiowa
Listwa drzwiowa ma za zadanie przede wszystkim osłonić styk ościeżnicy z murem. Ościeżnica to rama, którą wstawia się w otwór drzwiowy. W jej skład wchodzi listwa - opaska, która będzie przykrywać miejsce połączenia drzwi ze ścianą. Opaska nie pełni funkcji konstrukcyjnej. To nie na niej opiera się ciężar skrzydła, tylko na ościeżnicy. Listwa drzwiowa to maskownica i element wykończeniowy drzwi.
Opaska maskująca drzwi wygląd
Opaska maskująca jest dopasowana stylistycznie do drzwi. Jest wykonana z tego samego materiału co ościeżnica i pomalowana w takim samym kolorze. Listwa drzwiowa może być gładka lub profilowana, jej górny fragment może być wykończony gzymsem. To bogatsze w detale rozwiązanie stosuje się zwykle w przypadku, gdy i skrzydło drzwi ma profilowane panele.
Opaska maskująca może nadać odpowiedni styl drzwiom. Ponieważ łączy się na dole z listwą przypodłogową, dobrze jest, gdy oba te elementy są do siebie dopasowane. We wnętrzach wykończonych stylowo stosuje się, najczęściej drewniane, zabudowy ścian do wysokości 100-120 cm. Wtedy listwa drzwiowa stanowi integralny element kompozycji.
Opaska maskująca może też podwyższać drzwi. Znajdziemy modele drzwi, które można wyposażyć w listwy z wysoką maskownicą na górze. Taka listwa maskująca może mieć kilkanaście centymetrów wysokości. Skrajny przypadek to, gdy górna maskownica sięga sufitu.
Budowa listwy drzwiowej
Opaska maskująca składa się z 3 profili – 2 pionowych mocowanych po bokach otworu i 1 poziomego – przytwierdzanego nad drzwiami. Opaski mocuje się po obu stronach drzwi, więc komplet obejmuje podwójny zestaw profili. Można sobie wyobrazić sytuację, że gdy drzwi dzielą pomieszczenia o zdecydowanie różniącym się pod względem wyglądu sposobie wykończenia, opaski maskujące po bu stronach drzwi mogą się różnić.
Przeczytaj też: Jak zamontować drzwi wewnętrzne >>>
Kupując nowe drzwi, dostaniemy listwy dopasowane do ich wielkości. Jeśli chcemy dokupić listwy do dowolnych drzwi, na rynku znajdziemy komplety składające się z 2 profili pionowych o wysokości zwykle 210 cm i 1 poziomego o długości 100 cm. W razie potrzeby można znaleźć producenta, który wykona opaski maskujące na wymiar. Szerokość profili to zwykle 5-6 cm, ale znajdziemy też takie wyglądające solidniej - szersze.
Z jakiego materiału są wykonane opaski maskujące drzwi
W komplecie z drzwiami dostaniemy listwy maskujące wykonane z takiego samego materiału jak one, czyli drewna litego lub materiału drewnopochodnego. Najczęściej jest to płyta MDF. Wśród listew drzwiowych, które można dokupić do dowolnych drzwi znajdziemy również takie wykonane z tych materiałów. Obok nich jest duża oferta dekoracyjnych listew drzwiowych wykonanych ze styropianu lub pianki poliuretanowej. Takie elementy znajdziemy w kolekcjach materiałów dekoracyjnych, naśladujących dawne sztukaterie, przeznaczonych do wnętrz i na elewacje.
Przeczytaj też: Drzwi z przylgą czy bez? >>>
Powierzchnia opasek drzwiowych jest malowana i lakierowana lub pokrywana okleiną. Wśród listew maskujących z tworzywa sztucznego znajdziemy też takie, które są pokryte podkładem i można je dowolnie pomalować. Najpopularniejszy kolor listew drzwiowych to oczywiście biały, który jest uniwersalny i klasyczny. Będzie pasować wszędzie.
Ile kosztuje opaska maskująca drzwi
Gdy kupuje się nowe drzwi, opaska wchodzi w skład ościeżnicy. Nie jest osobno wyceniana, chyba że chcielibyśmy zamówić wariant indywidualny. Gdy kupuje się listwy drzwiowe osobno, cena zależy przede wszystkim od materiału. Komplet sosnowych na 1 stronę drzwi będzie kosztował mniej więcej 100 zł. Jeżeli zamówimy opaski drzwiowe z dębiny lub innego szlachetnego materiału, zapłacimy znacznie drożej. Nieco tańsze są listwy drzwiowe z MDF-u. Za elementy na 1 stronę drzwi trzeba zapłacić 60-80 zł. Najtańsze są listwy z tworzywa sztucznego, zwłaszcza te, które trzeba jeszcze pomalować – 1 m bieżący może kosztować kilkanaście złotych. Pamiętać należy, że najtańsze są opaski maskujące o profilach gładkich i prostych. Im bardziej skomplikowany przekrój profili, tym bardziej cena rośnie.
Galeria: montaż drzwi na pianę
Autor: Związek Polskie Okna i Drzwi
Zwykle skrzydło jest osobno, a ościeżnica w częściach. Jeśli zawiasy nie zostały zamontowane fabrycznie, trzeba zamocować je w belce bocznej ościeżnicy. Następnie należy połączyć ze sobą górną i boczne belki, zachowując pomiędzy nimi kąt prosty. Używa się do tego kleju i wkrętów. Żeby połączyć profile, najlepiej położyć je na podłodze, oddzielając od podłoża równymi paskami styropianu lub płyty budowlanej
Jak mocuje się listwę drzwiową
Listwa drzwiowa jest przyklejana do ściany klejem montażowym lub pianką. Klej można nanieść wąskim paskiem na całej długości opaski lub punktowo w odstępach co kilkadziesiąt centymetrów. Zależnie od zalecenia producenta kleju nanosi się go na jedną lub dwie powierzchnie (które muszą być czyste i suche). Niektórzy producenci listew zaopatrują je w paski samoprzylepne. W takiej sytuacji wystarczy zerwać folię zabezpieczającą i przyłożyć listwę do ściany. Podczas mocowania listw maskującej ważne jest, żeby dokładnie dopasować ją do ościeżnicy, a następnie przycisnąć od góry do dołu do ściany, żeby połączenie klejowe złapało.
Nie stosuje się wkrętów, ponieważ byłyby one widoczne na powierzchni opaski. Nawet najładniejsze zaślepki zakrywające wkręty wyglądałyby gorzej niż równa i jednolita powierzchnia listwy maskującej.
Więcej o drzwiach wewnętrznych:
- Dlaczego warto wybrać drzwi malowane? >>>
- Dobór ościeżnicy drzwiowej: stała czy regulowana? >>>
- Dopasowanie drzwi do stylu wnętrza i wielkości pomieszczeń >>>